×
×

یک بام و دوهوای سیزدهمین نمایشگاه کتاب گلستان

 • کد نوشته: 1986
 • ۱۳۹۸-۰۹-۲۷
 • ۰
 • گلستان در حالی سیزدهمین نمایشگاه کتاب و چهارصد و دومین نمایشگاه استانی را با حضور 550 ناشر استانی و کشوری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی گلستان شروع کرده است که هر ساله برپایی این نمایشگاه اگرچه بازدید کنندگانی داشته است اما هر بار با انتقادهای زیادی هم در رابطه با نحوه برگزاری داشته است که می بایست نیازعلاقمندان و شرکت کنندگان را رفع کنند.
  یک بام و دوهوای سیزدهمین نمایشگاه کتاب گلستان
 • تبلیغ هدفمند
  گلستان در حالی سیزدهمین نمایشگاه کتاب و چهارصد و دومین نمایشگاه استانی را با حضور ۵۵۰ ناشر استانی و کشوری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی گلستان شروع کرده است که هر ساله برپایی این نمایشگاه اگرچه بازدید کنندگانی داشته است اما هر بار با انتقادهای زیادی هم در رابطه با نحوه برگزاری داشته است که می بایست نیازعلاقمندان و شرکت کنندگان را رفع کنند.

  ضعف اطلاع رسانی در سطح شهرهای استان، زمان برگزاری و تردد سخت شهروندان به محل نمایشگاه ، ناهمگن بودن برخی غرفه ها از جمله مشکلاتی است که مردم با آن روبرو بودند و آن طور که انتظار می رفت این رخ داد فرهنگی امسال متفاوت تر از سال های قبل برگزار شود اما شواهد حاکی از آن است که این نمایشگاه هر سال از نظر کمی و کیفی دورتر از سلیقه بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان می شود.

  پوشش رسانه ای بسیار ضعیف از زمان افتتاح نمایشگاه که فقط به چند خبر کوتاه خلاصه شده نشان از آن دارد که گویا متولیان این امر حرف زیادی برای گفتن در این حوزه ندارند.

  این در حالی است که حتی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در روز افتتاحیه مطلبی راجع به چگونگی برپای این نمایشگاه ، هزینه کردهای آن و دیگر مسائل جانبی ندارد چرا که صحبت هایش صرفاً به فریضه کتابخوانی موکول شد.
  از سوی دیگر معاون وزیر ارشاد نیز گویا حرف زیادی برای نمایشگاه کتاب گلستان نداشت و با توجه به اینکه برپایی این دست نمایشگاه ها با شرایط فعلی بودجه کشور بسیار سخت نشان داده می شد اما وی هیچ سخنی در رابطه با نحوه برپایی آن و یا حتی مشکلات ناشران، نویسندگان، میزان آمار کتابخوانی در کشور ، هزینه در نظر گرفته شده برای برپایی این نمایشگاه، مشکلات وضعیت چاپ کتاب در کشور عنوان نکرد.

  نکته جالب اینکه هر دو مسئول از تاثیر کتاب و کتابخوانی بر کاهش آسیب های اجتماعی سخن گفتند اما هیچ یک در سخنان خود از مشکلات بودجه ای مردم و خاصه بحث کم شدن خرید کتاب از سبد خانوار ها به دلیل افزایش قیمت کتاب و تورمی که سهم مهمی در این مساله داشته است مطلبی ذکر نکردند.

  مساله دیگر این که در برپایی این نمایشگاه هیچگاه تریبونی به ناشران و شرکت کنندگان داده نشد تا در مقابل معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیان مشکلات خود بپردازند.

  اگر چه شنیده ها حاکی از ان است که برپایی همین نمایشگاه که انتقادهای زیادی به آن وارد است با مشکلات زیاد و پیگیری های مکرر مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفته است اما اینکه مدیر این دستگاه اجرائی که به نوعی حامی جامعه فرهنگی گلستان است ، در سخنان خود توجهی به این مساله نکرده و حتی از مشکلات برپایی آن سخنی به میان نیاورده است پرسشی است که گویا عادله کشمیری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در روزهای آتی بی شک به آن باید پاسخگو باشد.

  منبع: بازار کسب و کار

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *