مسدودشدن بزرگراه بجنورد-آشخانه۲۵و۲۶آبان
مسدودشدن بزرگراه بجنورد-آشخانه۲۵و۲۶آبان
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان شمالی گفت: باند دوم بزرگراه بجنورد-آشخانه در محدوده روستای کریک در روزهای ۲۵ و ۲۶ آبان ماه از ساعت هشت صبح تا ۱۸ بسته می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان شمالی گفت: باند دوم بزرگراه بجنورد-آشخانه در محدوده روستای کریک در روزهای ۲۵ و ۲۶ آبان ماه از ساعت هشت صبح تا ۱۸ بسته می‌شود.

جعفر شهامت اظهار داشت: بسته شدن جاده به منظور انجام آزمایش های تخصصی توسط آزمایشگاه مکانیک خاک انجام می شود.

وی گفت: در این مدت، تردد خودروها به مقصد استان های شمالی و تهران از محور قدیم بجنورد- آشخانه انجام خواهد شد. 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی در باره انجام آزمایش های خاک گفت: با توجه به حادثه رانش در محور بجنورد-آشخانه که بهار امسال رخ داد، انجام آزمایش های تخصصی در دستور کار است.

وی افزود: در بارندگی های بهار امسال، بارندگی ها و رانش زمین سبب شد بخشی از محور بجنورد- آشخانه دچار تخریب شود که به ناچار حدود یک هفته، جاده مسدود و تردد از جاده قدیم بدرانلو انجام شد و البته این مشکل به صورت موقت، در مدت یک هفته برطرف شد. 

مسدودشدن بزرگراه بجنورد-آشخانه۲۵و۲۶آبان
مسدودشدن بزرگراه بجنورد-آشخانه۲۵و۲۶آبان

شهامت اظهار داشت: باید مطالعات کامل تری در این مسیر انجام شود و مقرر شد تا مشاور طرح باند دوم نسبت به مطالعه محدوده رانش و طول ۱۰ کیلومتری مسیر که جنس خاک آن مستعد رانش و ریزش است، اقدام کند.

وی گفت: انجام مطالعات تخصصی و ارائه راه حل پایدار برای تحکیم بستر و جسم راه و حصول اطمینان برای زهکشی مناسب خاک و رفتار ایمن آن در هنگام زلزله یا بالا آمدن سطح آب های زیرزمینی الزامی است. 

شهامت خاطرنشان کرد: محور بجنورد- آشخانه از مسیرهای مهم کشور و استان است و در سال گذشته بیش از ۶ میلیون خودرو از آن عبور کرده است.

وی گفت: براساس آنچه در دانش ژئوتکنیک و فرآیندهای راهسازی در مناطق ریزشی و رانشی تعریف شده است، انجام مطالعات تخصصی و ارائه راه حل پایدار برای تحکیم بستر و جسم راه و حصول اطمینان برای زهکشی مناسب خاک و رفتار ایمن آن در هنگام زلزله یا بالا آمدن سطح آب های زیرزمینی الزامی است. 

دبیر کمیسیون اجرایی مدیریت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی خراسان شمالی، با تاکید بر حفظ محور قدیم به عنوان یک گزینه از جهت پدافند غیر عامل، خواستار همراهی و همکاری مردم برای رعایت مقررات در تردد از محور قدیم شد.

خراسان شمالی در حد فاصل استان های شمالی کشور به مشهد مقدس واقع است و بیش از پنج هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۲۲ گردنه دارد که اسدلی در محور بجنورد- اسفراین و امین الله در محور بجنورد – جنگل گلستان از گردنه های سخت گذر این استان محسوب می شوند.  

آشخانه، مرکز شهرستان ۱۱۰ هزار نفری مانه و سملقان در ۴۵  کیلومتری غرب بجنورد واقع است.

بر اساس اعلام اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان شمالی، ۳۰ درصد از راه‌های این استان، به لحاظ جنس خاک و شرایط فرسایش‌پذیری آن در معرض تخریب و خسارت‌های ناشی از بارندگی‌ها است. 

  • منبع خبر : ایرنا