کوخت پرنده شکاری دربندرگز
کوخت پرنده شکاری دربندرگز
رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرگز از شناسایی "کوخت" پرندگان شکاری در این شهرستان خبر داد و گفت که از این مخفیگاه یک بهله پرنده حمایت‌شده دلیجه کشف شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرگز از شناسایی “کوخت” پرندگان شکاری در این شهرستان خبر داد و گفت که از این مخفیگاه یک بهله پرنده حمایت‌شده دلیجه کشف شد.

وحید عرب امیری اظهار داشت: در این ماموریت که در محدوده روستای باغوکناره انجام شد یک بهله دلیجه ماده، دو قطعه قُمری و ۲ رشته دام کشف و با توجه به سلامتی پرندگان و امکان پرواز، این پرندگان در زیستگاه خود رها شدند.

وی ادامه داد: متخلفین پس از مشاهده مامورین با یک دستگاه موتورسیکلت فرار کردند.

عرب امیری افزود: شناسایی کوخت ها بدلیل پوشش و استتار صیادان کاری بسیار مشکل است.

به گزارش ایرنا از خردادماه و با حضور پرندگان شکاری در زیستگاه‌های گلستان، برخی از اهالی بومی منطقه با روش‌های مختلف نسبت به زنده گیری این پرندگان با ارزش و فروش آن به قاچاقچیان پرندگان شکاری اقدام می کنند.

علاوه بر تعقیب پرندگان شکاری با استفاده از طعمه و بهره‌مندی از موتورسیکلت، کوخت نیز روش قدیمی و مرسوم در زیستگاه‌های شمال استان گلستان است.

در این روش، متخلفان ساعت‌ها و شاید روزها در داخل چاله ای در زیستگاه این پرندگان شکاری به انتظار می نشینند تا شاید بتوانند با استفاده از طعمه این پرندگان با ارزش را صید کرده و به فروش برسانند.

  • منبع خبر : ایرنا