×
×

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
کالابرگ‌الکترونیکی مهم‌ترین و فراگیرترین طرح‌دولت

 • کد نوشته: 52376
 • ۱۴۰۲-۱۲-۲۵
 • ۰
 • به گزارش خبرنگار بازار کسب و کار «علیرضا عسگریان» معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون اظهار کرد: توجه به معیشت و سفره مردم یکی از بزرگ‌ترین اهداف راهبردی دولت سیزدهم بوده و طرح‌های مختلفی را نیز برای عملیاتی کردن این راهبرد ارائه کرده که در سال ۱۴۰۲ مهم‌ترین آن‌ها به مرحله اجرا درآمده است. افزایش یارانه‌ها از ۴۵ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان نخستین و موثرترین اقدامی است ...
  کالابرگ‌الکترونیکی مهم‌ترین و فراگیرترین طرح‌دولت
 • تبلیغ هدفمند

  حمیدرضا محمدیاری / بازار کسب و کارآنلاین
  معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه برای حمایت از سفره غذایی مردم دولت سه‌ طرح بزرگ را برای ارتقا معیشت مردم به مرحله اجرا درآورده و در این خصوص ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار یارانه پرداخت می‌کند، گفت: یارانه نقدی سال آینده تغییری نخواهد کرد، اما در طرح‌های مختلف یارانه مضاعف به اقشار خاص تعلق می‌گیرد.

  به گزارش خبرنگار بازار کسب و کار «علیرضا عسگریان» معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون اظهار کرد: توجه به معیشت و سفره مردم یکی از بزرگ‌ترین اهداف راهبردی دولت سیزدهم بوده و طرح‌های مختلفی را نیز برای عملیاتی کردن این راهبرد ارائه کرده که در سال ۱۴۰۲ مهم‌ترین آن‌ها به مرحله اجرا درآمده است. افزایش یارانه‌ها از ۴۵ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان نخستین و موثرترین اقدامی است که در این بین برداشته شد، برای دهک یک تا سه درآمدی و ۳۰۰ هزارتومان برای دهک چهار تا ده درآمدی بود.

  وی در ادامه افزود: هدف از افزایش یارانه این بود که آن را مستقیم سر سفره مردم صرف کنیم اما متاسفانه در آن موقع زیرساختی برای آن نبود. به همین دلیل تمرکز دولت به این سمت رفت که زیرساخت مناسبی را ایجاد کند تا با چارچوبی مشخص سفره مردم تقویت شود و یک جریان اعتباری قدرتمند برای آینده مردم شکل بگیرد تا عمق، عرض و طول سفره مردم افزایش پیدا کند.

  طرح‌های مختلف یارانه مضاعف برای ۱۴۰۳

  در ادامه علیرضا عسگریان تاکید داشت: در قالب طرح‌های مخلتف این جریان اعتباری مفصل در سال ۱۴۰۳ را نشان خواهد داد. طرح‌هایی که پایه یارانه نقدی را افزایش نمی‌دهد اما مانند طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی در قالب یارانه مضاعف برای اقشار خاص و در مدت زمان مشخص تخصیص پیدا می‌کند.

  عسگریان برای ارتقا معیشت مردم در مورد موثرترین طرح دولت در سال ۱۴۰۲ گفت: در سالی که گذشت یک سه‌گانه موثر تحت عنوان کالابرگ الکترونیکی، طرح امنیت غذایی برای کودکان ۶ تا ۵۹ ماه و مادران باردار یا دارای کودک شیرخوار (طرح یسنا) به مرحله اجرا درآمد. تمرکز در این طرح‌ها بر روی دریافت کالری مناسب در افرادی است که نیازمند کمک تغذیه‌ای هستند.

  معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون گفت: دولت ماهانه ۳۷ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی برای کمک به معیشت سفره مردم پرداخت می‌کند به عبارتی برای حمایت از سفره غذایی مردم هر ماه ۷۰۰ میلیون دلار یارانه مصرف می‌شود که سالانه این عدد را به حدود هفت تا هشت میلیارد دلار می‌رساند.

  طرح کالابرگ الکترونیکی، مهم‌ترین طرح دولت است

  وی با بیان اینکه دولت هر ماه ۳۷ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کند، افزود: با اجرایی شدن طرح کالابرگ الکترونیکی و یارانه مضاعفی که دارد هر ماه یک مبلغی به این مبلغ افزوده می‌شود. فراگیرترین و مهم‌ترین طرح دولت، طرح کالابرگ الکترونیکی است که در دهه فجر با طرح «فجرانه» به اعلاترین شکل خود به مرحله اجرا درآمد.

  عسگریان اضافه کرد: استفاده از کالابرگ الکترونیکی ۱۲۰ هزار تومان یارانه مضاعف را در اعتبار مردم شارژ می‌کرد و آن‌ها برای دریافت این مبلغ باید نیمی از یارانه خود را خرید می‌کردند تا اعتبار را دریافت کنند. در طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی این مبلغ به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافت و هیچ پیش‌شرطی نیز برای آن درنظر گرفته نشده است. مردم با هر میزان خریدی که انجام دهند یارانه آن کالا را دریافت می‌کنند.

  استقبال ۳۰ برابری از طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی

  معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، تاکید کرد: پس از آغاز طرح فجرانه، استقبال از آن به شدت زیاد بود. تخمین ما از استقبال از طرح فجرانه در ماه نخست حدود دو تا سه برابر طرح کالابرگ الکترونیکی بود اما مردم به شکل انفجاری به استقبال این طرح رفتند و خریدها به ۳۰ برابر حد معمول رسید و رکوردهای قابل توجهی را رقم زد. یکی از آن‌ها این بود که بزرگ‌ترین خرید کشور درحوزه ۱۱ قلم کالای سبد موردنظر (شامل برنج، شیرکم‌ چرب، ماست، تخم‌مرغ، مرغ، گوشت، حبوبات، پنیر، روغن مایع، مارکاونی و قند و شکر) ظرف کمتر از یک ماه انجام و ۶۳۰ هزار تن مواد غذایی (همان ۱۱ قلم) وارد سفره مردم شد. آخرین نرخ مشارکت مردم در این طرح اکنون به بیش از ۸۷ درصد رسیده است. یعنی از جامعه ۶۰ میلیونی که مشمول طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی هستند، بیش از ۵۱ میلیون نفر اقلام موجود در طرح را خریداری کرده‌اند و به عبارتی ۵۱ میلیون بسته غذایی به صورت کامل خریداری شده است و اتفاقی شگرف در حوزه تامین و توزیع کالای اساسی در بستر کالابرگ الکترونیک ثبت شده است.

  ارتقا امنیت غذایی کودکان اهمیت فراوانی برای دولت دارد

  عسگریان خاطرنشان کرد: طرح راهبردی و بزرگ بعدی مربوط به ارتقا امنیت غذایی کودکان بود. دولت اعلام کرد هر تعداد کودک که توسط وزارت بهداشت و خانه‌های بهداشت یا هر مرکز دیگری شناسایی شود که به تغذیه مضاعف نیاز دارد را پوشش می‌دهد. ‌برای اجرای اصولی این طرح ابتدا اطلاعات کودکان بین ۶ ماه تا ۵۹ ماه که نیازمند تغذیه مضاعف هستند، از طریق پایش شاخص‌های تن‌سنجی کودک (اندازه‌گیری قد، وزن و BMI و مقایسه با منحنی‌های رشد) در مراکز و خانه‌های بهداشت شهری و روستایی) شناسایی و پس از جمع‌بندی داده‌ها توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شدند.

  معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون ادامه داد: برای هر کودک در خانوار دهک‌های ۱ تا ۵درآمدی اعتبار ماهانه در نظر گرفته‌شده، یک میلیون تومان و برای هر کودک در دهک‌های ۶ و ۷ درآمدی ۶۰۰ هزار تومان است که این کاملا مجزا از یارانه نقدی و علاوه بر کالابرگ در حساب خانوار اعمال می‌شود. سبد کالایی که برای این کودکان تعریف شده دارای ۱۶ قلم است و دانه‌های روغنی و برخی از میوه و سبزیجات را نیز پوشش می‌دهد. این مبلغ مستقیم به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود تا آن را صرف امنیت غذایی کودک کند. پس از ۶ ماه که تن‌سنجی کودک صورت می‌گیرد مشخص می‌شود این یارانه صرف کودک شده یا نه. اگر این اتفاق رخ نداده باشد از طرح کنار گذاشته می‌شود.

  وی افزود: در مرحله نخست این طرح ۱۴۵ هزار کودک توسط وزارت بهداشت به وزارت تعاون معرفی و پس از وسع‌سنجی در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، ۱۲۳ هزار و ۵۷۸ کودک در دهک‌های یک تا هفت ( ۱۱۹هزار و ۸۰۴ سرپرست خانوار) مشمول دریافت یارانه مضاعف شدند. در مرحله دوم و سوم نیز ۱۵۱ هزار کودک معرفی و ۱۳۵هزار و ۱۰۷ کودک (۱۳۰ هزار و ۵۴۷ سرپرست خانوار) مشمول دریافت این یارانه شدند.

  وی تاکید کرد: دولت بارها اعلام کرده است برای اجرایی شدن این طرح هیج محدودیتی ندارد و هر میزان بودجه‌ای که لازم باشد را تخصیص می‌دهد چرا که کودکان برای دولت اهمیت ویژه‌ای دارند.

  توانایی دولت در تولید و توزیع ۵۱ میلیون بسته غذایی

  معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون گفت: در گذشته بسته‌هایی در حجم ۵ تا هشت میلیون بسته توسط دولت در میان مردم توزیع می‌شد اما در همان ابعاد هم آن‌ها گرفتار می‌شدند و نمی‌توانستند آن را مدیریت کنند چرا که زیرساخت‌ها مهیا نبود. اما اکنون ظرف یک ماه ۵۱ میلیون بسته غذایی تولید و توزیع شده که در نوع خود بی‌نظیر است. البته در این بین یک پیک زمانی داشتیم که به دلیل اطلاع‌رسانی و استقبال زیاد مردم برای چند روز در برخی فروشگاه‌ها صف ایجاد شد که آن را به سرعت رفع کردیم.

  وی خاطرنشان کرد: در طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی، ۴۸ هزارمیلیارد تومان توسط دولت و مردم صرف خرید کالاهای سبدی شده که کاملا بر اساس نیازهای بدن انسان طراحی و صورت‌بندی شده است. دهک‌های یک تا سوم جامعه بیش از ۹۰ درصد از این طرح استقبال کرده‌اند.

  طرح مادران باردار یا دارای کودک شیرخوار در سال ۱۴۰۳ در سطح ملی ادامه خواهد داشت

  برای ارتقا معیشت مردم طرح سومی که در وزارت تعاون به اجرا در آمده و چند ماهی است که از آن نیز می‌گذرد مربوط به مادران باردار یا دارای کودک شیرخوار است. که معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون با این توضیح گفت: این طرح که به نام یسنا معرفی شده، اکنون در هشت استان و به صورت پایلوت اجرایی شده و در تمام استان‌ها در سال ۱۴۰۳ به مرحله اجرا درخواهد آمد. در این طرح تمام مادران باردار یا دارای فرزند شیرخوار که نیازمند تغذیه مضاعف هستند توسط وزارت بهداشت شناسایی شده و یارانه ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند این یارانه علاوه بر یارانه نقدی، یارانه تشویقی کالابرگ نیز می‌باشد.

  عسگریان افزود: طرحی که دولت برای ارتقا امنیت غذایی مردم کشور به مرحله اجرا درآورده یک بسته کامل است که شامل کودکان، مادران و عموم مردم جامعه می‌باشد. که عموم مردم در حقیقت همان ۷۵ درصد افراد یارانه بگیر جامعه که ۶۰ میلیون نفر هستند می‌باشد. دسته دوم نیز تمام کودکانی که نیازمند تغذیه مضاعف هستند و دسته سوم مادرانی که باردار هستند و نیاز به تغذیه مضاعف دارند و این طرح‌های راهبردی و کلیدی دولت در سال ۱۴۰۳ نیز با قدرت بیشتر تداوم خواهد یافت.

  نرخ نان برای دولت ۲۶ برابر پرداختی مردم تمام می‌شود

  معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون با اشاره به اینکه تلاش برای ارتقا امنیت سفره مردم باید هر روز بیشتر از گذشته شود تصریح کرد: یارانه نان نیز علاوه بر این طرح‌ها، که به شکل جداگانه تعریف شده و متعلق به عموم مردم است که برای ارتقا معیشت و سفره مردم جز برنامه‌های دولت است.

  وی در پایان گفت: برای دولت قیمت تمام شده یک قرص نان ۲۶ برابر قیمت نانی است که مردم روزانه به هر تعدادکه نیاز دارند خریداری می‌کنند. این نیز یک یارانه مهم و گام بزرگ دولت در ارتقا معیشت مردم است. یارانه سوخت و دیگر یارانه‌هایی که به مردم تعلق می‌گیرد نیز همگی جزو اقدامات دولت برای افزایش امنیت معیشت مردم هستند.

  نویسنده: مهندس حمیدرضا محمدیاری
  منبع: بازار کسب کار آنلاین

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *