×
×

پدافند غیر عامل نیاز اساسی اقتصاد/ دستگاه‌هایی در سراسر جهان بودجه می‌گیرند تا اقتصاد ایران را دچار اختلال کنند

 • کد نوشته: 48173
 • ۱۴۰۲-۰۸-۱۵
 • ۰
 • به گزارش شادا، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش « نکوداشت پدافند غیر عامل» که به مناسبت هفته پدافند غیرعامل در سازمان بورس برگزار شد، گفت: در خصوص تهدیداتی که در آینده با آن مواجهیم، به شکل پیش‌دستانه و پیشگیرانه باید اقدام کنیم به خصوص برای اقتصادی که هدف خود را […]

 • تبلیغ هدفمند

  به گزارش شادا، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش « نکوداشت پدافند غیر عامل» که به مناسبت هفته پدافند غیرعامل در سازمان بورس برگزار شد، گفت: در خصوص تهدیداتی که در آینده با آن مواجهیم، به شکل پیش‌دستانه و پیشگیرانه باید اقدام کنیم به خصوص برای اقتصادی که هدف خود را اقتصادی قوی قرار داده و دشمنانش نیز تضعیف آن و ایجاد اخلال در مسیر عملکرد بلند مدت این اقتصاد را در اولویت خود قرار داده‌اند.

  وی افزود: حتما به شکل مضاعفی موضوع نگاه پدافند غیر عامل درحوزه اقتصاد در کشور ما باید در مرکز توجه باشد.

  وزیر اقتصاد گفت: سایر کشورها نیز  به ملاحظاتی که در بالا گفته شد، نیاز دارند به این جهت که ذات اقتصاد جهانی امروز ما یک پیوند ناگسستنی با مخاطرات و نااطمینانی ها به آینده دارد از این جهت آنها نیز تلاش می کنند با خطرات احتمالی آینده خود را از پیش مصون  و کم آسیب کنند.

  خاندوزی اضافه کرد: ما در اقتصاد ایران بیشتر از سایر کشورها به این مسأله نیاز داریم چرا که بیشتر در معرض بحران‌های بین المللی، تغییرات اقلیمی، نقصان‌ها، نفوذهای اطلاعاتی و امنیتی اقتصادی قرار داریم، در عین حال به شکل ویژه‌ای با مصداق و موضوع یک تهدید اقتصادی ‌برای ایجاد ضعف کارکرد و اختلال در مسیر رشد و پیشرفت جمهوری اسلامی مواجهیم.

  وزیر اقتصاد تاکید کرد: دستگاه‌هایی در سراسر جهان بودجه می‌گیرند ‌که اقتصاد ایران را دچار اختلال، شکست و توقف عملکرد کنند، این تهدیدها یک بعد عینی و یک بعد روانی دارد که در هر دو مورد تقریبا در صدر کشورهای  موضوع این مخاصمات هستیم که باید در زمینه این تهدیدات هم در صدر کشورهای خنثی کننده آن باشیم.

  خاندوزی بیان کرد: تلاش‌های یکی دو دهه اخیر به خصوص در دوره آقای جلالی که دوره ثبات در سازمان پدافند غیر عامل بوده قابل تقدیر است، به خصوص اینکه از سال ۹۰ که تحریم ها در کشور ما تشدید شده شاهد عملکردهای ارزشمندی در این حوزه  بودیم که برخی از آنها  برای جامعه قابل بازگو کردن نیست. در عین حال، تاکیدی که مقام معظم رهبری برای این مسأله داشته اند نشان از اهمیت این مسأله برای همگان است.

   وزیر اقتصاد گفت: اقتصاد ایران اهمیت قابل توجهی برای مهاجمان دارد و ما به همین نسبت نیز پدافند غیر عامل را برای اقتصاد دارای اهمیت ویژه ای می دانیم و علی‌رغم دستاوردهایی که در طول ۱۰ تا ۱۲ سال اخیر برای مصونیت عینی داشته ایم اما در عرصه آسیب ها و مصونیت های روانی که جامعه احساس کند در یک فضای امن اقتصادی زندگی می کنند،  موفق نبودیم.

  خاندوزی اظهار کرد: به طور مثال، ممکن است در یک نظام اقتصادی ما با مسأله تامین کالاها و اقلام مواجه نباشیم اما متاثر از یک جنگ روانی که به جامعه القا می شود که یک کالای خاص قرار است کمیاب یا نایاب شود، جامعه را در شرایطی قرار می دهند که اساسا اندکی بعد با اینکه در حال با هیچ تهدیدی مواجه نیست مواجه می شود، یعنی با یک تهدید روانی آسیب پذیری عینی در این خصوص ایجاد می شود  و این داد و ستد میان رویکردهای پدافندی در حوزه متغیرهای عینی و روانی اقتصاد هر لحظه وجود دارد که باید تمرکز بیشتری را نسبت به وزن این دسته متغیرها قائل باشیم.

  وزیر اقتصاد اضافه کرد: مثال بارز دیگر اینکه از حالا در حال ایجاد یک جو روانی در خصوص قیمت دلار برای سال آینده هستند که تلاش های دولت برای ثبات در فضای داخلی و خارجی کشور کمرنگ و ذهنیت فعالان اقتصادی به سمت عینیت این فضا برای آینده پیش برود. یعنی خلق آینده مطلوب خود برای رسیدن به معنویات دشمنانه. بنابراین علی رغم قدردانی از همه تلاش های که برای امنیت اقتصادی کشور داریم و  مدیون این تدابیر پیشگیرانه هستیم اما باید قبل از هر  اتفاقی به استقبال مخاطرات غیر قابل پیش‌بینی رفت .

  وی افزود: به عنوان مثال با رفتارهای پیشگیرانه می توانستیم با بسیاری از مشکلاتی که از سال ۹۷ که با آن مواجه شدیم و اکنون نیز مواجهیم درگیر نباشیم.از جمله اینکه اگر سیستم مالی خود را به سوئیفت وصل نمی کردیم و یا در خصوص سیاست های بودجه ای کشور قبل از وابستگی به این مسأله می توانستیم با تقویت نگاه پدافندی هر وابستگی که نگاه ما را مختل کند و یا دشمن سبب شکست نقطه ای به کشور وارد کند را کاهش دهیم اکنون شرایط کشور به گونه دیگری بود.

  سخنگوی اقتصادی دولت ابراز کرد: توقع از همکاران در مجموعه کمیته های اصلی و فرعی پدافند وزارت اقتصاد این است که  مبتنی بر این نگاه قدمی جلوتر بگذاریم که اگر یکی از شکست‌ها در حوزه اقتصاد با تهاجمات حادث شود، ما پیش دستانه چه باید کنیم و در صورت بروز هر مسأله و‌ تهاجمی باید چه رویه هایی را از قبل داشته باشیم. در عین حال باید تدابیری داشته باشیم که راه بازگشت متعارف را با کمترین هزینه پیدا کنیم.

   خاندوزی در پایان گفت: باید دفترچه قرمزی تدوین کنیم که تا پایان اسفند همه سازمان ها و دستگاه ها ارائه دهند  که در صورت هر رخداد امنیتی اقتصادی بلافاصله در ساعات اول چه دستگاه ها و افرادی باید چه کنند و در ساعات بعدی پیش بینی  رفتارها انجام شود تا در نهایت همه چیز به شرایط عادی بازگردد.

  * تصاویر

  برچسب ها

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *