نقل وزیر بهداشت از روزهای اول شیوع کرونا در ایران
نقل وزیر بهداشت از روزهای اول شیوع کرونا در ایران
وزیر بهداشت ضمن بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا در چین پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با ویروس در ایران انجام شد، از دستاوردها و اقدامات فداکارانه کادر درمانی در این مدت سخن گفت.

وزیر بهداشت ضمن بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا در چین پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با ویروس در ایران انجام شد، از دستاوردها و اقدامات فداکارانه کادر درمانی در این مدت سخن گفت.

دکتر سعید نمکی در مراسم رونمایی از لباس مخصوص کادر درمانی در مقابله با کرونا، گفت: از اصلی‌ترین ارکان این حرکت ملی از اتاق اصناف، همکاران سازمان غذا و دارو و همکاران مهربان صدا و سیما که در این ایام همراه ما بودند.

از اولین دقایقی که خبر شیوع ویروس کرونا را در کشور چین شنیدم، دستورالعمل‌هایی نوشتیم و تلاش کردم  برنامه ریزی و مدیریت این کار را به عنوان یک سرباز کوچک نظام در دست گیرم.

وی با بیان اینکه یکی از ایام تلخ ترین و ملال آورترین روزهای مدیریت بیماری همان روزهای نخستی بود که مدافعین سلامت در خط مقدم مبارزه با بیماری ماسک و دستکش نداشتند، تصریح کرد: من در دو هفته اول شاید شبی ۱۵ دقیقه هم نمی‌خوابیدم چراکه موج سهمگینی به سمت ما آمده بود.

کسانی که روزی به ریش ما می‌خندیدند و در رسانه‌هایشان مارا مورد تمسخر قرار می‌دادند زمانی که گرفتار این بیماری شدند دریافتند سرزمین ما با چه عظمتی در مقابل این هجمه ایستاد؛ البته ما برای گرفتاری هیچ قوم و ملتی خوشحال نمی‌شویم.

وی در ادامه با بیان اینکه میزان تخت در کشورهایی مثل آمریکا و اروپا برای هزار نفر جمعیت در بدترین شرایط بین پنج تا هفت برابر میزان تخت‌های ما است و میران پرستار به تختشان نیز در بدترین شرایط سه برابر ما است.

افزود: اما شما دیدید در حالی که در  پشت درب بیمارستان‌هایشان میزان زیادی انسان سرگردان بودند، پیرمردها و پیرزن‌ها را نادیده گرفتند و… اما در کشور ما حتی یک کارتن‌خواب سرگردان نماند و یک بیمار مسن در بیمارستان‌ها نبود که به دلیل در اولویت‌ بودن جوانترها بدون خدمات بماند.

نمکی با بیان اینکه ما در بدترین شرایط تحریم بودیم، گفت: اما موضوع را به گونه‌ای مدیریت کردیم که امروز پنج به یک از آمریکا و اروپا در این بازی جلوتر هستیم.

این مهم با همت و غیرت ملی به دست آمد. حتی یک پرستار و یک پزشک در روزهایی که ماسک و دستکش کم داشتیم، به دلیل کمبود این امکانات پشت به مردم نکرد.

البته ما از روزهای شیوع بیماری در چین شروع به ذخیره این اقلام و جلوگیری از صادرات آن کردیم.

خاطرم هست حتی روزهای اول جلوگیری از صادرات ماسک، وزیر اقتصاد با بنده تماس گرفت و علت این تصمیم را جویا شد و ما اعلام کردیم که طوفانی سنگین را پیش‌بینی می‌کنیم.

وی افزود: با همه این اوصاف در روزها و هفته اول دچار کمبود ماسک و دستکش شدیم. خاطرم هست وقتی یکی از فرماندهانم به کرونا مبتلا شد به او گفتم چرا بدون ماسک و دستکش به بخش بیماران رفتی و او پاسخ داد وقتی دیدم پرستار و پزشک بخش کمبود ماسک n95 دارند، دلم نیامد من هم از آن استفاده کنم و از صورتم بداشتم با اینکه می‌دانستم گرفتار بیماری می‌شوم اما، خواستم به آنها بگویم جان من عزیزتر از آنها نیست.

نمکی ادامه داد: این که کشوری در زمانی کوتاه و در ۵۰ روز از یک وارد کننده صرف در برخی اقلام به یک صادرکننده مقتدر تبدیل شود، لطف خدا، بزرگی خون شهدا و سایه‌ی عظمت و معنویت آن بر سر کشور، در کنار همت عزیزانی است که تلاش کردند.

  • منبع خبر : ایسنا