مرمت ۳۰ بنای تاریخی در خراسان شمالی
مرمت ۳۰ بنای تاریخی در خراسان شمالی

ایسنا/خراسان شمالی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی از مرمت ۳۰ بنای تاریخی استان طی سال گذشته خبر داد. علی مستوفیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: میراث‌ فرهنگی نماد هویت هر منطقه به شمار می‌رود که باید با حفظ و احیا آن از نسلی به نسل دیگر منتقل شود. وی افزود: […]

ایسنا/خراسان شمالی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی از مرمت ۳۰ بنای تاریخی استان طی سال گذشته خبر داد.

علی مستوفیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: میراث‌ فرهنگی نماد هویت هر منطقه به شمار می‌رود که باید با حفظ و احیا آن از نسلی به نسل دیگر منتقل شود.

وی افزود: این اداره کل، به‌عنوان دستگاه مسئول در ثبت آثار تاریخی و فرهنگی، سال گذشته ۲۲ اثر تاریخی استان را شامل ۶ اثر منقول، ۴ اثر تاریخی غیرمنقول، ۴ اثر طبیعی و ۶ اثر ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رساند.

مستوفیان ۶ اثر ناملموس ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور را شامل قالی دورو ترکمن، بایاتی های ترک‌های خراسان، آیین چله برون، خوراک قابلی، ناریشماق و اقدامات پاسدارانه چاروق دوزی دانست و گفت: در جلسه شورای ملی ثبت میراث‌فرهنگی کشور این آثار واجد ارزش شناخته و با قرارگرفتن آن ها در فهرست آثار ملی موافقت شد.

وی گفت: همچنین سال گذشته ۶ اثر منقول شامل گلدان کلیریتی از نوع جیرفت، شمشیر طلاکوب سردار معزز بجنوردی، شجره‌نامه سکه روستای سکه شیروان، سرمه‌دان مخروطی محوطه چلو، سرمه‌دان مرصع چلو و سر عصا دوره مفرغ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی عنوان کرد: در راستای بررسی و شناسایی آثار فرهنگی و تاریخی و طبیعی دارای ارزش و قابلیت ثبت در سال گذشته ۴ اثر طبیعی استان شامل درخت کهن‌سال کاج دبستان پروین، درخت چنار قلعه چه ایرج اسفراین، درخت کهن‌سال ارس شور اسفراین و طرح حفاظتی درخت شاتوت حصار شیرعلی بجنورد به‌عنوان آثار طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مستوفیان با اشاره به ۴ اثر غیرمنقول در فهرست آثار ملی بیان کرد: بقایای رباط عشق گرمه، تپه قزلق گرمه، تپه کلبنه گرمه و محوطه خرابه رباط عشق از جمله آثار غیرمنقول خراسان شمالی است که سال گذشته در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

او گفت: در سال گذشته، ۳۰ بنا در استان مرمت شده که از شاخص‌ترین این بناها شهر بلقیس، مقبره بابا و بی‌بی، ارگ دولت‌آباد، رباط قلی، مقبره شهدا، بنای تاریخی مفخم، امامزاده نبی غلامان، محوطه تاریخی ریوی و گرمابه عسگری را می‌توان نام برد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی تعیین حریم ۳ اثر تاریخی، سامان‌دهی مستندسازی ۲۳۴ قلم اموال فرهنگی و تاریخی، مرمت ۳۰ شیء تاریخی فرهنگی، ۳ مورد کاوش‌های باستان‌شناسی از جمله گمانه‌زنی و کاوش محوطه ویرانشهر فاروج و تپه حیدران جاجرم و تپه ریوی مانه و سملقان را از دیگر اقدامات میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی در سال گذشته برشمرد.

انتهای پیام