×
×

رییس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد:
کم شدن حساسیت مردم به پروتکل های بهداشتی در روزهای اخیر

 • کد نوشته: 3695
 • ۱۳۹۹-۰۳-۱۷
 • ۰
 • رییس اداره مراقبت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اجرا و پیگیری سه‌ گانه مهم فاصله‌ گذاری اجتماعی، غربالگری و جداسازی، گفت: بیماری کرونا و همه‌ گیری آن در صورتی مهار می‌ شود که هم حاکمیت و هم مردم دست به دست هم داده و توصیه‌ های پیشگیری را مورد توجه قرار دهند […]

  کم شدن حساسیت مردم به پروتکل های بهداشتی در روزهای اخیر
 • تبلیغ هدفمند

  رییس اداره مراقبت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اجرا و پیگیری سه‌ گانه مهم فاصله‌ گذاری اجتماعی، غربالگری و جداسازی، گفت: بیماری کرونا و همه‌ گیری آن در صورتی مهار می‌ شود که هم حاکمیت و هم مردم دست به دست هم داده و توصیه‌ های پیشگیری را مورد توجه قرار دهند و دنبال کنند.

  به گزارش وبدا، دکتر حسین عرفانی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، بیان کرد: با توجه به روند و سیر همه ‌گیری کووید۱۹ در کشور ضرورت دارد که مطالبی را با مردم در میان بگذاریم. مهمترین مطلب این است که در شرایط فعلی باید یک سه گانه بسیار مهم مورد توجه قرار گیرد و از سوی همه پیگیری و اجرا شود تا با اجرای آن با همه گیری کووید۱۹ در کشور مقابله و کنترل آن محقق شود.

  همه ملت ایران به شعار و کمپین “در خانه بمانیم” پایبند باشند

  وی افزود: مهمترین جزء این سه‌ گانه «فاصله‌ گذاری اجتماعی» است. همه ملت ایران همچنان باید به شعار و کمپین “در خانه بمانیم” پایبند باشند و فقط در دو مورد می‌ توانیم از منازلمان خارج شویم؛ یکی برای انجام کار و فعالیت ‌های اقتصادی و یکی هم رفع مایحتاج خانواده است که در این دو مورد هم توصیه می ‌شود که رعایت بهداشت دست و تنفس، استفاده از ماسک و رعایت فاصله ‌گذاری اجتماعی را مورد توجه قرار دهیم.

  دکتر عرفانی ادامه داد: جزء  دوم این سه‌ گانه، انجام تست و غربالگری در موارد مشکوک و برای کسانی که با افراد مشکوک و بیمار مبتلا بودند، است تا بتوانیم بیماری را در دوره اولیه و کمون شناسایی کنیم. در این صورت می ‌توانیم بیماران را در مدت زمان کوتاه ‌تری و در مراحل اولیه تشخیص دهیم و فرصت انتقال بیماری به دیگران را بگیریم. فایده دوم غربالگری این است که بیماری را در مراحل اولیه تشخیص می ‌دهیم و با اقدامات درمانی و توصیه‌های بهداشتی امکان تبدیل موارد خفیف به موارد شدید نیازمند بستری در بیمارستان کاهش می‌یابد و در عین حال، با کاهش بستری در بیمارستان،‌ احتمال عوارض ماندگار بیماری و مرگ نیز کاهش می ‌یابد. حال شاهدیم که در هفته‌ های گذشته با بالا رفتن موارد تست‌های آزمایشگاهی و غربالگری، کشورمان توانسته این توفیق را داشته باشد تا بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

  کم شدن حساسیت مردم به پروتکل های بهداشتی در روزهای اخیر
  کم شدن حساسیت مردم به پروتکل های بهداشتی در روزهای اخیر

  رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: سومین جزء این سه‌ گانه این است که بعد از تشخیص این بیماری، با افرادی که بیمار هستند و با افرادی که با بیماران در تماس بودند، یک برخورد منطقی و بهداشتی انجام شود که بحث جداسازی است. به طوری که تا اتمام دوره واگیر بیماری، هم افراد بیمار و هم افراد در تماس با آنان باید کاملا ایزوله و جداسازی شوند تا احتمال انتقال بیماری به دیگران کاهش یابد و چرخه بیماری شکسته شود و در سطح جامعه تحت کنترل درآید. مهمترین جزء این سه ‌گانه به فاصله‌ گذاری اجتماعی برمی‌ گردد.

  دکترعرفانی تاکید کرد: با توجه به خطر درک شده در بررسی‌ های به عمل آمده در روزهای گذشته می ‌بینیم که آموزش و اطلاع‌ رسانی ما در سطح آگاهی عمومی مردم از ۹۰ درصد به ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده و یکی از دلایل افزایش موارد بیماری در روزهای اخیر، در کنار افزایش تشخیص و انجام تست، به این موضوع برمی‌ گردد. همچنان باید کرونا را جدی بگیریم، به شعار در خانه بمانیم پایبند باشیم. این بیماری و همه‌ گیری آن در صورتی مهار می ‌شود که هم حاکمیت و هم مردم دست به دست هم دهند و توصیه‌ های پیشگیری را دنبال کنند.

  مهمترین رکن در کنترل و مدیریت کووید ۱۹، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم است

  رییس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه سخنانش در این نشست مجازی، ضمن تشکر از اصحاب رسانه، مهمترین رکن در کنترل و مدیریت کووید ۱۹ در کشور را اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم عنوان کرد و افزود: از ابتدای بروز همه گیری در کشور عملکرد مناسب و قابل قبولی داشتیم، اما در روزهای اخیر در برخی نقاط موارد بیماری رو به افزایش رفته و علت آن به کمتر شدن حساسیت مردم در رعایت رفتارهای بهداشتی و توصیه های پیشگیری برمی گردد، مردم باید هوشیار باشند و لحظه ای غفلت نکنند، اگر این موارد و اصول قرنطینه و پیشگیری رعایت شود، در مدت زمان کوتاهی می‌ توانیم مهار بیماری را در اختیار بگیریم و همه‌ گیری را کنترل کنیم.

  وی گفت: همچنان اکثریت کشور درگیر این بیماری هستند و احتمال درگیری و سرایت در بسیاری از افراد وجود دارد. لذا مردم همچنان فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

  رییس اداره مراقبت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: باید باور داشته باشیم که در شرایط فعلی همه ‌گیری کووید ۱۹ همچنان یک اولویت و یک واقعیت عینی است. هرچند که در ماه‌ های گذشته با تلاش شبانه ‌روزی و همراهی مردم، عملکرد مناسبی داشته‌ ایم، اما اگر لحظه ‌ای غفلت کنیم، ممکن است تبعاتی داشته باشد و مجددا آتش این همه‌ گیری افروخته شود و دامنه آن سایر قسمت ‌ها را بگیرد و به حالتی درآید که با عوارض سنگین آن مواجه شویم و حتی خدایی نکرده غیرقابل کنترل شود.

  احتمال ضعیف ‌تر شدن قدرت بیماری ‌زایی ویروس کرونا وجود دارد؟

  دکتر عرفانی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال ضعیف ‌تر شدن قدرت بیماری ‌زایی ویروس کرونا، گفت: درباره رفتارهای ویروس کرونا باید توجه کرد که کووید۱۹ به عنوان یک بیماری نوپدید مطرح است و به جرات می‌ گویم که ندانسته‌ های ما درباره این ویروس، نسبت به دانسته‌ هایی که در قالب تجارب و بررسی‌ های علمی ظرف چند ماه گذشته به دست آمده،‌ بسیار بیشتر است و هنوز ابعاد بسیار متفاوتی از این بیماری و عامل بیماری‌ زایی آن وجود دارد که باید مورد مطالعه قرار گیرد.

  وی افزود: تا جایی که شواهد و دانش فعلی نشان می‌ دهد، این بیماری همان بیماری کووید ۱۹ است که در چین اتفاق افتاده است و راه‌ های انتقال آن از طریق تنفس و عدم رعایت بهداشت دست است که می ‌تواند ویروس را وارد بدن کند. در پاسخ به اینکه آیا کرونا شدت و ضعف دارد، باید گفت که در پاساژهای ویروسی احتمال اینکه حدت بیماری کاهش پیدا کند، وجود دارد، اما هیچ شواهد و قرائنی به نفع اینکه بیماری کووید ۱۹ در شرایط فعلی باب بیماری که در اسفندماه با آن مواجه بودیم، تفاوت خاصی داشته، وجود ندارد. ضمن اینکه در این شرایط توانستیم علائم دیگری از بیماری را در کنار علائم قبلی در نظر بگیریم و کشف کنیم.

  دکتر عرفانی ادامه داد: قبلا علائم کرونا صرفا علائم سرماخوردگی بود، اما اکنون در کنار علائم قبلی، علائم گوارشی، سیستم کلیوی، علائم عمومی بدن، از دست دادن حس چشایی، بویایی و یا حالت ‌هایی مانند ضعف، بی ‌حالی و بی ‌اشتهایی هم ممکن است علائمی از درگیری با بیماری کووید ۱۹ باشد.

  احتمال دستیابی به واکسن کرونا در سال جاری نزدیک صفر است

  وی درخصوص تمهیدات مقابله با کرونا و آنفلوآنزا در فصل پاییز عنوان کرد: باید توجه کرد که قطعا این احتمال وجود دارد که با شروع فصل سرما و پاییز، با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا درگیری داشته باشیم. به‌ طوری که هم با آنفلوانزای فصلی و هم با کووید۱۹ فصلی مواجه شویم که از امسال به بعد احتمالا در پاییز بحث کووید ۱۹ را به عنوان یک واقعیت عینی قبول کنیم تا راهکارهای مقابله با این بیماری در دسترس قرار گیرد که مهم‌ ترین آن واکسن است، البته همه می ‌دانیم که امسال امید بستن به دسترسی به واکسن کووید ۱۹، امیدی واهی است. احتمال دستیابی به واکسن کرونا برای سال جاری در حد صفر است.

  دکتر عرفانی درخصوص نحوه غربالگری مردم و انجام تست در موارد مشکوک، بیان کرد: مردم در صورت احساس نیاز می‌ توانند به سامانه Salamat.gov.ir مراجعه و اطلاعات مربوطه را وارد کنند و با توجه به نتیجه‌ ای که به آنها اعلام می‌ شود، با سامانه ۱۹۰ یا ۴۰۳۰ تماس تلفنی برقرار کنند و از راهنمایی همکاران ما استفاده کنند. همچنین در صورت نیاز می‌ توانند به مراکز جامع سلامت ۱۶ ساعته یا ۲۴ ساعته مراجعه کرده تا از آنها تست تشخیصی گرفته شود. 

  وی درخصوص وضعیت و سیر بیماری در کشور خاطرنشان کرد: کشور ایران، کشوری پهناور با اقلیم‌ های مختلف آب ‌و هوایی و جغرافیایی و فرهنگی است. باید توجه کرد که موجی که در حال حاضر در حوزه همه ‌گیری کووید ۱۹ در کشور وجود دارد، موج اول بیماری است و هنوز این موج را پشت سر نگذاشتیم که بخواهد موج دومی اتفاق بیفتد. با توجه به پهناوری کشور، این ‌که هر کدام از نواحی و استان‌ ها در کدام قسمت موج اول قرار گرفته ‌اند، تفاوت‌ هایی را شاهدیم. همچنین، در روزهای گذشته دیدیم که در وهله اول با افزایش موارد تست ‌های آزمایشگاهی بیماریابی افزایش یافته است.

  دکتر عرفانی افزود: در همه جای دنیا از جمله ایتالیا و اسپانیا، طی روزهای گذشته تعداد موارد آزمایش کووید ۱۹ کاهشی بوده است، اما در کشور ما با توجه به افزایش توان آزمایشگاهی این موارد را افزایش دادیم و روزانه تست‌ های آزمایشگاهی بیشتری را انجام می‌ دهیم. هرچه بیماریابی بیشتر انجام شود، بیماران بیشتری کشف می‌ شوند و در این صورت می‌ توان افرادی را که در تماس با بیماران بودند، آزمایش کرد و در دوره بی‌علامتی آنان را کشف‌ و جداسازی کرد تا بیماری را به دیگران منتقل نکنند.

  گام‌های فاصله ‌گذاری برای کاهش ابتلا به کرونا

  رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ضمن تاکید بر توجه به معیشت خانوارها، گفت: از ۲۳ فروردین ماه این موضوعات با اجرای فاصله‌ گذاری هوشمند در استان‌های کشور و از ۳۰ فروردین در استان تهران این اقدامات مورد توجه قرار گرفت. اجرای فاصله گذاری هوشمند به این دلیل بود که مردم هم بتوانند فعالیت روزانه خود را در جامعه انجام دهند و هم از ابتلا به بیماری پیشگیری کنند و مسائل پیشگیری را رعایت کنند.

  وی با بیان اینکه ما برای کنترل بیماری‌ های واگیر چهار مرحله داریم، توضیح داد: اولین مرحله مقابله با بیماری، جداسازی بیماران است. بر همین اساس، وقتی در پاییز و زمستان سال گذشته درگیر آنفلوآنزای فصلی بودیم، توصیه کردیم که افراد بیمار در دوره بیماری ‌شان که سه تا پنج روز است،‌ در منزل بمانند و اگر دانش آموز بیمار شده به مدرسه نرود. این بدیهی‌ ترین و اساسی ‌ترین رکن کنترل همه‌ گیری است، البته درباره بیماری کووید ۱۹ که یک بیماری نوپدید است و هیچ فردی نسبت به آن مقاوم نیست، یا باید با بیماری مواجه شوند و یا تا زمان ایجاد واکسن مسائل بهداشتی و اصول پیشگیری را رعایت کنند.

  دکتر عرفانی افزود: مرحله دوم قرنطینه است که به این معناست که فرد بیمار باید جداسازی شود و اگر با فرد سالم تماس داشته و در این تماس احتمال انتقال ویروس وجود داشته و فرد دریافت کننده هنوز وارد مرحله حاد نشده، فرد را از دیگران بر اساس طولانی ‌ترین دوره کمون جدا می کنند. باید توجه کرد که درباره کووید ۱۹ در دوره کمون هم احتمال انتقال بیماری وجود دارد. مرحله سوم به فاصله گذاری اجتماعی بر می‌ گردد و همه آحاد جامعه باید به شکلی با سایر افراد فاصله خود را حفظ ‌کنند. با توجه به اینکه بیماری الگوهای بالینی متفاوتی دارد و درصد زیادی از افراد آلوده بدون علامت هستند، افراد نباید حضور بیهوده در جامعه داشته باشند و اگر برای فعالیت اقتصادی و یا رفع مایحتاج خود بیرون می ‌آیند، حتما از ماسک استفاده کنند و بهداشت دست و تنفس را جدی بگیرند.

  رییس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: مرحله چهارم، حکومت نظامی یا تعطیلی جامعه است. این کار در برخی کشورها انجام شد و محدودیت بسیار شدیدی اعمال کردند که زندگی افراد را تحت الشعاع قرار داد. در این مرحله اگر کسی بخواهد نان بخرد، فقط مجوز دارد تا اولین نانوایی برود. امیدوارم که ما با فعالیت‌ هایمان از مرحله اول تا سوم، نیاز به ورود به مرحله چهارم کنترل همه ‌گیری نداشته باشیم./

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *