تولد ۸۸۴ نوزاد در بجنورد طی امسال
تولد ۸۸۴ نوزاد در بجنورد طی امسال

ایسنا/خراسان شمالی کارشناس مادران مرکز بهداشت بجنورد از تولید ۸۸۴ نوزاد از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد. عصمت خزایی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: از این تعداد ۴۹۷ نوزاد پسر و ۳۸۸ نوزاد نیز دختر هستند. وی گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته از سامانه سیب در حال حاضر ۳۲ هزار و […]

ایسنا/خراسان شمالی کارشناس مادران مرکز بهداشت بجنورد از تولید ۸۸۴ نوزاد از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

عصمت خزایی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: از این تعداد ۴۹۷ نوزاد پسر و ۳۸۸ نوزاد نیز دختر هستند.

وی گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته از سامانه سیب در حال حاضر ۳۲ هزار و ۷۰۹ مادر در بجنورد باردار هستند.

مقدسی، مسئول اجرای طرح نفس در خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، افزود: با اجرای طرح نفس ۲۲ مادر از سقط جنین خود منصرف شدند.

وی بیان اینکه پس از شناسایی ۲۲ مادر که قصد سقط جنین سالم را داشته‌اند و با مداخله آموزشی و حمایتی به صورت قطعی از این اقدام منصرف شده اند، افزود: با اجرای این طرح شاهد تولد ۱۲ نوزاد در معرض سقط، تاکنون بوده ایم و ۱۰ نوزاد دیگر نیز در انتظار تولد هستند.

وی با اشاره اینکه اقدامات موثری برای جلوگیری از بروز سقط های جنین سالم در حال انجام است، اضافه کرد:  آموزش احکام شرعی، عوارض و عواقب سقط، مشاوره (روانشناسی و ….)، حمایت و دیگر پشتیبانی های مورد نیاز، از جمله این اقدامات است.

وی با اشاره به اینکه گسترش و افتتاح مراکز نفس در شهرستان های غیرفعال از دیگر برنامه های این مرکز است، ادامه داد: فعالیت مستمر علاقه‌مندان، متخصصان و کارشناسان، ارائه آموزش و آگاه سازی هسته های عملیاتی همکاران دانشگاه و اطلاع رسانی با استفاده از ظرفیت رسانه ها از جمله اقداماتی است که در راستای جلوگیری از سقط در این مرکز انجام شده است.

وی یادآوری کرد: طرح نفس با هدف جلوگیری از سقط فرزندان در استان انجام می شود و در اجرای این طرح، مادران در آستانه سقط شناسایی و به پزشکان، ماماها و روانشناسان مورد نظر معرفی می‌شوند.

رابط طرح نفس در خراسان شمالی ادامه داد: علت اصلی که مادران قصد سقط جنین داشته اند مشکلات خانوادگی و اقتصادی بوده است؛ این مرکز مشاوره های لازم به مادران در ارتباط با اینکه اگر مشکلات خانوادگی، اقتصادی و … داشته باشند را ارائه می دهد و حمایت های لازم را خواهد داشت تا نوزادها به دنیا بیایند.

مقدسی خاطرنشان کرد: در دنیا و در ایران دو درصد از سقط هایی که صورت می گیرد به دلیل ناهنجاری های جنینی است.

وی گفت: از سوی دیگر ۳ درصد از سقط های انجام شده نیز سقط های خود به خودی و یا تکراری بوده است.

این مقام مسئول بیان کرد: ۹۵ درصد از سقط هایی که انجام می شود سقط جنین هایی بوده که جنین سالم است و پدر و مادر تمایلی به دنیا آوردن به خاطر مسائل مختلف خانوادگی، مالی و …. ندارند.

انتهای پیام