راه‌اندازی تالار بورس زیره شمال کشور در گنبدکاووس
راه‌اندازی تالار بورس زیره شمال کشور در گنبدکاووس
مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس گفت که نخستین تالار بورس زیره شمال کشور با همکاری بخش خصوصی و تالار بورس کشور در این شهرستان راه‌اندازی شد.

مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس گفت که نخستین تالار بورس زیره شمال کشور با همکاری بخش خصوصی و تالار بورس کشوردر این شهرستان راه‌اندازی شد.

 غلامعلی نورا اظهارداشت: هدف از راه اندازی این تالار، ارتقای کیفیت زیره تولیدی کشاورزان، فروش آن به قیمت مناسب و افزایش سودآوری برای بهره برداران کشاورزی منطقه است.

وی افزود: کشاورزان زیره کار در ابتدا محصولات تولیدی خود را برای بوجاری به سایت منتقل کرده و در ادامه بعد از تایید کیفیت از سوی نماینده بورس، محصول آنان به انباری که موفق به کسب کد بورس شده منتقل می شود.

وی ادامه داد: دوربین های این انبار برای رصد و کنترل نحوه عملکرد به طور مستقیم به تالار بورس متصل است و محصول زیره موجود در این انبار برای عرضه در سایت بورس قرار می گیرد تا کشاورزان بدون واسطه و با بهترین قیمت محصول خود را به فروش برسانند. 

به گفته وی، گنبدکاووس به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی گرم و خشک بیشترین سطح زیر کشت زیره گلستان را دارد و در سال زراعی جاری حدود هشت هزار هکتار از اراضی زراعی کم بازده مناطق شمالی شهرستان به کشت زیره اختصاص یافته که از این مقدار ۶ هزار هکتار آن قابل برداشت است.

مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس افزود: پیش بینی می شود کشاورزان گنبدی از این سطح زیر کشت سه هزار و ۲۰۰ تن محصول زیره تولید کنند.

رییس اداره تولیدات گیاهان دارویی گنبدکاووس هم در این رابطه به ایرنا گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی در نوار مرزی و اراضی کم بازده مناطق شمالی گنبدکاووس از سیاست‌های جهادکشاورزی است و درصورت استقبال کشاورزان برای کشت گیاهان داروی از جمله زیره، درآمد آنها حداقل در مقایسه با کشت گندم و جو چند برابر افزایش خواهد یافت.

عزیز جاوید دوره رشد کوتاه سه ماهه، نیاز آبی اندک و مقاوم به شوری خاک و آفات و بیماری‌ها را از مزایای کشت زیره در اراضی کم بازده برشمرد و افزود: برنامه جهادکشاورزی گنبدکاووس، توسعه کشت زیره حداقل تا ۱۰ هزار هکتار است.

شهرستان ۳۵۰ هزار نفری گنبدکاووس با افزون بر ۱۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی که ۶۰ درصد آن به صورت دیم کشت می‌شود، از شهرستان‌های مهم تولید کشاورزی گلستان بالاخص گندم است.

  • منبع خبر : ایرنا