×
×

بازار کسب و کار گزارش می‌دهد
اتصال۷۵۰۰ روستابه اینترنت با کیفیت

 • کد نوشته: 53217
 • ۱۴۰۳-۰۳-۱۲
 • ۰
 • به گزارش خبرنگار بازار کسب کار آنلاین، در دولت سیزدهم بخش توسعه ارتباطات روستایی بخشی است که با تلاش فراوان و هیاهوی کم فعالیت خود را پیش می‌برد. باقیمانده روستاهایی که اتصال آنها به اینترنت ضعیف و بی‌کیفیت بود یا کلا اتصال نداشت در دسته روستاهایی قرار می‌گرفت که یا از نظر جغرافیایی دارای پراکندگی بسیاری هستند یا به لحاظ منطقه صعب‌العبور و نداشتن جاده حتی امکان فعال سازی تلفن ثابت نیز در آنجا غیر ممکن است...
  اتصال۷۵۰۰ روستابه اینترنت با کیفیت
 • تبلیغ هدفمند

  ۱۰ هزار روستای فاقد ارتباط یا داری اینترنت ضعیف و بی‌کیفیت، همزمان با شروع به‌کار دولت سیزدهم، شناسایی شدند، اما امروز هفت هزار و ۵۰۰ روستا بعد از سه سال به اینترنت متصل شدند و طبق گزارش وزارت ارتباطات در سال جاری همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار از اینترنت برخوردار هستند.

  به گزارش خبرنگار بازار کسب کار آنلاین، در دولت سیزدهم بخش توسعه ارتباطات روستایی بخشی است که با تلاش فراوان و هیاهوی کم فعالیت خود را پیش می‌برد. باقیمانده روستاهایی که اتصال آنها به اینترنت ضعیف و بی‌کیفیت بود یا کلا اتصال نداشت در دسته روستاهایی قرار می‌گرفت که یا از نظر جغرافیایی دارای پراکندگی بسیاری هستند یا به لحاظ منطقه صعب‌العبور و نداشتن جاده حتی امکان فعال سازی تلفن ثابت نیز در آنجا غیر ممکن است.

  وزارت ارتباطات کار خود را از همان ابتدای دولت سیزدهم برای اتصال این روستاها با تخصیص بودجه، زمان و نیروی متخصص، شروع کرد تا در نهایت اسفند ۱۴۰۲ تعداد روستاهای جدید متصل به شبکه ارتباطی پایدار و باکیفیت به ۷ هزار و ۵۰۰ روستا رسید، هر چند که تعداد این روستاها قطعا تا به امروز افزایش یافته است.

  ارزیابی که در دولت دوازدهم در این خصوص صورت گرفته بود، حدود ۴ هزار روستا بالای بیست خانوار بودند که فاقد دسترسی به اینترنت بودند، بود، اما با بررسی های دقیقی که در دولت سیزدهم صورت گرفت تعداد واقعی روستاهای فاقد پوشش یا کم کیفیت به ۱۰ هزار روستا برآورد شد و این مساله موجب شد تا به امروز پروژه توسعه اینترنت روستایی به طول بینجامد. اگر همان ۴ هزار روستای اعلامی، تکلیف وزارت ارتباطات بود قطعاً اتصال آنها در ۲ سال ابتدایی دولت به پایان می‌رسید.

  اینک حدود یک هزار و ۸۰۰ روستای دیگر  پس از اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت، وجود دارند که نیازمند به اتصال اینترنت هستند؛ همچنین ۷۰۰ روستای دیگر نیز اکنون متصل هستند. اما کیفیت آن‌ها مطلوب نیست که باید ارتقا و بهبود یابند.

  می توان گفت که عدالت ارتباطی یکی از هدف‌های وزارت ارتباطات نسبت به این ارتقا در کشور است. با انجام این اقدامات تا پایان سال تعداد روستاهای بالای بیست خانوار متصل به اینترنت در کشور نزدیک ۱۰۰ درصد خواهد شد.

  اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت در ابتدای دولت کمتر از ۸۰ درصد بود

  بیش از ۹۱ درصد روستاهای بالای بیست خانوار در کشور براساس اعلام وزارت ارتباطات دولت قبل در خرداد ۱۴۰۰، تحت پوشش اینترنت قرار داشتند؛ این در صورتی است که براساس گزارشات دقیق وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم و در اسفند ۱۴۰۱ و پس از ایجاد بستر مناسب برای اتصال بیش از ۳۲۰۰ روستا، میزان واقعی پوشش اینترنت برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور تازه به عدد ۹۱ درصد رسید که نشان از این دارد که در شروع دولت سیزدهم این عدد کمتر از ۸۰ درصد بوده است.

  اقداماتی که در این دولت برای توسعه ارتباطات روستایی از سال ۱۴۰۰ آغاز شد. بهمن ۱۴۰۰ تعداد ۱۰۲۱ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت نسل سوم و چهارم متصل شدند و ۳ ماه بعد و در اردیبهشت ۱۴۰۱ تعداد روستاها به ۱۶۵۷رسید.

  رشد اتصال روستاها به اینترنت ادامه داشت و در شهریور ۱۴۰۱ تعداد روستاها به بیش از ۲ هزار و ۱۴ روستا، بهمن ۱۴۰۱ به بیش از ۲ هزار و ۳۳۴ روستا، اردیبهشت ۱۴۰۲ به بیش از ۴ هزار و ۱۲ روستا و در نهایت اسفند سال گذشته تعداد روستاهای جدید متصل به شبکه ارتباطی پایدار به ۷ هزار و ۲۱ روستا رسید.

  ۲۵ اردیبهشت و در آستانه روز فناوری اطلاعات با حضور رئیس جمهور تعداد روستاها به هفت هزار و ۵۰۰ روستا افزایش یافت و این روند ادامه دارد تا اتصال روستاها کامل شود.

  زمانی که روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت متصل می‌شوند، در این بین تعداد دیگری روستا که جمعیت کمتر از ۲۰ خانوار دارند نیز به صورت اتوماتیک تحت پوشش قرار می‌گیرند.

  بر اساس آخرین آمار در دسترس، اتصال ۲ هزار و ۲۶۹ روستای زیر ۲۰ خانوار، ۳۷۸ منطقه عشایری، ۲۶۴ منطقه گردشگری، ۱۷۵ کیلومتر سواحل، ۱۹۳ کیلومتر مرز، ۶۲ شهرک صنعتی و معادن، یک هزار و ۶۴۴ خانه بهداشت و ۳ هزار و ۱۰۰ کیلومتر جاده به اینترنت از دیگر اقداماتی بوده که معاونت توسعه ارتباطات روستایی علاوه بر ماموریت خود آن‌ها را به سرانجام رسانده است.

  اصل عدالت ارتباطی محور اصلی توسعه روستایی

  اصل عدالت ارتباطی در اجرای پروژه توسعه ارتباطات روستایی به‌عنوان محور اصلی این پروژه در دولت سیزدهم موردتوجه قرار گرفت. بر همین اساس بیشترین روستاهایی که تحت پوشش قرار گرفته‌اند جزو مناطقی هستند که در گذشته به آن‌ها توجه کمتری شده بود.

  طبق این گزارش، برای رفع این تبعیض بیشترین روستاها به ترتیب در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و خراسان جنوبی در دولت سیزدهم به اینترنت متصل شدند که این استان‌ها اغلب به دلیل وسعت زیاد، روستاهای پراکنده و صعب‌العبور بودن تا کنون به اینترنت متصل نشده بودند یا اتصال با کیفیتی نداشتند.

  وزارت ارتباطات در روستاهایی که جاده و برق نداشتند بیش از ۴ هزار کیلومتر برق‌کشی و ۴ هزار کیلومتر جاده از محل بودجه خود احداث کرد. برای اتصال روستاها به اینترنت ۲ مسیر پیش روی مسئولان این پروژه بود.

  مسیر نخست احداث و راه‌اندازی سایت جدید و دیگری ارتقا سایتی که در آن روستا وجود دارد. برای روستاهای دسته اول که هیچ اینترنتی در آنجا وجود ندارد، باید سایت احداث کنند که هزینه احداث هر سایت الان حدود پنج تا شش میلیارد تومان است.

  گاهی اوقات نیز روستا به اینترنت متصل است اما کیفیت مناسب ندارد. برای اتصال آن روستاها به اینترنت نسل جدید اینترنت نیاز است که سایت‌ها را ارتقا دهند (با هزینه ۳ تا ۴ میلیارد تومانی) یا میان آن‌ها سایت دیگری احداث کنند. در دولت سیزدهم نزدیک به چهار هزار سایت احداث شده یا سایت‌های قدیمی ارتقا یافته‌اند.

  چالش‌های اتصال روستاها به اینترنت صرفا مربوط به همکاری نهادها و عدم تخصیص بودجه نیست، در برخی نقاط کشور زمانی که قرار است روستا به اینترنت متصل شود، مردم آن خطه مخالفت‌هایی با ورود اینترنت یا احداث سایت دارند. به همین دلیل پیش می‌آید که مردم زیرساخت‌هایی که برای سایت آماده شده را از جای خود در بیاورند و اجازه ندهند کار پیش برود.

  هزینه ۱۱ هزار میلیارد تومانی دولت سیزدهم برای توسعه روستایی

  دولت سیزدهم بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان برای توسعه روستایی هزینه کرده است. اگر توسعه روستایی با همین سرعت پیش برود تا پایان ۱۴۰۳ نزدیک ۱۰۰ درصد روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت و با کیفیت متصل می‌شود. اکنون ۹۵ درصد روستاهای کشور و ۹۸.۵ درصد جمعیت روستایی کشور به اینترنت متصل هستند.

  نویسنده: مهندس حمیدرضا محمدیاری
  منبع: بازار کسب کار آنلاین

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *