×
×

خراسان شمالی زیستگاه خالص ترین قوچ اوریال در کشور

 • کد نوشته: 37813
 • ۱۴۰۲-۰۳-۰۱
 • ۰
 • ایسنا/خراسان شمالی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: خراسان شمالی به عنوان یک گنجینه تنوع زیستی و بی نظیر در بحث زیستگاه های کشور محسوب می شود و از جمله استان های خاص به لحاظ دارا بودن زیستگاه های طبیعی در کشور به شمار می رود که چند اکوسیستم مختلف را در خود جای […]

  خراسان شمالی زیستگاه خالص ترین قوچ اوریال در کشور
 • تبلیغ هدفمند

  ایسنا/خراسان شمالی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: خراسان شمالی به عنوان یک گنجینه تنوع زیستی و بی نظیر در بحث زیستگاه های کشور محسوب می شود و از جمله استان های خاص به لحاظ دارا بودن زیستگاه های طبیعی در کشور به شمار می رود که چند اکوسیستم مختلف را در خود جای داده است.

  رضا شکاریان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به روز جهانی تنوع زیستی اظهار کرد: وجود اکوسیستم های متفاوت خزری، کوهستانی، بیابانی و نیمه بیابانی سبب شده تا این استان به مثابه ایرانی کوچک باشد.

  ‌وی با بیان اینکه خراسان شمالی از لحاظ طبیعی بسیارغنی است، افزود: وجود اقلیم های مختلف و به تبع آن پوشش گیاهی و جانوری متفاوت موجب شده با طی مسافتی حدود یک ساعت از جنگل های هیرکانی غرب استان که زیستگاه مرال است به منطقه بیابانی پناهگاه حیات وحش میاندشت زیستگاه یوزپلنگ آسیایی با پوشش گیاهی تاغ و گز و مناطق کوهستانی زیستگاه قوچ اوریال بزرگترین گوسفند وحشی سرزمین ایران و جنگل های ارس رسید.

  شکاریان، نماد زیست محیطی استان را قوچ اوریال عنوان کرد و گفت: پارک ملی سالوک و ساریگل اسفراین محل زیست این نوع قوچ در کشور هستند و می توان قوچ اوریال این دو منطقه را خالص ترین قوچ از نظر ژن دانست.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: در این استان سه پارک ملی سالوک و ساریگل در اسفراین و ضامن آهو در جاجرم، چهار منطقه حفاظت شده سالوک و ساریگل در اسفراین، قرخود در مانه و سملقان، گلول و سرانی در شیروان، یک پناهگاه حیات وحش در منطقه میاندشت جاجرم و سه آثار طبیعی و ملی و نیز ذخیره گاه زیست کره کپه داغ در شهرستان شیروان قرارگرفته است.

  شکاریان با بیان اینکه این استان زیستگاه بیش از ۵۰ گونه پستاندار، بیش از ۱۴۰ گونه پرنده، ۴ گونه دوزیست، ۸ گونه ماهی و بیش از ۵۰ گونه خزنده است، خاطر نشان کرد: وجود گونه های جانوری همچون قوچ اوریال، کل و بز، آهو، پلنگ ایرانی، یوزپلنگ، خرس قهوه ای، گربه وحشی، گربه پالاس، گربه جنگلی، کاراکال، عقاب طلایی، هما، قرقاول، هوبره، کبک دری، بالابان، طرلان، کرکس مصری، انواع سهره، دارکوب قهوه ای و انواع پرندگان شکاری و جنگل های ارس و بلوط، مراتع متراکم گون، کلاه میرحسن و چوبک تنها بخش کوچکی از تنوع گونه ای این استان را دربر می گیرند.

  وی اظهار کرد: هر ساله آبگیرها و سدها و رودخانه های این استان میزبان گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر مانند اردک سر سبز، خوتکا، اردک سرحنایی، چنگر، فلامینگو، باکلان، اگرت، حواصیل خاکستری، کاکایی، فیلوش، بوتیمار، اردک تاجدار، کشیم و … است.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: وجود ۱۳ هزار و ۶۹۵ هکتار ذخیره گاه جنگلی اعم از گونه های ارس، فندق، زالزالک، گردو وحشی و بلوط و شناسایی ۱۱۰۰ گونه گیاهی که حدود ۱۵۰ گونه آن دارویی است، موجب شده این استان از نظر تنوع پوشش گیاهی نیز جایگاه ویژه ای در سطح کشور داشته باشد.

  انتهای پیام

  برچسب ها

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *