بیش از ۴۵ هزار هکتار از دیم زارهای خراسان شمالی رها شد
بیش از ۴۵ هزار هکتار از دیم زارهای خراسان شمالی رها شد

ایسنا/خراسان شمالی مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بیش از ۴۵ هزار هکتار از دیم زارهای این استان توسط کشاورزان رها شد. وحید صباغ در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به کاهش شدید بارندگی در این استان از ابتدای سال جاری تاکنون، اظهار کرد: این امر سبب شد تا خسارت […]

ایسنا/خراسان شمالی مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بیش از ۴۵ هزار هکتار از دیم زارهای این استان توسط کشاورزان رها شد.

وحید صباغ در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به کاهش شدید بارندگی در این استان از ابتدای سال جاری تاکنون، اظهار کرد: این امر سبب شد تا خسارت های فراوانی به کشتزارهای استان وارد شود و بیش از ۴۵ هزار هکتار از مزارعی که زیر کشت محصول گندم و جو رفته بودند خسارت دیده و کشاورزان از تولید محصول ناامید شوند.

وی افزود: دیم زارهای رها شده در تمامی مناطق استان وجود دارند اما بیشتر در شهرستان مانه و سملقان هستند.

صباغ خاطرنشان کرد: متاسفانه به علت کاهش بارندگی ها، وضعیت مزارع گندم و جو در این استان به خصوص مزارع دیم، خوب نیست.

صباغ ادامه داد: محصولات در شهرستان های مانه و سملقان، گرمه، جاجرم و اسفراین به دلیل اینکه دارای هوای گرم تری هستند از لحاظ مراحل رشدی در وضعیت جلوتری قرار دارند، اما بخشی از مزارع در منطقه قره میدان مانه و سملقان به علت خشکسالی از بین رفت.

وی توضیح داد: سطح مزارع گندمی دیم در این استان ۹۴ هزار هکتار، گندم آبی ۴۸ هزار هکتار، جوی دیم ۳۱ هزار هکتار و جوی آبی ۲۸ هزار هکتار است.

به گفته مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، مساحت مزارع موجود در منطقه قره میدان در شهرستان مانه و سملقان ۹ هزار هکتار است.

گفتنی است طی سال زراعی جاری یک هزار و ۶۰۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به بخش زراعت استان خسارت وارد شده است و تا ۱۱۲ هزار تن کاهش عملکرد خواهیم داشت.

انتهای پیام