چرا تسهیلات تبصره ۱۶ به طرح های صنایع دستی عشایری در خراسان شمالی پرداخت نشده است؟
چرا تسهیلات تبصره ۱۶ به طرح های صنایع دستی عشایری در خراسان شمالی پرداخت نشده است؟

ایسنا/خراسان شمالی سرپرست معاونت توسعه امور زیربنایی اداره‌ کل امور عشایر خراسان شمالی گفت: تاکنون حتی یک فقره از تسهیلات تبصره ۱۶ به طرح های توسعه صنایع دستی عشایری در این استان پرداخت نشده است. مهدی خانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه در حال حاضر در حوزه عشایری ۳ میز […]

ایسنا/خراسان شمالی سرپرست معاونت توسعه امور زیربنایی اداره‌ کل امور عشایر خراسان شمالی گفت: تاکنون حتی یک فقره از تسهیلات تبصره ۱۶ به طرح های توسعه صنایع دستی عشایری در این استان پرداخت نشده است.

مهدی خانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه در حال حاضر در حوزه عشایری ۳ میز توسعه به منظور توانمند کردن حوزه عشایری و خروج آن ها از تک محصولی شکل گرفته است، اظهار کرد: این ۳ میز شامل بخش های گردشگری، صنایع دستی و زنجیره تولید گوشت است.

وی افزود: از زمان ایجاد این میز ۷۰ طرح در حوزه توسعه فعالیت های صنایع دستی عشایری به بانک معرفی شده است که تاکنون حتی به یکی از این طرح ها تسهیلات تبصره ۱۶ پرداخت نشده است.

به گفته خانی، تسهیلات مورد درخواست شده برای هر یک از این طرح ۵۰ میلیون تومان بوده است.

وی ادامه داد: بانک ها اعلام می کنند که برای پرداخت تسهیلات تبصره ۱۶ به این طرح ها تاکنون تامین منابع مالی نشده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: از سوی دیگر از آنجایی که پرداخت این تسهیلات با نرخ بهره کم و طولانی مدت است، فرد متقاضی باید بیمه تامین اجتماعی نیز داشته باشد که این امر نیز مشکل ساز شده و سنگی پیش پای متقاضیان این تسهیلات است.

وی بیان کرد: پرداخت تسهیلات تبصره ۱۶ برای توسعه حوزه صنایع دستی عشایری به افرادی پرداخت می شود که طرح داشته باشند.

سرپرست معاونت توسعه امور زیربنایی اداره‌ کل امور عشایر خراسان شمالی گفت: تاکنون برای توسعه صنایع دستی عشایری در این استان صندوق خرد زنان تشکیل شده است که حوزه تولید البسه عشایری، سیاه چادر، صنایع چرم و دست بافته های داری فعالیت دارند.

وی افزود: در حال حاضر ۱۷ صندوق خرد زنان عشایری در این استان تشکیل شده است که از این تعداد ۵ صندوق فعال هستند.

۳۵ درصد از صنایع دستی تولیدی در خراسان شمالی توسط جامعه عشایری این استان صورت می گیرد.

انتهای پیام