تکمیل ۵۲۱ واحد مسکن اقشار کم‌درآمد در خراسان جنوبی
تکمیل ۵۲۱ واحد مسکن اقشار کم‌درآمد در خراسان جنوبی

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: ۶ هزار و ۳۷ متقاضی مسکن اقشار کم‌درآمد در شهرستان‌های مختلف استان تشکیل پرونده داده‌اند و تاکنون ۵۲۱ واحد به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: ۶ هزار و ۳۷ متقاضی مسکن اقشار کم‌درآمد در شهرستان‌های مختلف استان تشکیل پرونده داده‌اند و تاکنون ۵۲۱ واحد به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

علی اصغر آسمانی مقدم افزود: سهمیه خراسان جنوبی برای ساخت مسکن اقشار کم‌درآمد خانوارهای روستایی و شهری استان ۶ هزار واحد بوده که تاکنون پنج هزار و ۴۰۳ متقاضی به بانک معرفی شده‌اند.

وی از انعقاد قرارداد چهار هزار و ۲۳۸ پرونده متقاضیان با بانک عامل خبر داد و گفت: سه هزار و ۳۷ واحد به مرحله اجرای فونداسیون رسیده است.

تکمیل ۵۲۱ واحد مسکن اقشار کم‌درآمد در خراسان جنوبی
تکمیل ۵۲۱ واحد مسکن اقشار کم‌درآمد در خراسان جنوبی

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی بیان کرد: از این تعداد ۲ هزار و ۳۷۶ واحد به مرحله اجرای اسکلت، ۲ هزار و ۱۴۴ واحد اجرای سقف و هزار و ۳۸۲ واحد به مرحله سفت کاری رسیده است.

وی گفت: با توجه به اینکه استقبال مردم در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر استان از طرح مسکن اقشار کم‌درآمد کم بود لذا تصمیم بر این شد که روستاییان نیز امکان استفاده از این طرح را داشته باشند و ۵۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه با بازپرداخت ۱۵ ساله و ۳۰ میلیون تومان بلاعوض پرداخت می‌شود.

آسمانی مقدم تصریح کرد: همچنین با رعایت مقررات ملی ساختمان افراد واجد شرایط می‌توانند روی طبقات ساخته شده سایر اعضای خانواده این واحدها را بنا کنند.

وی گفت: در شهرهای زیر ۲۵ هزار خانوار در هر نقطه از شهر امکان ساخت این خانه‌ها وجود دارد اما در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر باید متقاضی واحد مد نظر را در مناطق حاشیه شهرها از جمله روستاهای اقماری بنا کند.

وی با بیان اینکه مدت ساخت این واحدها حداکثر تا پایان سال جاری است افزود: تیپ نقشه این منازل به طور میانگین ۶۰ متر مربع است اما در صورتی که فرد متقاضی آورده بیشتری داشته باشد امکان افزایش بنا وجود دارد.

پس از اجرای موفقیت آمیز طرح ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان در خراسان جنوبی که در پی سفر اسفند ماه ۹۷ «محمدباقر نوبخت» به این استان عملیاتی و بسیاری از این واحدها در مناطق روستایی افتتاح شد، احداث مسکن شهری برای نیازمندان هم در اولویت قرار گرفت و تفاهم‌نامه آن در سفر خرداد امسال رییس سازمان برنامه و بودجه به امضا رسید.

براساس این تفاهم‌نامه، مقرر شد پنج هزار واحد مسکن برای اقشار کم‌درآمد و بد مسکن‌ها در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و در حاشیه شهرها یا بافت‌های فرسوده شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت احداث شود. همچنین یک هزار واحد مسکونی برای تامین مسکن بازنشسته‌های واجد شرایط در این طرح لحاظ شده است.

با توجه به اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در انجام تعهد ساخت پنج هزار واحد مسکونی از مجموعه سهمیه طرح مسکن محرومان و نتایج خوبی که در خراسان جنوبی به همراه داشت، ساخت ۶ هزار واحد مسکن شهری برای اقشار کم‌درآمد نیز به این حوزه واگذار شد.

عملیات اجرایی ۶ هزار واحد مسکن شهری ویژه اقشار کم‌درآمد در استان خراسان جنوبی همزمان با سومین روز هفته دولت امسال آغاز شد و اعتبار پیش‌بینی شده برای ساخت این واحدها ۷۸۰ میلیارد تومان شامل تسهیلات بانکی و آورده متقاضی است.

به گفته مسوولان استان براساس برنامه‌ریزی‌ها و نیازسنجی‌های صورت گرفته، ۲۸ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در خراسان جنوبی ساخته می‌شود و این تعداد واحد مسکونی با احتساب نرخ رشد جمعیت در جوامع شهری و روستایی، نیاز استان را تا افق ۱۴۰۰ برطرف می‌کند.

اجرای طرح‌های ساخت مسکن محرومان، مسکن شهری ویژه اقشار نیازمند، مسکن ایثارگران و آغاز ساخت واحدهای مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن موجب رونق ساخت و ساز در استان خراسان جنوبی و بخش‌های وابسته به صنعت ساختمان شده است.

  • منبع خبر : ایرنا