×
×

وزیر نیرو
امضا قرارداد۲ساله صادرات برق با عراق

 • کد نوشته: 3561
 • ۱۳۹۹-۰۳-۱۵
 • ۰
 • وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران درباره دستاوردهای سفر به بغداد گفت که قرارداد ۲ ساله صادرات برق به عراق میان دو کشور به امضا رسید.
  امضا قرارداد۲ساله صادرات برق با عراق
 • تبلیغ هدفمند

   وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران درباره دستاوردهای سفر به بغداد گفت که قرارداد ۲ ساله صادرات برق به عراق میان دو کشور به امضا رسید.

  «رضا اردکانیان» اضافه کرد که تمامی قراردادهای صادرات برق به عراق تا پیش ار این یکساله بوده اما در این سفر، مذاکرات نهایی شده و قرارداد دو ساله صادرات برق برای سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ با وزارت برق عراق به امضا رسید.

  وی اضافه کرد که با پیگیری هایی که نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در عراق داشته، در این سفر حدود ۴۰۰ میلیون دلار (معادل نیمی از مطالبات برق ایران) از طرفی عراق وصول شد.

  اردکانیان افزود: به مناسبت نیمه خرداد و گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امروز به همراه هیاتی از همکاران صنعت برق و همچنین تبریک آغاز به کار وزیر جدید برق جمهوری عراق، این سفر یک روزه را انجام داده است.

  امضا قرارداد۲ساله صادرات برق با عراق
  امضا قرارداد۲ساله صادرات برق با عراق

  به گفته وی، در جریان این سفر علاوه بر دیدار با «ماجد مهدی حنتوش» همتای عراقی، با مقام های ارشد دولت عراق از جمله رییس جمهوری، نخست وزیر، وزیر دارایی و روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق با هدف پیگیری توافق ها و مذاکرات قبلی، نشست های موثری داشته است.

  وی ادامه داد: در این جلسات هم، توافقات گذشته مرور شد و هم برنامه همکاری سه ساله ای که برای بازسازی صنعت برق عراق توسط بخش خصوصی ایران – قبلاً به امضا رسیده بود- و هم پیرامون مطالبات بخش برق از وزارت برق عراق و نیز قرارداد صادرات برق مذاکره کرده است.

  اردکانیان خاطر نشان ساخت که مقرر شد هفته آینده هیات‌های فنی و تخصصی بخش خصوصی ایران برای امضای دو قرارداد مهم در زمینه کاهش تلفات شبکه توزیع برق و همچنین تعمیر و بازسازی ادوات و تجهیزات برقی عراق به بغداد سفر ‌کنند.

  وزیر برق ایران با اشاره به ماموریتی که به نیابت از سایر وزارتخانه ها در این سفر داشته گفت که مذاکراتی هم در خصوص ایجاد تسهیلات بیشتر برای سایر تبادلات تجاری با مقام های عراق داشته است.

  وزیر نیرو تاکید کرد که گزارش کاملی از دستاوردهای این سفر را متعاقبا به هیات دولت ارائه می کند.

  رضا اردکانیان از دستاوردهای سفر یکروزه به عراق ابراز خرسندی کرد و گفت که خوشبختانه خبرهای خیلی خوبی را در این سفر دریافت کرده و  امیدوار است هر چه زودتر جامه عمل پیدا کند.

  وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی صبح  روز چهارشنبه وارد بغداد شده و در بدو ورود با «ماجد مهدی حنتوش» همتای عراقی خود درباره گسترش همکاری های برقی دیدار کرد.

  وی در ادامه سفر، با «علی عبدالامیر علاوی» وزیر دارایی و «برهم صالح» رییس جمهوری و «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق و روسای بانک مرکزی و بانک تجارت (TBI) دیدار و گفت وگو کرد.

  منبع: ایرنا

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *