عقدقراردادکشت گندم در۲۵۰هزار هکتار
عقدقراردادکشت گندم در۲۵۰هزار هکتار
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: با عقد قرارداد کشت گندم کشاورزان گلستانی از ابتدای مهرماه سال زراعی جاری 15 هزار هکتار از مزارع خود را زیر کشت گندم بردند این قرارداد در وسعت 250 هزار هکتار از اراضی استان را شامل می شود.

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: با عقد قرارداد کشت گندم کشاورزان گلستانی از ابتدای مهرماه سال زراعی جاری ۱۵ هزار هکتار از مزارع خود را زیر کشت گندم بردند این قرارداد در وسعت ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی استان را شامل می شود.

محمدرضا عباسی بااعلام پیش بینی ۳۵۰هزار هکتار زیر کشت گندم خواهد رفت خبر داد و افزود: تحقق افزایش کشت گندم با توجه به باقی ماندن یک ماه دیگر از پائیز که زمان پایانی کشت گندم است رسیدن به این میزان دور از انتظار نیست .

مطابق تقویم زراعی، مناسبت‌ترین زمان کشت گندم در استان گلستان از نیمه دوم آبان ماه به مدت یک ماه در اراضی دیم و از اول تا ۳۰ آذر نیز در زمین‌های آبی است.

وی از سطح سبز پنج هزار هکتاری مزارع گندم گلستان خبر داد و گفت: بخش قابل توجهی از نهاده‌های مورد نیاز کشت این محصول مانند انواع کود شیمیایی و بذر گواهی شده، توسط مراکز خدمات کشاورزی و کارگزاری‌ها تامین شده و درحال توزیع بین کشاورزان است.

عقدقراردادکشت گندم در۲۵۰هزار هکتار
عقدقراردادکشت گندم در۲۵۰هزار هکتار

عباسی اضافه کرد: برای تامین بذر مورد نیاز گندم‌کاران گلستان تاکنون ۲۳ هزار تن بذر گواهی شده و مادری بین کشاورزان توزیع شده و در چند روز آینده نیز پنج هزار تن دیگر نیز در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد.

در سال زراعی قبل کشاورزان گلستان بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم از ۳۵۵ هزار هکتار زمین برداشت کرده و ۸۲۰ هزار تن از این محصول را به دولت فروختند.

استان گلستان از نظر کمیت و میزان تولید گندم، رتبه دوم ایران را دارد و این در حالی است که مساحت آن کمتر از استان‌های دارای پتانسیل کشاورزی همچون فارس و خوزستان است مضافاً اینکه به باور برخی کارشناسان در بحث کیفیت مقام اول کشور را دارد زیرا گلوتن موجود در محصول آن بیشتر از سایر نقاط است.

گلوتن پروتئینی است که باعث کش آمدن خمیر و ترد شدن نان با کیفیت بسیار مناسب می‌شود و از این حیث گندم تولیدی در گلستان یکی از بهترین محصولات کیفی ایران است.

گلستان ۶۶۷ هزار هکتار زمین کشاورزی حاصل‌خیز دارد که هرساله بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار هکتار از این زمین‌ها به زیر کشت پاییزه گندم می‌رود.

  • منبع خبر : بازار کسب کار آنلاین