×
×

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
گلستان، میزبان‌اولین مسابقات‌بین‌المللی دوستانه‌مهارت(IFSC)

 • کد نوشته: 53021
 • ۱۴۰۳-۰۲-۲۳
 • ۰
 • به گزارش خبرنگار بازار کسب و کار آنلاین، مهرداد عظیمی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گلستانی اظهار کرد: در بخش آموزش مهارتی در مقایسه با مدت مشابه دولت قبل عملکرد سازمان فنی‌وحرفه‌ای در ۳۰ ماهه فعالیت دولت سیزدهم به زندانیان رشد ۶۱ درصدی، در آموزش به سربازان وظیفه رشد ۵۸ درصدی و در بخش آموزش به کودکان کار و خیابان رشد ۱۱ درصدی داشته است...
  گلستان، میزبان‌اولین مسابقات‌بین‌المللی دوستانه‌مهارت(IFSC)
 • تبلیغ هدفمند

  با هدف توسعه دیپلماسی مهارت و نمایش توانمندی های مهارتی، جمهوری اسلامی ایران از امروز در شهر گرگان استان گلستان، میزبان نخستین مسابقات بین المللی دوستانه مهارت (IFSC) است.

  این مسابقات با حضور ۱۴ کشور شامل ایران، نیجر، غنا، آفریقای جنوبی، روسیه، کره جنوبی، ژاپن، بنگلادش، برزیل، سنگاپور، مالزی،  قزاقستان و تایوان برگزار می شود.

  بر اساس این گزارش، ۸۰ نخبه مهارتی در ۶ رشته مهارتی توسعه نرم افزارهای موبایل، تکنولوژی وب، مدیریت سیستم های تحت شبکه، راهکارهای نرم افزاری برای کسب و کار، طراحی مهندس مکانیک CAD و فناوری طراحی گرافیک در این دوره از مسابقات با هم به رقابت می پردازند.

  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای خبر از رشد ۳۳ درصدی ارائه آموزش‌های مهارتی در دولت داد و گفت: طی این زمان به بیش از چهار میلیون نفر دوره، آموزش‌ مهارتی داده شده است.

  به گزارش خبرنگار بازار کسب و کار آنلاین، مهرداد عظیمی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گلستانی اظهار کرد: در بخش آموزش مهارتی در مقایسه با مدت مشابه دولت قبل عملکرد سازمان فنی‌وحرفه‌ای در ۳۰ ماهه فعالیت دولت سیزدهم به زندانیان رشد ۶۱ درصدی، در آموزش به سربازان وظیفه رشد ۵۸ درصدی و در بخش آموزش به کودکان کار و خیابان رشد ۱۱ درصدی داشته است.

  وی  در ادامه همچنین با اشاره به رشد ۳۳ درصدی عملکرد سازمان فنی‌وحرفه‌ای در سال گذشته افزود: سازمان فنی‌وحرفه‌ای، ماموریت‌های فراوانی دارد که ارائه آموزش‌های مهارتی از جمله آنها است.

  وی خبر از فعال بودن ۲۳ هزار آموزشگاه آزاد در کشور داد و تاکید کرد: بخش خصوصی وظیفه آموزش  بیش از ۶۰ درصد آموزش‌های سازمان بر عهده دارد.

  وی ماموریت دیگر سازمان فنی‌وحرفه‌ای را سنجش صلاحیت حرفه‌ای با هدف کمک به صنایع، بنگاه‌های اقتصادی و صنایع و دستگاه‌های اجرایی دانست و یادآور شد: عملکرد سازمان فنی‌وحرفه‌ای در این بخش نیز با بررسی صلاحیت بیش از چهار میلیون نفر در مقایسه با مدت مشابه دولت قبل رشد ۴۲ درصدی داشته است‌.

  رییس سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای با اشاره به اینکه حوزه صنعت، اقتصاد و اشتغال یکی از راهبردهای سازمان فنی‌وحرفه‌ای ارتباط آموزش‌ها است، گفت: ۶۵۷ مرکز دولتی فنی‌وحرفه‌ای در کشور فعال است که در این مراکز بیش از چهار و ۸۰۰ کارگاه آموزشی وجود دارد.

  طبق گفته عظیمی چهار و ۸۰۰ مربی در مراکز دولتی سازمان فنی‌وحرفه‌ای فعالیت دارند و در مجموع تعداد مربیان فنی‌وحرفه‌ای در بخش خصوصی و دولتی به ۴۰ هزار نفر می‌رسد.

  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه خاطرنشان کرد: همچون کشورهای پیش‌رو در حوزه مهارتی، توسعه مراکز آموزشی جوارکارگاهی را در دستور کار قرار دادیم تا واحد آموزشی کنار بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی کشور راه‌اندازی شود که در همین راستا تاکنون چهار و ۱۶۲ مرکز آموزشی جوارکارگاهی در کشور راه‌اندازی شده است.

  با هدف توسعه دیپلماسی مهارت و نمایش توانمندی های مهارتی، جمهوری اسلامی ایران از دیروز در شهر گرگان استان گلستان، میزبان نخستین مسابقات بین المللی دوستانه مهارت (IFSC) است.

  فرصتی برای تبادل تجربیات و نمایش توانمندی های مهارتی

  مهرداد عظیمی با اشاره به اینکه نخستین مسابقات بین المللی دوستانه مهارت (IFSC) رویدادی با کارکردهای آموزشی، علمی، فرهنگی است، گفت: این رویداد که برای اولین بار در ایران برگزار می‌شود، فرصتی برای عرضه توانمندی‌های مهارتی کشورهای شرکت کننده، سنجش توانایی آنها متناسب با آخرین استانداردهای روز دنیا و از همه مهمتر برای تبادل تجربیات بین کشورهاست  .

  وی با بیان اینکه نمایندگان کشورهای مختلف در ۵ قاره دنیا از فرصت دور هم بودن در این رویداد بین‌المللی برای آشنایی بیشتر با ظرفیت‌ها و داشته‌های بی نظیر تمدنی جمهوری اسلامی ایران استفاده خواهد کرد، خاطرنشان ساخت: این مسابقات دوستانه، باعث نزدیکی بین دولت، ملت‌ها و فرهنگ‌ها  می شود و به هم افزایی در خلق فرصت ها کمک می کند.

  سیاست راهبردی توسعه دیپلماسی مهارت

  عظیمی گفت: با نگاه به آینده و بر اساس مطالعات و تحقیقات مدون، جمهوری اسلامی ایران، دولت محترم وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ایران بر توسعه توانمندی‌ها در زمینه‌های آموزشی و مهارتی مصمم است و توسعه دیپلماسی مهارت و مهارت آموزی فراتر از مرزها و قلمرو سرزمین را  به عنوان یک سیاست راهبردی خلاقانه و تعامل دو سویه با سایر کشورها در استان، در اولویت قرار داده است.

  وی در ادامه افزود:  امروز شاهد فصل جدیدی از دیپلماسی از شمال ایران هستیم و اخبار امیدبخش آن از اینجا به دنیا مخابره می‌شود. امید آنکه بتوانیم با اجرای پروژه‌های مشترک سایر کشورها با جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه سرمایه انسانی در داخل و خارج از مرزها ، نقش ایفا کنیم.

  معاون وزیر اظهار کرد: ۳۲ درصد در حوزه آموزش مهارتی نسبت به مدت مشابه دو ساله پایانی دولت گذشته رشد داشتیم و ۴ میلیون و ۶۹۹ هزار نفر در سازمان آموزش فنی و حرفه ای موفق به  کسب آموزش های مهارتی شده اند.

  ارائه ۶۰ درصد از آموزش‌های مهارتی توسط مردم و بخش خصوصی

  عظیمی با اشاره به فعالیت ۲۳ هزار آموزشگاه فنی‌وحرفه‌ای آزاد در سطح کشور، خاطرنشان ساخت: بیش از ۶۰ درصد آموزش‌های سازمان آموزش فنی و حرفه ای از طریق مردم و بخش خصوصی انجام می‌شود.

  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان بر ضرورت آینده پژوهی و طراحی مسیر برای برنامه های کشور با نگاه به فراوانی آمارها  و وضعیت مشاغل در آینده و همچنین هم افزایی دستگاه های اجرایی درتحقق نهضت ملی مهارت در گام دوم انقلاب و همراهی رسانه ها در تحقق شعار سال با واگذاری امور به مردم و … تأکید کرد.

  در ادامه معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان فنی‌وحرفه‌ای نیز خبر از آغاز مسابقات بین‌المللی دوستانه مهارت از فردا در گرگان داد و گفت: ۱۴ کشور در این دوره از مسابقات حضور دارند.

  به گزارش خبرنگار بازار کسب و کار آنلاین، علی‌حسین شهریور اظهار کرد: این مسابقات از روز سشنبه فعالیت خود را شروع می کند و مراسم اختتامیه آن پنج‌شنبه برگزار خواهد شد.

  وی در ادامه با اشاره به اینکه کشورهای نیجر، غنا، آفریقای جنوبی، روسیه، کره جنوبی، ژاپن، بنگلادش، برزیل، سنگاپور، مالزی، قزاقستان، تایوان و ترکمنستان در مسابقات دوستانه بین‌المللی مهارت ایران حضور دارند، تصریح کرد: هفت کشور ژاپن، روسیه، برزیل، مالزی، بنگلادش، قزاقستان به صورت آنلاین در این مسابقات شرکت می‌کنند.

  به گفته معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان فنی‌وحرفه‌ای در مجموع ۱۰۸ نفر در مسابقات بین‌المللی دوستانه مهارت شرکت می‌کنند که از این تعداد ۱۲ نفر ایرانی هستند.

  شهریور با بیان اینکه این دوره از مسابقات در ۶ رشته از خانواده فناوری اطلاعات برگزار می‌شود، افزود: توسعه نرم‌افزارهای موبایل، تکنولوژی وب، مدیریت سیستم‌های تحت شبکه، راهکارهای نرم‌افزاری برای کسب و کار، طراحی مهندسی مکانیک کد و فناوری طراحی گرافیک از جمله این رشته‌ها است.

  وی برگزاری مسابقه ملی مهارت را یکی از ابتکارات سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برای ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی و آشنایی اقشار مختلف جامعه با مهارت دانست و خاطرنشان کرد: مسابقه ملی مهارت در سه سطح شهرستانی، استانی و ملی برگزار می‌شود و برگزیدگان رده ملی به مسابقات بین‌المللی اعزام می‌شوند.

  مسابقات مسئله محور برای آشنایی با مهارت

  وی ادامه داد: سازمان فنی‌وحرفه‌ای در کنار مسابقه ملی مهارت، مسابقات مساله‌محور را اجرا می‌کند که دانش‌آموزان و نوجوانان از همان سنین نوجوانی با مهارت آشنا می‌شوند و در ۶ رشته با هم به رقابت می‌پردازند.

  معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان فنی‌وحرفه‌ای همچنین از برگزاری مسابقات در حوزه مشاغل رو به رشد و نوظهور خبر داد و خاطرنشان کرد: برگزیدگان این مسابقات به مسابقات آسیایی معرفی خواهند شد.

  وی با بیان اینکه امسال دومین دوره مسابقات زندانیان و دومین دوره مسابقات کارکنان نیروهای مسلح ویژه سربازان برگزار می‌شود، یادآور شد: در کنار رویدادهای ملی، ۲ رویداد بین‌المللی داریم و علاوه‌بر اولین دوره مسابقات بین‌المللی دوستانه مهارت، مسابقه بین‌المللی مهارت نیز شهریور ماه سال جاری در فرانسه برگزار می‌شود و با توجه به حضور ۷۰ کشور جهان فرصت خوبی است که تجربیات کشورهای مختلف را به مهارت‌آموزان منتقل کنیم.

  شهریور همچنین از برگزاری سومین دوره جشنواره ملی مهارت در اول مرداد ماه همزمان با روز ملی مهارت در کشور خبر داد و گفت: شناسایی، معرفی و تجلیل از پیشکسوتان فنی و حرفه‌ای، اعطای نشان مهارت و اعطای گواهینامه‌های مهارت‌آموزی به بنگاه‌های برتر و سفیران مهارت از جمله محورهای این جشنواره است.

  نویسنده: مهندس حمیدرضا محمدیاری
  منبع: بازار کسب کار آنلاین

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *