بخشی ازروایت این دوران شعردفاع مقدس است
بخشی ازروایت این دوران شعردفاع مقدس است
عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سه‌شنبه‌های تکریم، با تقدیر از خانواده شهید پرنیان و اشاره به شکل‌گیری ادبیات دفاع مقدس، گفت: شعر دفاع مقدس بخشی از روایت این دوران است.

 عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سه‌شنبه‌های تکریم، با تقدیر از خانواده شهید پرنیان و اشاره به شکل‌گیری ادبیات دفاع مقدس، گفت: شعر دفاع مقدس بخشی از روایت این دوران است.

به گزارش وزیر فرهنگ و ارشاد سلامی در دوازدهمین نشست سه‌شنبه‌های تکریم که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با تجلیل از مقام شامخ شهید علی پرنیان از شهدای استان یزد، گفت:  شعر دفاع مقدس از همان مقطع تاکنون به عنوان بخشی از روایت دفاع مقدس برجا مانده اس و با توجه به ویژگی‌های شهید پرنیان و خانواده ایشان، مشخص است که هم این شهید بزرگوار و هم خانواده اش اهل فرهنگ و دیانت هستند و برادر شهید پرنیان از شاعران شهیر استان یزد به شمار می آیند.

صالحی با اشاره به نحوه شهادت شهید علی پرنیان و به شهادت رسیدن همزمان ۲۶ شهید دیگر با وی، تاکید کرد: این واقعه مصیبت نامه ای است که کمتر روایت شده که ۲۶ شهید به شکل مظلومانه ای با هم به شهادت برسند و اتفاق غمباری است که در تاریخ ایران می ماند و بخشی از سند مظلومیت شهدای ما در دوران دفاع مقدس است.

وی ادامه داد: برادر شهید پرنیان از شاعران به نام استان یزد هستند و در حوزه شعر آئینی، اجتماعی و طنز جایگاه درخوری دارند.

بخشی ازروایت این دوران شعردفاع مقدس است
بخشی ازروایت این دوران شعردفاع مقدس است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: یکی از دلایلی که امروز این استان را برای تجلیل از خانواده شهدا انتخاب کردیم این بود که برادر این شهید از شاعران کشور هستند و در آستانه روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی که همزمان با روز درگذشت استاد شهریار از شاعران بزرگ کشورمان است، هستیم.

شهریار با دفاع مقدس همراه شد

وی ادامه داد: ۲۷ شهریور روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی است و استاد شهریار از شاعران شهیر معاصر کشورمان است که در دهه پایانی عمر خود با حوزه انقلاب نسبتی برقرار کرد و پس از آن هم به طور عمیق و خاص با دفاع مقدس همراه شد.

صالحی افزود: از همان ابتدای دفاع مقدس شاعران ما با این واقعه ارتباط برقرار کردند و در همان روز آغاز جنگ شعر معروف «خلبانان» اثر بابک رادمنش سروده شد.

وی گفت: از بابک رادمنش نقل است که گفته: «خانه ام کنار فرودگاه بود و آن شبی که بعثی ها به ایران حمله کردند صدای مهیب انفجاری را شنیدیم و همان جا شعر و آهنگی در ذهنم پدید آمد و آن را آماده و به رادیو بردم و سرود خلبانان خلق شد.»

صالحی با اشاره به تمدن و فرهنگ استان یزد ادامه داد: این استان یکی از مهدهای جدی حوزه شعر بوده و شعر آئینی یزد پشتوانه جریان سوگواره های عظیم الشان این استان به شمار می آید. شکوه عاشورایی یزد به پشتوانه شعر بلند و شعرای بزرگ آن و همچنین شهدای دفاع مقدس آن است.

خانواده شهید پرنیان با یک شاعر و یک شهید، روایتگر دفاع مقدس بوده‌اند

وی در پایان گفت: به اعتبار اینکه خانواده شهید پرنیان هم فرزند خود را تقدیم نظام و ایران کرده و هم از طریق شعرهای خود روایتگر دفاع مقدس است، قابل تقدیر هستند.

پیش از سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس هر هفته از برخی خانواده های شهدا در استان ها تجلیل می شود و این هفته در دوازدهمین هفته تجلیل از خانواده شهید علی پرنیان در استان یزد تقدیر می شود.

در ابتدای این نشست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گزارشی از مجموعه اقدامات این اداره کل در حوزه دفاع مقدس ارائه کرد.

همچنین آیت الله ناصری امام جمعه این استان و نماینده ولی فقیه گفت: لازم است وصیت نامه های شهدا بازگو شود تا به نسل امروز و نسل های آینده منتقل شود تا آن ها از زندگی این شهیدان آگاهی یابند.

در پایان این نشست آیت الله ناصری با لوحی به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از خانواده شهید علی پرنیان تقدیر کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ماه‌های اخیر در سه‌شنبه‌های تکریم، به صورت ویدیو کنفرانس، از خانواده شهدای والامقام انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافع حرم، شهدای پلیس و… تقدیر می‌کند

  • منبع خبر : مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی