برداشت‌ بیش‌از۱۲۰۰تن‌میگو از مزارع‌گمیشان
برداشت‌ بیش‌از۱۲۰۰تن‌میگو از مزارع‌گمیشان
مدير كل شيلات گلستان گفت: از زمان آغاز فصل برداشت ميگو در استان تاكنون 1235 تن ميگو، در مجتمع پرورش ميگو گميشان برداشت شده است.

مدیر کل شیلات گلستان گفت: از زمان آغاز فصل برداشت میگو در استان تاکنون ۱۲۳۵ تن میگو، در مجتمع پرورش میگو گمیشان برداشت شده است.

برداشت‌ بیش‌از۱۲۰۰تن‌میگو از مزارع‌گمیشان

مدیر کل شیلات گلستان گفت: از زمان آغاز فصل برداشت میگو در استان تاکنون ۱۲۳۵ تن میگو، در مجتمع پرورش میگو گمیشان برداشت شده است.


به گزارش بازار کسب و کار به نقل از روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان، مهندس سید جواد قدس علوی در جلسه کارگروه فنی تکثیر و پرورش میگو استان، با اعلام رضایت از میزان میگو برداشت از مزارع گمیشان خاطر نشان کرد: یقینا امسال به برنامه پیش بینی شده میزان تولید میگو در استان می رسیم و در حال حاضر بالغ بر ۸۲ درصد از مقدار پیش بینی شده محقق گردیده است. اما پرورش دهندگان باید با سرعت بخشیدن به عمل صید، از ضرر و زیان های احتمالی جلوگیری نمایند.


وی با اشاره به زمان برداشت میگو از مزارع مجتمع گمیشان خاطر نشان کرد: آخرین مهلت برداشت میگو تا ۱۵ مهرماه اعلام شده بود اما بنا به درخواست پرورش دهندگان، دامپزشکی این زمان را برای دومین بار، تا ۲۸ مهر ماه تمدید کرد و این در حالی است که  تمامی عواقب احتمالی در مدت تمدید متوجه پرورش دهندگانی خواهد بود که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده اند.
مهندس قدس علوی در پایان یادآور شد: همانند تمام روزهای برداشت میگو از ابتدا تاکنون، کارشناسان اداره کل دامپزشکی و اداره کل شیلات و هئیت مدیره شرکت تعاونی،  نظارت دقیق بر عملیات برداشت استخرهای مزارع و مراکز فرآوری خواهند داشت.
مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان نیز در این جلسه بر برنامه ریزی در جهت برداشت سریعتر میگو تاکید کرد و گفت: انتظار است پرورش دهندگان با بالا بردن ظرفیت برداشت، در موعد مقرر بتوانند فرآیند جمع آوری میگوهای تولید شده را به پایان برسانند.
همچنین در این جلسه نماینده اداره کل دامپزشکی استان در خصوص بروز بیماری لکه سفید یا هر نوع خسارتی در حین برداشت میگو تصریح کرد: با توجه به ابلاغات مکرر شیلات و دامپزشکی به پرورش دهندگان در خصوص ضرورت جمع آوری هر چه سریعتر محصول میگو خود از مزارع، در صورت بروز بیماری، علاوه بر وارد شدن خسارت به پرورش دهندگان و متحمل شدن هزینه های جمع آوری و دفن بهداشتی میگوهای تلف شده، بانک کشاورزی نیز در خصوص غرامت بیمه به دلیل نقض پروتکل های ابلاغی هزینه و خسارتی پرداخت نخواهد کرد.
نماینده فرمانداری شهرستان گمیشان هم در این جلسه تبعیت از مصوبات کارگروه را خواستار شد و گفت: جلسه امروز در واقع بر محور مدیریت بحران و پیش بینی و پیشگیری بوده است. چرا که اگر بحران اتفاق بیفتد جایی برای مقابله وجود ندارد و پرورش دهنگان و واحدهای فرآوری بایستی از مصوبات کارگروه تابعیت نمایند.
لازم به ذکر است پیش بینی می شود ۱۵۰۰ تن میگو سال جاری از مزارع مجتمع پرورش میگو گمیشان برداشت گردد.
گفتنی است جلسه کارگروه فنی تکثیر و پرورش میگو استان با حضور مدیر کل و کارشناسان شیلات گلستان، نماینده دامپزشکی استان، نماینده فرمانداری شهرستان گمیشان، مسئولین قضایی و  اعضای شرکت تعاونی پرورش دهندگان میگو استان، با دستور کار بررسی راهکارهای صید و عمل آوری میگو استان، در محل فرمانداری شهرستان گمیشان برگزار شد.

  • نویسنده : مریم جعفری
  • منبع خبر : بازار کسب و کار