افزایش کشت۳۰برابر ی چغندرقند
افزایش کشت۳۰برابر ی چغندرقند
مدیر جهاد کشاورزی گچساران گفت: کشت محصول چغندرقند در این شهرستان نسبت به نخستین دوره آزمایشی آن در سه سال پیش ۳۰ برابر شده است.

مدیر جهاد کشاورزی گچساران گفت: کشت محصول چغندرقند در این شهرستان نسبت به نخستین دوره آزمایشی آن در سه سال پیش ۳۰ برابر شده است.

عبد الوهاب پورالحسینی افزود: امسال کشت چغندرقند از ۲۰ روز پیش در ۶۰ هکتار از مزارع روستاهای تلخ آب شیرین،نارک و امامزاده جعفر آغاز شده و همچنان در حال انجام است.

وی تاکید کرد:در نخستین دوره آزمایشی کشت چغندر قند که سه سال پیش انجام شد ۲ هکتار مزرعه در گچساران زیر کشت این محصول رفت.

وی بیان کرد: محصول چغندرقند به دلیل خرید تضمینی و قیمت مناسب درآمد خوبی برای بهره برداران دارد.

پورالحسینی ابراز داشت: انتظار می رود از هر هکتار مزرعه چغندر قند ۸۰ تن محصول با قند  ۱۶ تا ۱۹ درصد برداشت شود.

افزایش کشت۳۰برابر ی چغندرقند
افزایش کشت۳۰برابر ی چغندرقند

مدیرجهاد کشاورزی گچساران تصریح کرد:در صورت استقبال بهره برداران سطح زیر کشت محصول چغندرقند در این شهرستان افزایش می یابد.

مدیر جهاد کشاورزی گچساران همچنین از تولید ۱۹ هزار و ۱۲۰ تن محصولات خارج از فصل شامل گوجه رنگی، خیار سبز، فلفل، بادمجان، انواع خربزه، سبزی، هندوانه، طالبی، کنجد و بامیه در این شهرستان خبر داد.

وی با اشاره به اینکه برداشت این محصولات هم اکنون در دهستان های لیشتر و امامزاده جعفر در حال انجام است  گفت: این میزان محصول در حدود یکهزار و ۶۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی گچساران برداشت می شود.
مدیر جهاد کشاورزی گچساران عنوان کرد: این محصولات علاوه بر تامین نیاز مردم کهگیلویه و بویراحمد به استان‌های همجوار نیز ارسال می‌شود.
پورالحسینی با بیان اینکه حدود ۵۰۰ بهره بردار در گچساران این روزها مشغول برداشت محصولات خود هستند افزود: همزمان با برداشت محصولات خارج از فصل زمینه اشتغال ۲ هزار نفر در این شهرستان به صورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم می‌شود.

حدود ۱۶۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در سال زراعی۹۹-۹۸ در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف شد.

پورالحسینی اظهار داشت: ذرت، جو، گندم،مرکبات، کلزا، حبوبات و صیفی جات از مهمترین محصولات تولیدی بهره داران گچسارانی است.
وی بیان کرد: اقتصاد و درآمد هشت هزار نفر از مردم این شهرستان وابسته به حوزه کشاورزی است.

بیش از ۳۵ هزار هکتار زمین قابل کشت در مناطق مختلف گچساران وجود دارد.

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد و در همسایگی استان خوزستان قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا