×
×

قدیمی ترین قنات بجنورد مرمت می‌شود

 • کد نوشته: 48230
 • ۱۴۰۲-۰۸-۱۶
 • ۰
 • ایسنا/خراسان شمالی شهردار بجنورد از شروع عملیات مرمت قدیمی ترین قنات بجنورد که خشک شده بود، خبر داد. سید محمدعلی کشمیری در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: هم اکنون مرمت و بازسازی قنات صدر آباد آغاز شده و بازپیرایی و لایروبی آن تا ایجاد جریان آب در این قنات ادامه خواهد داشت. وی […]

  قدیمی ترین قنات بجنورد مرمت می‌شود
 • تبلیغ هدفمند

  ایسنا/خراسان شمالی شهردار بجنورد از شروع عملیات مرمت قدیمی ترین قنات بجنورد که خشک شده بود، خبر داد.

  سید محمدعلی کشمیری در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: هم اکنون مرمت و بازسازی قنات صدر آباد آغاز شده و بازپیرایی و لایروبی آن تا ایجاد جریان آب در این قنات ادامه خواهد داشت.

  وی افزود: این قنات قدمتی بیش از ۳۰۰ سال دارد و در خاطرات مردم این دیار به عنوان یکی از نقاط مهم و شاخص بجنورد محسوب می شود اما به دلیل بی مهری هایی که به آن شده، در حال خشک شدن کامل است.

  وی ادامه داد: اکنون با آغاز مرمت این قنات، ۱۵۰ متر مسیر جدید حفر و در بعضی نقاط که سرعت آب ممکن است زیاد باشد، پیچ هایی ایجاد کرده ایم تا سبب تخریب نشود. کف آن را نیز بتن ریزی کرده ایم.

  وی با بیان اینکه ۱۵۰ میل‌چاه بالای این قنات در بجنورد وجود دارد، گفت: در بعضی نقاط شاهد ریزش شش متری خاک بودیم که سبب بسته شدن قنات شده بود. این قنات، آبدهی بالایی دارد و اگر امسال خشک شد به علت چاه های غیر مجاز اطراف آن است در غیر این صورت خشک شدن این قنات که آبیاری فضای سبز بجنورد از طریق آن انجام می شد، تقریبا غیر ممکن بود.

  شهردار بجنورد اظهار کرد: تاکنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از منابع داخلی شهرداری برای مرمت و بازسازی قنات صدر آباد هزینه کرده ایم. همچنین دو میلیارد تومان نیز از منابع ملی برای این موضوع اختصاص یافت. دو میلیارد تومان اعتبار دولتی دیگر برای اتمام مرمت قدیمی ترین قنات بجنورد نیاز داریم که در صورت تخصیص و همراهی بیشتر، شاهد احیای آن و مشاهده آب در مظهر آن خواهیم بود.

  انتهای پیام

  برچسب ها

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *