×
×

مدیر کل گمرگ
ترکمنستان خلف وعده کرد

 • کد نوشته: 3906
 • ۱۳۹۹-۰۳-۲۳
 • ۰
 • مدیرکل گمرکات گلستان گفت که با وجود آماده‌بودن تونل بهداشتی راه‌اندازی‌شده در نقطه صفر مرزی در اینچه‌برون به عنوان مصوبه نشست مشترک کارگروه ۲ کشور در ۱۰ خرداد، ترکمنستان به وعده خود برای بازکردن این مرز عمل نکرد.
  ترکمنستان خلف وعده کرد
 • تبلیغ هدفمند

  مدیرکل گمرکات گلستان گفت که با وجود آماده‌بودن تونل بهداشتی راه‌اندازی‌شده در نقطه صفر مرزی در اینچه‌برون به عنوان مصوبه نشست مشترک کارگروه ۲ کشور در ۱۰ خرداد، ترکمنستان به وعده خود برای بازکردن این مرز عمل نکرد.

  سیدابراهیم حسینی گفت: نمونه همین تونل در نقطه صفر مرزی کشور ترکمنستان هم ایجاد شده، اما مجوز بازگشایی، تردد و آغاز مبادلات تجاری ۲ کشور باید از سوی کشور همسایه صادر شود.

  در نشست ۱۰ خرداد امسال کارشناسان اقتصادی ۲ کشور که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد و از طرف مقامات گلستانی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان به همراه مدیران کل گمرکات و حمل و نقل استان در این نشست حضور داشتند، مقرر شد که طرفین با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضدعفونی نقاط مشترک مرزی نسبت به بازگشایی مرز و تردد ریلی و زمینی یکدیگر از روز ۲۱ خرداد اقدام کنند.

  ترکمنستان خلف وعده کرد

  ترکمنستان از اوایل اسفند ۹۸ و در پی همه گیری ویروس کرونا، مرز خود در اینچه برون گلستان را روی تریلی‌ها و کامیون‌های ترانزیت ایران و دیگر کشورها بست.

  با وجود تلاش مقامات دو کشور از جمله تماس تلفنی یک ماه پیش رییس جمهوری ایران با همتای ترکمنستانی برای از سرگیری تبادلات مرزی و نیز نشست کارگروه دو کشور در ۱۰ خرداد امسال هنوز این کشور از بازگشایی مرزهای خود بر روی خودروهای ترانزیت و صادراتی ایران خودداری می‌کند.

  مدیرکل گمرکات استان گلستان گفت: ترکمنستان نه تنها مرز اینچه برون بلکه هیچ کدام از مرزهای خود با جمهوری اسلامی را بازگشایی نکرده است.

  حسینی افزود: با وجود تلاش های زیاد گمرکات و نیز مرزبانی گلستان برای ملاقات با مقامات ترکمنستان اما مسوولان این کشور پاسخی به درخواست مسوولان این استان نمی‌دهند و حتی گرفتن نامه از طرف ایرانی را هم با رعایت تشریفات بهداشتی انجام می دهند.

  وی اضافه کرد: با وجود آماده شدن تونل ضدعفونی در داخل خاک ۲ کشور و در نقطه صفر مرزی و با وجود موافقت برای بازگشایی مرز ریلی در ۲۱ خرداد اما کشور ترکمنستان به این تعهد خود عمل نکرد.

  حسینی تصریح کرد: هم اکنون ۱۳۱ واگن باری که ۸۲ واگن آن حامل بار سیمان، انواع فلزات و اجناس پلاستکی هستند، در مرز اینچه برون آماده ورود به خاک ترکمنستان است که اجازه ورود به آنها داده نشد.

  اینچه برون، تنها گمرک زمینی و ریلی استان گلستان است.

  اینچه برون مرکز گمرکات این استان بوده و زیرمجموعه آن پایانه‌های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی در گرگان، گمرک بندرترکمن و گمرک فرودگاه بین‌المللی گرگان است.

  در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از راه آهن بین المللی قزاقستان – ترکمنستان – ایران و گذر آن از اینچه برون، خدمات گمرک ریلی نیز به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان اضافه شده است.

  استان مرزی گلستان در شمال ایران با کشور ترکمنستان و استان های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *