×
×

یافته‌های جدید پیامدهای شدید کرونا بر ریه مبتلایان

 • کد نوشته: 4036
 • ۱۳۹۹-۰۳-۲۷
 • ۰
 • کالبدشکافی پزشکان انگلیسی روی جانباختگان ناشی از کرونا نشان می‌دهد، سلول‌های ریه این افراد به‌اندازه‌ای از بین رفته‌ که دیگر قابل تشخیص نیست.
  یافته‌های جدید پیامدهای شدید کرونا بر ریه مبتلایان
 • تبلیغ هدفمند

  کالبدشکافی پزشکان انگلیسی روی جانباختگان ناشی از کرونا نشان می‌دهد، سلول‌های ریه این افراد به‌اندازه‌ای از بین رفته‌ که دیگر قابل تشخیص نیست.

  روزنامه گاردین در خبری با عنوان «پزشکان می‌گویند کووید-۱۹ می‌تواند به ریه‌ها بیش از آنچه می‌دانستیم آسیب وارد کند» نوشت: اندام‌های بدن برخی از مبتلایان به کووید-۱۹ که بیش از یک ماه در بیمارستان بستری شده بودند، کاملا از بین رفته و غیرقابل تشخیص است. 

  «پروفسور مائورو جیاکا» Mauro Giacca از کالج کینگ لندن گفت: ویروس کرونا می‌تواند ریه افرادی را که در اثر این بیماری درگذشته‌اند کاملا غیرقابل تشخیص کند. 

  این استاد رشته بیماری‌های قلبی و عروقی در گزارشی به کمیته علمی و فناوری مجلس اعیان بریتانیا اعلام کرد: این آسیب به ویژه در کسانی که بیش از یک ماه در بیمارستان بستری بودند بیشتر به چشم می‌خورد؛ آسیبی که منجر به اختلال کامل در ساختار ریه‌ها شده است. 

  براساس یافته‌هایی که وی به این کمیته ارائه داد، در کالبد شکافی بیمارانی که پس از ۳۰ تا ۴۰ روز در بخش مراقبت‌های ویژه در ایتالیا درگذشتند، مقادیر زیادی از این ویروس کشف شده ضمن آنکه سلول‌های این اندام از بدن به طرز غیرمعمولی از بین رفته‌اند. 
  وی اضافه کرد: آنچه در ریه افرادی که بیش از یک ماه پیش از مرگ به این بیماری مبتلا شده بودند، مشاهده می‌شود کاملا متفاوت از آسیب‌های ناشی از ذات الریه، آنفلوانزا یا ویروس سارس است. در ریه افراد جان‌باخته ناشی از کرونا، شاهد آمبولی گسترده ریه هستیم؛ در ساختار ریه دگرگونی‌های گسترده‌ای صورت گرفته و به شکلی درآمده که دیگر نمی‌توان تشخیص داد پیش از این ریه بوده است. 

  یافته‌های جدید پیامدهای شدید کرونا بر ریه مبتلایان
  یافته‌های جدید پیامدهای شدید کرونا بر ریه مبتلایان

  این استاد کالج کینگ لندن خاطرنشان کرد: اطمینان دارم که این تحقیقات، آسیب شناسی منحصر به فرد کووید-۱۹ را توضیح می‌دهد؛ زیرا این بیماری ناشی از ویروسی نیست که فقط سبب از میان رفتن سلول‌های بدن شود بلکه پیامدهای عمیقی برای درمان در پی دارد. 
   

  «سر جان بل» استاد پزشکی دانشگاه آکسفورد و عضو کارگروه ساخت واکسن کرونا دولت نیز در این خصوص گفت: برای درک اینکه آیا افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌اند در صورت شیوع موج دوم کرونا در انگلیس نسبت به این بیماری مصون هستند، اقدامات بسیاری در دست انجام است. 


  وی افزود: با توجه به رفع محدودیت‌های وضع شده ناشی از گسترش کووید-۱۹، اکنون دوباره در حال انجام برخی اقدامات هستیم و دلایل منطقی داریم که هنوز سطح قابل توجهی از عفونت در جامعه وجود دارد. لذا جای شگفتی بسیار است اگر بتوانیم از شیوع موج دوم جلوگیری کنیم. 

  براساس آخرین آمار منتشر شده تاکنون بیش از هشت میلیون و ۱۲۰ هزار نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده که افزون بر ۴۳۹ هزار نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

  منبع: ایرنا

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *