ساخت ۱۹ هزار واحد مسکونی در خراسان شمالی/اجاره نشینی ۳۱ درصد خانوارهای استان
ساخت ۱۹ هزار واحد مسکونی در خراسان شمالی/اجاره نشینی ۳۱ درصد خانوارهای استان

ایسنا/خراسان شمالی معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی تاکید کرد: این استان شرایط عادی در حوزه مسکن ندارد. فخرانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه طبق سرشماری صورت گرفته در سال ۹۵ در مجموع ۳۱ درصد از خانوارهای این استان اجاره نشین هستند، گفت: از این […]

ایسنا/خراسان شمالی معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی تاکید کرد: این استان شرایط عادی در حوزه مسکن ندارد.

فخرانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه طبق سرشماری صورت گرفته در سال ۹۵ در مجموع ۳۱ درصد از خانوارهای این استان اجاره نشین هستند، گفت: از این تعداد ۳۷ درصد از خانوارهای شهری و ۱۲ درصد از خانوارهای روستایی مستاجر هستند.

وی اظهار کرد: این آمار متعلق به سرشماری سال ۹۵ بوده که به طور حتم در حال حاضر تعداد مستاجران این استان بیشتر شده است.

وی افزود: از سوی دیگر تولید مسکن در یک برهه زمانی در دولت پیشین نیز مورد استقبال قرار نگرفت و به دنبال آن تولید مسکن در آن زمان در این استان کاهش یافت.

فخرانی خاطرنشان کرد: از آنجاییکه سطح درآمد خانوارهای خراسان شمالی پایین است در حال حاضر فشار زیادی بر روی قشر مستاجر در این استان است.

وی ادامه داد: علاوه بر آن در حال حاضر ۵۰ درصد از واحدهای مسکونی در این استان کم دوام و یا نیمه دوام هستند که این امر نیز سبب شده تا شرایط مسکن در این استان عادی نباشد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته بنگاه های مشاور املاک، عاملی برای افزایش قیمت اجاره بها بودند، توضیح داد: حق الزحمه ای که به آن ها پرداخت می کردند براساس اجاره بهای مسکن بود که این امر سبب افزایش اجاره می شد؛ اما با راه اندازی سامانه جامع املاک و مستقلات و ثبت نیاز موجر و مستاجر در این سامانه دیگر نیازی به حضور در بنگاه نیست و این امر نقش مهمی در کنترل بازار رهن و اجاره دارد.

این مقام مسئول تاکید کرد: راه اندازی این سامانه تدبیر درست و به نفع مردم بوده و می تواند اجاره بها را تنظیم گری کند و فضای سوداگری که بسیاری از مشاوران املاک وارد آن شده بودند را کاهش دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه با توجه به نیاز مردم به مسکن دولت وارد حوزه تولید مسکن شد، گفت: در حوزه اجرای طرح نهضت ملی مسکن در این استان، ۲۵ هزار خانوار حائز شرایط حضور در این طرح شدند که از این تعداد ۷ هزار و ۲۰۰ خانوار متقاضی موثر شناخته شدند که تاکنون ۶ هزار و ۲۰۰ واحد نیز تعریف پروژه شده است.

به گفته وی، در حال حاضر ساخت ۴۵۰۰ واحد مسکونی روستایی نیز در حال اجرا است و برای آن ها تسهیلات پرداخت شده است.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی بیان کرد: ۸ هزار خانوار نیز هم اکنون به صورت خودمالکی در حال ساخت واحد مسکونی هستند.

وی افزود: در مجموع ۱۹ هزار واحد مسکونی در استان در حال ساخت است که در بازه ای ۲ ساله طول می کشد تا به بازار عرضه شود.

انتهای پیام