×
×

کولرهای گازی چقدر خطرناک هستند
کولرهای گازی، منجر به افزایش شیوع کرونا می شود؟

 • کد نوشته: 2993
 • ۱۳۹۹-۰۲-۲۸
 • ۰
 • عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: معمولا ویروس کرونا وارد کولر گازی نمی‌شود، اما کولر می تواند پخش و انتشار ویروس را بیشتر کند.
  کولرهای گازی، منجر به افزایش شیوع کرونا می شود؟
 • تبلیغ هدفمند

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: معمولا ویروس کرونا وارد کولر گازی نمی‌شود، اما کولر می تواند پخش و انتشار ویروس را بیشتر کند.

  دکتر حمید سوری با اشاره به این که خوزستان و سایر مناطق گرم کشور درگیر موج جدید کووید ۱۹هستند، اظهار کرد: این روزها که موج جدید اپیدمی در خوزستان و برخی مناطق مطرح شده، خبرهایی مبنی بر افزایش موارد بروز بیماری به دلیل استفاده از کولر گازی منتشر شده است.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا واقعا علت افزایش معنی دار موارد ابتلا به کرونا به دلیل استفاده از کولر گازی است، گفت: اگر شما در مناطق گرمسیر مانند خوزستان زندگی کرده باشید حتما قبول می کنید زندگی بدون کولر گازی در آنجا تقریبا غیرممکن است و این درحالی است که اولین گزارش احتمال انتقال بیماری از طریق کولر گازی از چین بود که براساس آن مردی شصت و چند ساله بدون مواجهه موثر با افراد آلوده و به دلیل قرار گرفتن در معرض باد کولر، مبتلا به بیماری کرونا شده بود.

  سرعت جریان هوا می تواند احتمال انتقال ترشحات را افزایش دهد

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: تحقیقات انجام شده در مناطق گرمسیر آمریکا مانند آریزونا نشان داد که احتمال انتقال بیماری از طریق کولر گازی تقریبا صفر است و نمونه های متعدد گرفته شده از بدنه و فیلتر کولرها همه منفی بودند، ولی کولر گازی بخاطر افزایش سرعت جریان هوا در محیط بسته می تواند احتمال انتقال ترشحات فرد مبتلا که با عطسه و سرفه در فضا پخش می شود را افزایش دهد.

  کولرهای گازی، منجر به افزایش شیوع کرونا می شود؟
  کولرهای گازی، منجر به افزایش شیوع کرونا می شود؟

  دکتر سوری با تاکید بر ناشناخته بودن ابعاد مختلف ویروس کرونا توصیه کرد: توجه داشته باشید هنگام استفاده از کولر گازی درجه حرارت محیط کمتر از ۲۴درجه سانتیگراد نشود، بهتر است پنجره یا درب اتاق کمی باز باشد تا هوا جریان داشته باشد، از تراکم افراد در فضایی که فرد مبتلا یا محتمل در آن حضور دارد اجتناب شود و رعایت بهداشت فردی مانند شستن دست ها و کنترل سرفه و عطسه و مانند آن شدید تر و جدی تر رعایت شود.

  پرهیز از روشن کردن کولردر ساعات خنک تر شبانه روز، استفاده فرد آلوده یا محتمل، دارای سرفه و عطسه از ماسک مناسب، عدم حضور سالمندان و یا افراد پرخطر دارای بیماری در فضاهای بسته و استفاده از تهویه مناسب و خاموش کردن کولر در ساعاتی مشخص از دیگر مواردی بود که عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به آن اشاره کرد.

  دکتر سوری با بیان اینکه اگر مورد بدون علامت بیماری و خصوصا سرفه و عطسه در منزل نیست پوشیدن ماسک ضرورتی ندارد، ادامه داد: اگر از فرد آلوده به ویروس کرونا در منزل مراقبت می کنید و امکان اقامت او دراتاقی جداگانه وجود ندارد سایر افراد حاضر در آن فضا از ماسک استفاده کنند و افراد غیرساکن نیز حضور خود را به حداقل زمان ممکن برسانند.

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: در روزهای اپیدمی کرونا در اماکن عمومی فاصله گذاری اجتماعی را با جدیت بیشتری رعایت و از تجمع و تراکم افراد در یک محل خصوصا مدت طولانی اجتناب شود.

  استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که تفاوتی بین کولر یک تکه قدیمی یا اسپلیت وجود ندارد، توضیح داد: درباره کولر آبی به نظر می رسد به خاطر تاثیر کمتر کولر آبی بر سرعت گردش هوا نسبت به کولر گازی اثر انتشار ویروس کمتر باشد.

  وی در پایان افزود: ممکن است رطوبت بالا تر تاثیر افزایشی درانتقال ویروس داشته باشد ولی تا به امروز درمطالب علمی و مقالات نکته ای درباره انتقال ویروس کرونا از کولر آبی منتشر نشده است.

  منبع: بازار کسب و کار

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *