سند مالکیت ۲ تالاب بین‌المللی گنبدکاووس
سند مالکیت ۲ تالاب بین‌المللی گنبدکاووس
رییس اداره ثبت اسناد و املاک گنبدکاووس از صدور سند مالکیت برای ۲ تالاب بین المللی "آلماگل و آلاگل" واقع در نواحی شمالی این شهرستان مرزی خبر داد و گفت: سه قطعه سند با مجموع مساحت ۲ هزار هکتار برای این تالاب‌ها صادر شده است.

رییس اداره ثبت اسناد و املاک گنبدکاووس از صدور سند مالکیت برای ۲ تالاب بین المللی “آلماگل و آلاگل” واقع در نواحی شمالی این شهرستان مرزی خبر داد و گفت: سه قطعه سند با مجموع مساحت ۲ هزار هکتار برای این تالاب‌ها صادر شده است.

رضا سارانی اظهارداشت: اسناد مالکیت این ۲ تالاب بین المللی که جزو اراضی ملی و منابع طبیعی هستند با هدف حفظ و صیانت از عرصه‌های ملی، پیشگیری از زمین‌خواری و تصرف زمین و در راستای طرح کاداستر (تعیین محدوده و مالکیت اراضی) صادر شد.

وی افزود: اسناد مالکیت این تالاب ها براساس استعلام از معاونت حقوقی ریاست جمهوری به‌نام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ثبت شده و سازمان حفاظت محیط زیست می‌تواند با انجام مراحل قانونی این اسناد را به نام خود انتقال دهد. 

سارانی اضافه کرد: اسناد مالکیت ۲ تالاب آلاگل و آجی گل روز گذشته در مراسمی تحویل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان شد و درصورت درخواست این اداره کل، سند مالکیت برای آجی‌گل دیگر تالاب بین‌المللی گنبدکاووس صادر خواهد شد.

طرح کاداستر در قالب برنامه ششم توسعه کشور و از سال ۱۳۹۵ شروع شد و شامل طرح پایش، تعیین کاربری و سنددار کردن زمین‌های کشاورزی و رفع تداخل اراضی ملی است.

 رییس اداره ثبت اسناد و املاک گنبدکاووس ادامه داد:  با تلاش شبانه روزی نیروهای این اداره و همراهی ادارات و نهادهای دولتی طی یکسال اخیر برای تمامی اراضی ملی و منابع طبیعی موجود این شهرستان سند مالکیت صادر شده است.

سه تالاب بین‌المللی واقع در ناحیه شمالی و مرزی گنبدکاووس شامل آلاگل، آلماگل و آجی‌گل با عمق تقریبی ۲ تا چهار متر، در مجموع حدود سه هزار هکتار مساحت دارند که در این بین تالاب آلاگل حدود ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار، تالاب آلماگل حدود ۳۰۰ هکتار و تالاب آجی گل حدود ۲۵۰ هکتار وسعت دارند.

این سه تالاب گنبدکاووس در دوم فوریه ۱۹۷۱ میلادی برابر با ۱۳ بهمن ۱۳۴۹ باحضور نمایندگانی از ۱۸ کشور در شهر رامسر استان مازندران و انعقاد معاهده‌ای جهانی که سال‌ها بعد به کنوانسیون رامسر مشهور شد، اهمیت بین‌المللی یافتند.

  • منبع خبر : ایرنا