در گلستان موانع اجرای قانون خانواده و جوانی جمعیت برطرف شود
در گلستان موانع اجرای قانون خانواده و جوانی جمعیت برطرف شود
مصوبه ای که نمایندگان مجلس باید در اجرای آن پس از گذشت ۱۷ سال قدم بردارند تا بتوان این مهم را به تحقق رساند. هر چند نمایندگان محترم مجلس به دنبال وضع قوانین جدیدی همچون این قانون هستند که صرفا بر روی کاغذ و برای عده‌ای معدود و نور چشمی مورد اجرا قرار می گیرد طی ۱۷ سال گذشته قوانین بسیاری توسط خانه ملت وضع شده که بسیاری از آنها بر روی کاغذ در حال خاک خوردن هستند و مدیران دستگاه‌ها و سازمانهای اجرای قانون خود را اجرا می کنند و کاری به کار قوانین وضع شده توسط مجلسی‌ها ندارند و مردم هر ساله زمان انتخابات صرفاً با تناول وعده و وعیدها متنوع کاندیداهای محترم و هزینه‌های گزاف شان اقدام به انتخاب نماینده‌ای می کنند که شاید تغییری در وضع معیشت اشتغال و ازدواج و فرزندآوری داشته باشند اما متاسفانه گویا وعده‌ها برای همان زمان است و هر ساله نیز میزان مشارکت مردم به لحاظ وعده‌های عملی نشده و قوانین وضع شده روی کاغذ علی الرغم میل باطنی تمایلی به حضور در صحنه انتخابات را ندارند.

استاندار گلستان گفت: توجه جدی به حمایت همه جانبه از خانواده و جوانی جمعیت نیاز ضروری استان است و باید موانع پیش‌رو آن با ارائه خدمات در جامعه برطرف شود.

در گلستان موانع اجرای قانون خانواده و جوانی جمعیت برطرف شود

علی‌محمد زنگانه در نشست حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گلستان، افزود: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ۱۷ سال قبل نوشته شده اما قبل از شروع فعالیت دولت سیزدهم به خوبی اجرا نمی‌شد.

وی همچنین بر ضرورت هدفگذاری دستگاه‌ها برای ارائه خدمات بهتر در حوزه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تاکید کرد.
استاندار گلستان افزود: طراحی برنامه از محل بودجه عمومی جواب نمی‌دهد چون این اعتبارات دارای محدودیت است و باید از سایر ظرفیت‌های در اختیار به خوبی استفاده کرد.
زنگانه با اشاره به این که ترویج جوانی جمعیت کار سختی است، گفت: برای گسترش و نهادینه کردن این فرهنگ در جامعه، طراحی، جذابیت و تشکیل کمپین ضروری است.
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری گلستان هم در این جلسه گفت: حل موانع پرداخت وام ازدواج به جوانان متقاضی در بانک‌های استان ضروری است چرا که حدود ۳۰ درصد از متقاضیان با ایجاد موانع از دریافت وام منصرف شدند.
آزاده رجبی افزود: در ۶ ماه نخست امسال ۲۷ هزار نفر برای دریافت وام ازدواج به بانک‌های عامل معرفی شدند.
وی ادامه داد: برخی از مراجعه کنندگان دریافت وام ازدواج در گلستان با تاخیر چندین ماهه این تسهیلات را دریافت می‌کنند که بررسی علت تاخیر در پرداخت وام از سوی بانک‌ها ضروری است.
وی بر رفع موانع ارائه وام فرزندآوری، پیگیری اختصاص ۳۰ درصد اعتبارات تشکل‌های مردم نهاد با همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط برای تخصیص، جمع‌آوری آمار مهاجرت هم استانی‌ها به خارج از کشور و شتاب در تهیه اطلس جمعیتی استان و سرمایه‌گذاری در حوزه ترویج فرهنگ ازداوج آسان و ساده زیستی تاکید کرد.
به گفته وی ۳۸ دستگاه وظیفه مندی در حوزه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دارد تا چالشهای این حوزه را رفع کنند.
سرپرست معاونت امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان گلستان هم گفت:۱۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب « قرارگاه آمنه» برای رفع مداخلات در حوزه ازدواج و پیشگیری از طلاق مصوبه از وزراتخانه برای جذب گرفته شد.
حامد ملاحسنی افزود: پیگیری اجرای طرح مزبور با همکاری جهاددانشگاهی در پنج نقطه فرهنگی گرگان در قالب پنج پایگاه شناسایی و اطلاع رسانی شده است.
وی بر راه‌اندازی کمیته سامانه ازدواج برای شتاب در فرهنگ‌سازی ازدواج و حل مشکلات فراروی جوانان، حمایت بیشتر در راه‌اندازی مراکز مشاوره از طریق فرمانداران در اختصاص مکان فعالیت، راه‌اندازی کانون‌های واسطه‌گری ازدواج توسط سازمان تبلیغات اسلامی و تسریع در شناسایی تشکل‌های مردم نهاد با ایجاد بانک اطلاعات در حوزه ازدواج تاکید کرد.
ملاحسنی همچنین از میزبانی گلستان برای تربیت مربی حدیث زندگی خبرداد و خواستار هم افزایی بیشتر دستگاههای مرتبط در عملیاتی شدن این طرح در استان در آینده نزدیک شد.
مدیرکل راه و شهرسازی گلستان هم گفت: هزار و ۵۰۰ نفر برای دریافت مسکن در قالب حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در استان ثبت نام کردند و پالایش افراد واجد شرایط دریافت تسهیلات در این حوزه از ۱۵ روز قبل آغاز شد.
مهدی ملک افزود: تاکنون ۳۰ درصد از افراد متقاضی این طرح مورد پالایش قرار گرفتند.
وی خواستار تامین زمین برای ساخت مسکن جمعیت واجد شرایط در این طرح در گلستان شد.

نکته قابل تامل بازار کسب و کار از این نشست
یک اشتغال و درآمدزایی را برای جوانان مهیا کنید
دوم قانون تسهیل ازدواج جوانان

قانون تسهیل ازدواج جوانان که نظرتان در ذیل به آن جلب می کنم

ماده ۱ – به منظور توانمند سازی جوانان برای تشکیل خانواده، دولت مکلف است صندوق
اندوخته ازدواج جوانان را ایجاد نماید. اساسنامه صندوق شامل ماهیت صندوق، منابع مالی، ارکان، شرح وظایف صندوق و نحوه عضویت در آن ظرف سه ماه از تصویب این قانون توسط دولت تهیه و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه میشود.
ماده ۲ – دولت مکلف است علاوه بر استفاده از منابع بودجه سنواتی پیش بینی شده، از محل «صندوق اندوخته ازدواج جوانان» به مزدوجین نیازمند به اجاره مسکن، حسب تشخیص کمیته سامان ازدواج با توجه به امکانات صندوق، وام ودیعه مسکن پرداخت کند.
ماده ۳ – با تأکید بر روشهای انبوه سازی، کوچک سازی، ارزان سازی و استفاده از روشهای نوین ساخت در امر مسکن، دولت مکلف است علاوه بر بهره مندی از تسهیلات متداول و رایج فعلی (انبوه سازی و اجاره به شرط تملیک) از طریق نهادهای عمومی نظیر شهرداری و اوقاف و امور خیریه و با بهره گیری از همکاری و امکانات وزارت مسکن و شهر سازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و استفاده از زمینهای دولتی یا زمینهای
اهدایی خیرین، واحدهای ساختمانی به عنوان «مسکن موقت» احداث کرده و آنها را در اختیار زوجهای جوان با اجاره مناسب قرار دهد. مدت استفاده هر زوج متقاضی از این واحدها حد اکثر سه سال است.
ماده ۴ – الف – کلیه دستگاههای دولتی، نهادهای عمومی و شهرداریهای دارای تسهیلات رفاهی، فرهنگسرا و تالار، باشگاه و اردوگاه موظفند با هماهنگی کمیته سامان ازدواج، فضاهای مذکور را برای برگزاری جشن و مراسم ازدواج در اختیار زوجهای واجد شرایط قرار دهند.
ب – به هر یک از خانواده‌های جوان عضو صندوق که هیچیک از زوجین اشتغال به کار یا
منبع درآمدی نداشته باشند، حد اکثر تا مدت دو سال پس از تاریخ ازدواج مبلغی به عنوان کمک هزینه زندگی به صورت قرض‌الحسنه پرداخت میگردد.
سقف مبلغ مذکور را کمیته سامان ازدواج متناسب با سرمایه صندوق تعیین خواهد نمود.
ماده ۵ – دولت مکلف است به منظور تکریم و ترویج سنت حسنه نبوی ازدواج، فرهنگ سازی
و ترویج الگوهای مطلوب، با استفاده از امکانات رسانه ملی و دستگاههای فرهنگی و آموزشی اقدامات ذیل را انجام دهد:
الف – تصحیح باورها و آداب و رسوم مانع و مزاحم ازدواج جوانان در مناطق کشور.
ب – تشویق جوانان و خانواده‌ها به برپایی جشنهای گروهی و کاهش هزینه‌های تشریفات
مراسم ازدواج.
ج – روز اول ذی‌الحجه (روز ازدواج امیرالمؤمنین «ع» و فاطه زهرا «س») به عنوان روز ازدواج جوانان نامگذاری شود.
د – طرح مباحث مربوط به چگونگی تشکیل خانواده و روشها و آداب همسر گزینی و ازدواج
آسان و شرعی از طریق رسانه‌های گروهی، صدا و سیما، کتب درسی مقطع متوسطه (سال سوم
و پیش دانشگاهی) و آموزش عالی.
ماده ۶ – دولت موظف است به منظور سامان فعالیتهای ازدواج در استانها و نظارت بر روند اجرایی این قانون در کلیه فرمانداریها، کمیته سامان ازدواج متشکل از فرماندار، امام جمعه شهر و رئیس شورای شهر تشکیل دهد.
تبصره ۱ – این کمیته حسب مورد میتواند از شخصیتهای حقیقی و حقوقی جهت شرکت درجلسات و تصمیم گیریهای ذی‌ربط دعوت به عمل آورد.
تبصره ۲ – کلیه دستگاههای ذی‌ربط موظف به همکاری با این کمیته هستند.
تبصره ۳ – استانداران موظفند پس از دریافت گزارش اقدامات کمیته‌ها، نتیجه را از طریق دولت به تفکیک هر استان به صورت سالانه به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گزارش کنند.
ماده ۷ – به منظور رفع موانعی که باعث تأخیر ازدواج میگردد و تشویق و ترغیب جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مکلف است پس از موافقت فرمانده کل نیروهای مسلح اقدامات ذیل را انجام دهد:
الف – تعیین محل خدمت سربازان متأهل در نزدیکترین پادگان و مرکز نظامی محل سکونت.
ب – پرداخت مستمری به میزان حد اقل دو برابر سربازان مجرد به سربازان متأهل که میزان افزایش مستمری متأهلین از محل صندوق اندوخته ازدواج جوانان تأمین میگردد.
ماده ۸ – دولت موظف است طرح جامع آموزش و مشاوره قبل و بعد از ازدواج مشتمل بر
برنامه‌های: مشاوره برای همسریابی، تشکیل خانواده، آماده سازی زوجهای جوان برای آغاز زندگی مشترک، آشنایی با حقوق خانوادگی و اخلاق همسر داری و آمادگی برای داشتن فرزند را تهیه و ظرف سه ماه پس از تصویب این قانون به مجلس ارائه دهد.
ماده ۹ – دولت مکلف است متأهلین واجد شرایط را در اولویت دسترسی به فرصتهای شغلی، وام اشتغال و وام مسکن قرار دهد.
ماده ۱۰ – وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر مؤسسات دارای مرکز آموزشی، موظفند در چارچوب بودجه سنواتی نسبت به ساخت و واگذاری خوابگاهها برای متأهلین اقدام لازم را معمول دارند و همچنین نسبت به پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان متأهل به میزان دو برابر دانشجویان مجرد، که افزایش آن از محل صندوق اندوخته ازدواج جوانان تأمین میشود، اقدام نمایند.
تبصره- دانشجویان متأهل رشته‌های پزشکی مجازند قبل از انجام خدمت سربازی و طرح‌خدمت نیروی انسانی در آزمون دوره‌های تخصصی شرکت کنند.
ماده ۱۱ – آئین نامه اجرایی این قانون پس از تصویب اساسنامه صندوق توسط مجلس شورای اسلامی، ظرف مدت سه ماه توسط دولت تهیه و به تصویب هیأت وزیران میرسد.
ماده ۱۲ – گزارش اجرای این قانون هر شش ماه یکبار توسط دولت تهیه و به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تقدیم میشود.
ماده ۱۳ – وزرای امور اقتصادی و دارایی، مسکن و شهر سازی و کشور در موارد مرتبط مسؤول حسن اجرای این قانون در برابر مجلس شورای اسلامی میباشند.
قانون فوق مشتمل بر سیزده ماده و چهار تبصره در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ بیست و هفتم آذر ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۷/۱۰/۱۳۸۴ به تأیید شورای نگهبان رسید.
مصوبه ای که نمایندگان مجلس باید در اجرای آن پس از گذشت ۱۷ سال قدم بردارند تا بتوان این مهم را به تحقق رساند.
هر چند نمایندگان محترم مجلس به دنبال وضع قوانین جدیدی همچون این قانون هستند که صرفا بر روی کاغذ و برای عده‌ای معدود و نور چشمی مورد اجرا قرار می گیرد طی ۱۷ سال گذشته قوانین بسیاری توسط خانه ملت وضع شده که بسیاری از آنها بر روی کاغذ در حال خاک خوردن هستند و مدیران دستگاه‌ها و سازمانهای اجرای قانون خود را اجرا می کنند و کاری به کار قوانین وضع شده توسط مجلسی‌ها ندارند و مردم هر ساله زمان انتخابات صرفاً با تناول وعده و وعیدها متنوع کاندیداهای محترم و هزینه‌های گزاف شان اقدام به انتخاب نماینده‌ای می کنند که شاید تغییری در وضع معیشت اشتغال و ازدواج و فرزندآوری داشته باشند اما متاسفانه گویا وعده‌ها برای همان زمان است و هر ساله نیز میزان مشارکت مردم به لحاظ وعده‌های عملی نشده و قوانین وضع شده روی کاغذ علی الرغم میل باطنی تمایلی به حضور در صحنه انتخابات را ندارند.
حال انتظار می رود که نمایندگان خانه ملت به جای وضع قوانین جدید به دنبال احیا و اجرای قوانینی که در گذشته وضع شده باشند.

  • نویسنده : حمیدرضا محمدیاری