صدور حکم حبس برای عامل ساخت‌وساز غیرمجاز در ارگ تاریخی بلقیس اسفراین
صدور حکم حبس برای عامل ساخت‌وساز غیرمجاز در ارگ تاریخی بلقیس اسفراین

١۴٠٢/۶/١٩ تعداد بازدید: ١٢ مسئول واحد حقوقی و املاک اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی از صدور حکم حبس برای عامل ساخت‌وساز غیرمجاز در ارگ تاریخی بلقیس در شهرستان اسفراین خبر داد. به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، ملک‌حسین قویدل چوکانلو با اعلام این خبر، گفت: این تخلف […]

١۴٠٢/۶/١٩

تعداد بازدید: ١٢

مسئول واحد حقوقی و املاک اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی از صدور حکم حبس برای عامل ساخت‌وساز غیرمجاز در ارگ تاریخی بلقیس در شهرستان اسفراین خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، ملک‌حسین قویدل چوکانلو با اعلام این خبر، گفت: این تخلف هفته گذشته ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ در دادگاه بدوی شهرستان اسفراین مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت مسبب آن به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

مسئول واحد حقوقی و املاک اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی افزود: این فرد برخلاف ضوابط بافت تاریخی ثبت شده، اقدام به ساخت دیوار در حریم درجه یک شهر تاریخی بلقیس کرده بود که با شکایت و پیگیری ادار‌ه‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، حکم بر اعاده وضع به سابق صادر شد.

قویدل چوکانلو ادامه داد: نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی به طور مستمر و هدفمند در حال گشت‌زنی و سرکشی به آثار تاریخی هستند و در صورت گزارش مردمی در خصوص ساخت‌وساز و نیز حفاری غیرمجاز به‌سرعت در محل حاضر شده و با متخلفان برخورد می‌کنند.

او یادآور شد: هرگونه اقدام بدون اخذ مجوز در محدوده بافت‌های تاریخی، تغییر، تخریب و مخدوش کردن دید منظری ابنیه تاریخی مشمول مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ قانون مجازات اسلامی می‌شود و با متخلفانی که بدون مجوز از اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اقدام به تخریب، ساخت‌وساز و تغییر چهره بافت تاریخی کنند، برابر قانون برخورد خواهد شد.