×
×

وزیر بهداشت
نقل وزیر بهداشت از روزهای اول شیوع کرونا در ایران

 • کد نوشته: 2997
 • ۱۳۹۹-۰۲-۲۸
 • ۰
 • وزیر بهداشت ضمن بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا در چین پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با ویروس در ایران انجام شد، از دستاوردها و اقدامات فداکارانه کادر درمانی در این مدت سخن گفت.
  نقل وزیر بهداشت از روزهای اول شیوع کرونا در ایران
 • تبلیغ هدفمند

  وزیر بهداشت ضمن بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا در چین پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با ویروس در ایران انجام شد، از دستاوردها و اقدامات فداکارانه کادر درمانی در این مدت سخن گفت.

  دکتر سعید نمکی در مراسم رونمایی از لباس مخصوص کادر درمانی در مقابله با کرونا، گفت: از اصلی‌ترین ارکان این حرکت ملی از اتاق اصناف، همکاران سازمان غذا و دارو و همکاران مهربان صدا و سیما که در این ایام همراه ما بودند.

  از اولین دقایقی که خبر شیوع ویروس کرونا را در کشور چین شنیدم، دستورالعمل‌هایی نوشتیم و تلاش کردم  برنامه ریزی و مدیریت این کار را به عنوان یک سرباز کوچک نظام در دست گیرم.

  وی با بیان اینکه یکی از ایام تلخ ترین و ملال آورترین روزهای مدیریت بیماری همان روزهای نخستی بود که مدافعین سلامت در خط مقدم مبارزه با بیماری ماسک و دستکش نداشتند، تصریح کرد: من در دو هفته اول شاید شبی ۱۵ دقیقه هم نمی‌خوابیدم چراکه موج سهمگینی به سمت ما آمده بود.

  کسانی که روزی به ریش ما می‌خندیدند و در رسانه‌هایشان مارا مورد تمسخر قرار می‌دادند زمانی که گرفتار این بیماری شدند دریافتند سرزمین ما با چه عظمتی در مقابل این هجمه ایستاد؛ البته ما برای گرفتاری هیچ قوم و ملتی خوشحال نمی‌شویم.

  وی در ادامه با بیان اینکه میزان تخت در کشورهایی مثل آمریکا و اروپا برای هزار نفر جمعیت در بدترین شرایط بین پنج تا هفت برابر میزان تخت‌های ما است و میران پرستار به تختشان نیز در بدترین شرایط سه برابر ما است.

  افزود: اما شما دیدید در حالی که در  پشت درب بیمارستان‌هایشان میزان زیادی انسان سرگردان بودند، پیرمردها و پیرزن‌ها را نادیده گرفتند و… اما در کشور ما حتی یک کارتن‌خواب سرگردان نماند و یک بیمار مسن در بیمارستان‌ها نبود که به دلیل در اولویت‌ بودن جوانترها بدون خدمات بماند.

  نمکی با بیان اینکه ما در بدترین شرایط تحریم بودیم، گفت: اما موضوع را به گونه‌ای مدیریت کردیم که امروز پنج به یک از آمریکا و اروپا در این بازی جلوتر هستیم.

  این مهم با همت و غیرت ملی به دست آمد. حتی یک پرستار و یک پزشک در روزهایی که ماسک و دستکش کم داشتیم، به دلیل کمبود این امکانات پشت به مردم نکرد.

  البته ما از روزهای شیوع بیماری در چین شروع به ذخیره این اقلام و جلوگیری از صادرات آن کردیم.

  خاطرم هست حتی روزهای اول جلوگیری از صادرات ماسک، وزیر اقتصاد با بنده تماس گرفت و علت این تصمیم را جویا شد و ما اعلام کردیم که طوفانی سنگین را پیش‌بینی می‌کنیم.

  وی افزود: با همه این اوصاف در روزها و هفته اول دچار کمبود ماسک و دستکش شدیم. خاطرم هست وقتی یکی از فرماندهانم به کرونا مبتلا شد به او گفتم چرا بدون ماسک و دستکش به بخش بیماران رفتی و او پاسخ داد وقتی دیدم پرستار و پزشک بخش کمبود ماسک n95 دارند، دلم نیامد من هم از آن استفاده کنم و از صورتم بداشتم با اینکه می‌دانستم گرفتار بیماری می‌شوم اما، خواستم به آنها بگویم جان من عزیزتر از آنها نیست.

  نمکی ادامه داد: این که کشوری در زمانی کوتاه و در ۵۰ روز از یک وارد کننده صرف در برخی اقلام به یک صادرکننده مقتدر تبدیل شود، لطف خدا، بزرگی خون شهدا و سایه‌ی عظمت و معنویت آن بر سر کشور، در کنار همت عزیزانی است که تلاش کردند.

  منبع: ایسنا

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *