کفش آهنین معدنکاران در خراسان شمالی برای اخذ استعلام های معدنی
کفش آهنین معدنکاران در خراسان شمالی برای اخذ استعلام های معدنی

ایسنا/خراسان شمالی رئیس انجمن نظام معادن خراسان شمالی گفت: معدنکاران این استان برای اخذ استعلامات مورد نیاز برای بهره برداری از معادن باید کفش آهنین به پا کنند و از این اداره به آن اداره بروند. سجادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه طبق ماده ۲۴ قانون معادن باید استعلامات لازم […]

ایسنا/خراسان شمالی رئیس انجمن نظام معادن خراسان شمالی گفت: معدنکاران این استان برای اخذ استعلامات مورد نیاز برای بهره برداری از معادن باید کفش آهنین به پا کنند و از این اداره به آن اداره بروند.

سجادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه طبق ماده ۲۴ قانون معادن باید استعلامات لازم برای معادن طی دو ماه پاسخ داده شود، اظهار کرد: اما متاسفانه این امر اتفاق نمی افتد و معدنکاران از اداره منابع طبیعی به محیط زیست و … برای گرفتن استعلامات لازم در تردد هستند.

وی از پروسه طولانی استعلامات و دردسر ساز شدن برای سرمایه گذاران در پهنه های آزاد شده معدنی جنوب این استان خبر داد.

سجادی در ادامه با اشاره به روز معدن بیان کرد: در این استان معادن بزرگ، متوسط و کوچک وجود دارد که ۹۰ درصد از معادن موجود در این استان جزو معادن کوچک محسوب می شوند و دو معدن نیز که متعلق به شرکت سیمان و آلومینای جاجرم است جزو معادن بزرگ محسوب می شوند.

وی با بیان اینکه دو معدن بزرگ ماشین آلات مورد نیاز معادن خود را دارند، افزود: اما مهمترین مشکلی که معادن کوچک استان ما با آن مواجه هستند نبود ماشین آلات مورد نیاز برای این معادن است.

این مقام مسئول تصریح کرد: در واقع نبود ماشین آلات معدنی موجب شده تا بسیاری از معادن مصالح ساختمانی، سنگ های تزئینی و … استان تعطیل باشد.

به گفته وی، علاوه بر آن نبود زیرساخت های لازم معدنی و عدم وجود واحدهای فرآوری سنگ های معدنی از عوامل دیگر تعطیلی این معادن هستند.

سجادی ادامه داد: کرایه حمل نیز برای معدنکاران استان مزید بر علت شده بطوریکه نه برای صاحبان معادن سنگ تزئینی و نه برای واحدهایی که سنگ های معدنی را در استان های دیگر برش می دهند، صرفه اقتصادی ندارد که این میزان کرایه را بابت حمل این سنگ ها پرداخت کنند.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر برخی از معادن موجود در استان سال ها است در بلوکه برخی از شرکت ها باقی مانده و هیچ استفاده ای از آن نمی شود به عنوان مثال پنج معدن در شهرستان مانه و سملقان و یک معدن آهک در حوالی روستای خطاب بجنورد در بلوکه شرکت آستان قدس درآمده تا در مانه و سملقان شرکت سیمان ساخته شود و در حوالی روستای خطاب نیز برای ساخت راه آهن بجنورد به مشهد استفاده شود اما تاکنون اتفاقی نیفتاده و معادن نیز بلااستفاده باقی مانده اند.

رئیس انجمن نظام معادن خراسان شمالی بیان کرد: طبق قانون بعد از گذشت ۶ ماه در صورتیکه معدن به بهره برداری نرسد باید سلب صلاحیت شود اما این امر نیز با چالش هایی مواجه است بطوریکه سرمایه گذاران رغبت برای فعالیت در این معادن کوچک را ندارند.

وی افزود: در روز گذشته پاکت ها برای مزایده گذاشتن ۱۲۰ محدوده باز شد اما فقط ۷ شرکت کننده وجود داشت که ۶ شرکت کننده برنده شدند.

سجادی تصریح کرد: بالای ۸۰ درصد از معادنی که سلب صلاحیت می شوند دیگر سرمایه گذار تمایلی به سرمایه گذاری و فعالیت در آن ها را ندارد.

انتهای پیام