درصورت تداوم مصرف گازواردکننده خواهیم شد
درصورت تداوم مصرف گازواردکننده خواهیم شد
به گزارش بازار کسب کار آنلاین ایرنا، «رضا اردکانیان» روز سه شنبه در مراسم افتتاح طرح‌های هفته سی و هفتم پویش #هرهفته الف_ب_ایران در دو استان کرمان و یزد که به صورت ویدئو کنفرانسی از محل مرکز پایش صنعت برق ایران برگزار شد، ادامه داد: تعلل برای اصلاح روش مصرف موجب از دست رفتن زمان خواهد شد و ادامه همین مسیر فعلی کشورمان را در ردیف کشورهای وارد کننده گاز برای مصارف خود قرار خواهد داد.

وزیر نیرو گفت: تداوم شیوه فعلی مصرف گاز و دورکردن ذهن جامعه از اعمال مدیریت مصرف باعث می‌شود تا روزی تبدیل به وارد کننده گاز شویم.

درصورت تداوم مصرف گازواردکننده خواهیم شد

درصورت تداوم مصرف گازواردکننده خواهیم شد
درصورت تداوم مصرف گازواردکننده خواهیم شد

به گزارش بازار کسب کار آنلاین ایرنا، «رضا اردکانیان» روز سه شنبه در مراسم افتتاح طرح‌های هفته سی و هفتم پویش #هرهفته الف_ب_ایران در دو استان کرمان و یزد که به صورت ویدئو کنفرانسی از محل مرکز پایش صنعت برق ایران برگزار شد، ادامه داد: تعلل برای اصلاح روش مصرف موجب از دست رفتن زمان خواهد شد و ادامه همین مسیر فعلی کشورمان را در ردیف کشورهای وارد کننده گاز برای مصارف خود قرار خواهد داد.

وی افزود: وظیفه داریم به مرور و به روش‌های مختلف اطلاع رسانی کنیم تا همه مصرف کنندگان نسبت به آنچه که درحال اتفاق افتادن است آگاهی پیدا کنند و اگر این امر صورت گیرد، مجموعه جامعه مسیر صحیح را انتخاب کرده و به طور قطع  از این شرایط  به سمت شرایط بهتر منتقل خواهیم شد.

وزیر نیرو با بیان اینکه امروز ۳۷ میلیون مشترک در بخش برق داریم که شامل مشترکان خانگی، تجاری، عمومی، صنعتی، کشاورزی و معدنی هستند، خاطرنشان ساخت: برای تامین برق این ۳۷ میلیون مشترک نیروگاه‌های ما نیاز به سوخت دارند و این سوخت به اشکال مختلف و عمدتا گاز تامین می شود.

اردکانیان ادامه داد: با یک محاسبه ساده فرض شود همه سوخت نیروگاه‌های کشور گاز باشد و ما برای اینکه در هر شبانه روز پاسخگوی نیاز برقی همه مشترکان در همه بخش ها باشیم، چیزی حدود ۱۸۰میلیون متر مکعب گاز نیاز داریم. 

وی افزود: این درحالی است که فقط بخش خانگی حدود ۴ برابر این میزان گاز مصرف می‌کند تا گرمایش منزل و پخت وپز انجام شود، این عدد خیلی بالایی است.

وزیر نیرو خاطرنشان ساخت: نباید چنین تصوری را به هموطنان القا کرد که گاز یک منبع تمام نشدنی است که در گذشته در دسترس نبوده  و حالا با تلاش هایی که شده به این منبع دسترسی پیدار کرده و مثل هوا و اکسیژن باید استفاده کرد و هیچ مسولیتی در قبال آن نداریم .

اردکانیان با بیان اینکه باید با استفاده از همه تکنیک ها و روش‌ها و هنرمندی‌ها هم خود رامتوجه این موضوع کرده و هم مردم را آگاه کنیم، ادامه داد:  اعتقاد دارم در مقایسه با کارهای بزرگ و پیچیده ای که در بخش ساخت و ساز ها انجام شده در این بخش خیلی عقب هستیم و خیلی جای کار دارد .

وزیر نیرو ادامه داد: بدانید اگر شیوه های مصرف اصلاح نشود، زمان را برای اصلاح از دست خواهیم داد  و روزی خواهد رسید که ما برای تامین گاز روزانه ای که نیاز داریم ناچار به واردات گاز شویم.

اردکانیان افزود:  باید به سمتی حرکت کرد که این شیوه اصلاح شود و سختی های زمستان امسال و محدودیت گاز این را یک فرصت و میانر بدانیم که با کمک آن بتوان مسئله را به شکل مناسب تری توضیح دهیم، قطعا نتیجه خواهیم گرفت.

وی خاطرنشان کرد: موضوع اصلاح مصرف کم کم هرچند دیر هنگام وارد ادبیات فعالیت‌های مدیریتی کشور می شود و این مسئله حائز اهمیتی است که باید به آن توجه داشت .

وزیر نیرو گفت: ابتدا باید در این زمینه از خود شروع کرده و بعد و سازمان دولت و بعد مردم را به طرق  مختلف نسبت به جزئیات این مسئله آگاه کنیم که طرح های توسعه کشور و اسایش و امنیت خاطر مردم و توسعه پایدار وابسته به اصلاح مصرف است .

اردکانیان افزود: این روزها بسیارشنیده می شودکه به دلیل کمبود گاز، مشکل تامین برق در برخی نقاط کشور وجود داشته  که منجر به خاموشی می شود.

وی خاطرنشان ساخت: واقعیت این است که کمبود گازوجود ندارد و باید بجای آنکه اشاره کنیم به دلیل کمبود گازخاموشی رخ داده  باید گفت به دلیل مصرف بالای گازاین امر صورت گرفته و نیز نباید آن را در وهله نخست متوجه مردم و مصرف کننده دانست.

وزیر نیرو با بیان اینکه باید از سختی های زمستان امسال و محدودیت گاز یک فرصت و میانبر برای توجیح مردم استفاده کرد گفت: به طور قطع با آگاهی سازی درست مردم به نتیجه خواهیم رسید .

اردکانیان ضمن قدردانی از استانداران سراسر کشور که همواره مددکار صنعت آب و برق در این دوسه سال اخیر بوده اند خواستار آن شد تا هر استان با روش های مناسب نسبت به اطلاع رسانی به مردم در باره میزان مصرف گاز در بخش خانگی و مقایسه آن با بخش برق با کمک اعداد و ارقام مردم را برای مدیریت مصرف صحیح رهنمون شوند.

وی افزود: هر استانی باید بداند که برای تامین برق در همه بخش ها چقدر برق مصرف می کند و برای این برق اگر همه سوخت گاز باشد که نیست گازوئیل و سوخت مایع  هم استفاده می شود چقدر گاز در بخش خانگی مصرف می شود.

وزیر نیرو گفت: باید یک هدف گذاری آرام صورت گیرد برای اینکه این فاصله معقول شود،  روزهایی بوده  که به جای ۱۸۰ میلیون مترمکعب حدود ۷۰ تا ۷۵ میلیون متر مکعب گاز دریافت کردیم و در همان روزها در بخش خانگی حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب مصرف گاز بوده است.

اردکانیان از تک تک اصحاب رسانه درخواست کرد در این زمینه همکاری خوبی داشته باشند و منشا اصلاح مصرف بوده و از کوچک کردن آن درحد دعوای بین دو دستگاه خودداری کنند و مچگیری نکنند.

صادرات برق نیاز تداوم مابقی صادرات 

عضو هیات دولت در باره میزان صادرات برق کشور هم توضیح داد: همه برقی که براساس تعهداتی که دولت جمهوری اسلامی ایران دارد و می بایست به عنوان یک وظیفه به این تعهدات برای حفظ بازارها صادراتی پایدار بماند همه برقی که صادر می شود اگر گاز مصرفی آن محاسبه شود این گاز کمتر از یک درصد گاز تولیدی کشور است.

وی گفت:‌حفظ این بازارها و نه فقط بازار صادرات برق ضروری است زیرا اگر نتوان برق را صادر کرد انتظار برای صادرات مابقی محصولات انتظاری نابجا است ضمن آنکه موجب از دست رفتن سایر بازارهای صادراتی خواهد شد.

وی همچنین در خصوص رمز ارزها گفت: وزارت نیرو یکی از سرسخت‌ترین‌ها در فرآیند برخورد با پدیده رمرز ارزهای غیرمجاز بوده و طبق مصوبه هیئت وزیران برای ساماندهی به این امر، وزارت نیرو در جلسات کمیسیون‌های مختلف دولت بر این مسئله پافشاری می‌کرد که نمی‌توان انرژی یارانه‌ای برای کسانی که می‌خواهند رمز ارز تولید کنند بدهیم و از جیب انبوهی از مردم، این یارانه در این زمینه مصرف شود.

اردکانیان اضافه کرد: با تصویب دولت، ‌برق مورد نیاز کسانی که روال قانونی را طی می‌کنند در مواقعی که کشور نیاز شدید ندارد تامین شده و با موارد غیرمجاز هم با همکاری دیگر دستگاه‌ها برخورد می‌شود.

وی خطاب به استانداران تاکید کرد: بحث ما عبور از این شرایط نیست، بلکه استفاده از این شرایط برای اصلاح مصرف است و این وظیفه اصلی بر عهده ماست و در وهله نخست آن را نباید متوجه مردم دانست.

اردکانیان گفت: امید است در آینده به این سمت برویم که از گاز بیشتر برای تولید برق استفاده شود. می‌توان خیلی از مصارف گازی امروز را تعدیل کنیم که در خیلی از مناطق دنیا این کار صورت گرفته است. کماکان نیازمند همکاری و همدلی مردم هستیم همانطور که در تابستان بودیم.

وی خاطرنشان کرد: نیروگاه‌های ما مشکل فنی و کمبود ظرفیت ندارند، امید است بتوانیم نیازهای کشور را پاسخگو باشیم.

وزیر نیرو همچنین با تقدیر از مجموعه تلاش‌های صورت گرفته در استان کرمان اظهار داشت: اهمیت این استان از این جهت است که یکی از نمونه‌هایی است که ضمن حفظ حیات و جلوگیری از مهاجرت ناشی از کم‌آبی، برنامه‌های توسعه و تولید ثروت در استان با شتاب قابل ملاحظه‌ای با اتکای طرح‌های مهم صنعتی استان در حال انجام است.

اردکانیان گفت: این استان مثال موفقی از فاصله گرفتن از ایام مصرف بالا در بخش آب، سازگار شدن با کم‌آبی و طرح‌هایی برای حفظ معیشت بوده و از اصلی ترین شاخصه‌های اصلی این استان مصرف انرژی بالا در بخش غیرخانگی است.

۴۶ پروژه تاپایان سال وارد مدار می شوند

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به افتتاح ۲۴۰  میلیارد تومان طرح هم در استان یزد و هم درکرمان دربخش برق این دو استان مهم و صنعتی کشور به بهره برداری رسیدند گفت: با به بهره برداری از آنها در مجموع ۲۰۴ پروژه از ۲۵۰ پروژه وعده داده شد در سال ۹۹ با سرمایه گذاری بالغ بر ۵۵ هزار میلیارد تومان به مدار بهره برداری آمدند.

اردکانیان افزود: امید است تا پایان سال مطابق برنامه ۴۶ پروژه باقی مانده که عمدتا پروژه های ساز و کاری هستند افتتاح شوند. و فعالان اقتصادی و کشور از مزیت آنها بهره مند شوند.