×
×

وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی سامانه سادانوین:
شناسایی‌یک میلیون و۱۰۰هزاراملاک‌ومستغلات املاک‌دولتی

 • کد نوشته: 53570
 • ۱۴۰۳-۰۴-۱۹
 • ۰
 • به گزارش خبرنگار بازار کسب کار آنلاین، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی روز دوشنبه در مراسم رونمایی از سامانه اموال دستگاه های اجرایی (سادانوین)  با تسلیت ایام ماه محرم اظهار داشت: دوست داشتیم در روز حضور شهید جمهور در وزارت اقتصاد در کنار دو دستاورد دیگر وزارتخانه، این دستاورد ارزشمند نیز رونمایی می شد اما به علت وقت محدود رئیس جمهور متاسفانه این موضوع به جلسه دیگری موکول شد...
  شناسایی‌یک میلیون و۱۰۰هزاراملاک‌ومستغلات املاک‌دولتی
 • تبلیغ هدفمند
  وزیر اقتصاد خبرداد: با سامانه سادا نوین از حدود ۴۰۰ هزار فقره املاک و مستغلات اموال و املاک دولتی شناسایی شده، امروز به بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار فقره رسیده ایم.

  به گزارش خبرنگار بازار کسب کار آنلاین، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی روز دوشنبه در مراسم رونمایی از سامانه اموال دستگاه های اجرایی (سادانوین)  با تسلیت ایام ماه محرم اظهار کرد: دوست داشتیم در روز حضور شهید جمهور در وزارت اقتصاد در کنار دو دستاورد دیگر وزارتخانه، این دستاورد ارزشمند نیز رونمایی می شد اما به علت وقت محدود رئیس جمهور متاسفانه این موضوع به جلسه دیگری موکول شد.

  وزیر اقتصاد به حوزه وزارت اقتصادی و دارایی اشاره کرد و گفت: در بُعد مربوط به دارایی های دولت، از قدیم وزارتخانه نقش ثابتی را دارد و تا حدود ۱۰ سال گذشته کمتر شاهد اتفاق تحول گرایانه بودیم؛ شروع موضوع تحول در نظام ثبت و شناسایی دارایی های دولت  از ۸ سال گذشته آغاز شد که تا پیش از دولت سیزدهم مجموعه خوبی از ارسال اطلاعات انباشته شده ای از تمام دستگاه های دولتی بود که استخری از داده های مربوط به دارایی های دولت را در وزارت اقتصاد ایجاد می کرد.

  وی با اشاره عدم امکان راستی آزمایی در استخر اطلاعات دارایی های دولت، دستگاه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، تصریح کرد: برای سنجش مقدار دقیق بودن اطلاعات ارسال شده از سوی استان ها یا دستگاه امکانی وجود نداشت اما در دولت سیزدهم با همتی که در خزانه داری محقق شد ما امروز نه تنها رشد کمی شناسایی دارایی های دولت را داشته‌ایم بلکه می‌توانیم در مورد اتقان و دقت تقریبا ۱۰۰ درصدی ادعا داشته باشیم.

  وی ادامه داد: ما با تمام سامانه های دیگری که در حاکمیت اعم از سازمان نقشه برداری کشور، شرکت پست، سازمان ثبت املاک و اسناد کشور و … وجود دارد، تمام داده های مربوط به  سادانوین در فقرات داده های دولت، کنترل متقاطع شده و با تایید تمام سامانه ها هریک از این داده ها انجام می شود.

  خاندوزی اضافه کرد: در استخر اطلاعات گذشته  به جهت تأیید و مسئولیت پذیری دستگاه‌ها، اپراتوری وجود داشت که داده ای را وارد کرده است، اما امروز در سلسله مراتب بالاترین مقام دستگاه مسئولیت صحت، افزایش و اصلاح تمام داده ها را برعهده می‌گیرد؛ بنابراین در سطح خود دستگاه که در گذشته از ملکی با خبر نبودند این موضوع در سادانوین نیز مرتفع شد.

  وی با بیان اینکه استخر اطلاعات دارایی های قدیم به ما اجازه کشف و پیشگیری نمی داد، عنوان کرد: اگر اطلاعات متعارضی یا امکان تصرف دیگری وجود داشت، این امکان هم در سامانه سادانوین فراهم است تا خود سامانه به شکل سیستمی اشتباه را اعلام کند چرا که با همه مراجع دیگر چک می کند؛ مثلا ملکی که در حال ثبت آن هستید در دارایی دیگر دستگاه وجود دارد.

  وی با اشاره به ایجاد پرونده های حقوقی له و علیه دستگاه گفت: نظام قضایی و حقوقی کشور باید بتواند با نظام اطلاعات دارایی های دولت مرتبط باشد، به شکل سیستمی سرویس هایی را در اختیارداشته باشیم و برای تسهیل مسائل مربوط به حوزه قضایی کشور با اطلاعاتی که در وزارت اقتصاد به عنوان امین اموال ثبت شده سازگار باشد.

  ۷۵۰ فقره اموال دولت از طریق  گزارشات مردمی بوده است

  وزیر اقتصاد محور جدید را موضوع بهره گرفتن از ظرفیت های بیرون دولت دانست و تشریح کرد: در سوت زنی های وسیعی که در دوره اخیر انجام شده، طبق اطلاع بنده حدود ۷۵۰ فقره از اموال و دارایی های دستگاه های دولتی که عمدتا مجموعه های مربوط به رفاهی و تفریحی بوده اند، از طریق اطلاعات مردمی به ما رسیده که برای افزایش انگیزه مشارکت مردم پاداشی نیز در نظر گرفته شد.

  وی ادامه داد: با همکاری مشترک فی مابین دولت و قوه قضائیه اکنون می توانیم اعلام کنیم از شرایطی که تا قبل از سال ۱۴۰۰ دولت و دستگاه های اجرایی حدود دو سوم از دارایی های خود را مطلع نبودند، امروز به نقطه ای رسیدیم که بجای حدود ۴۰۰ هزار فقره به بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار فقره املاک و مستغلات شناسایی شده با دقت بالا و مکان یابی جغرافیایی دقیق داشته باشیم که امکان گزارش دقیق را برای دستگاه ها فراهم می کند.

  وی در ادامه به خروجی های سادا نوین اشاره کرد و افزود: ۹۸.۳ درصد آن چیزی که سامانه سادانوین به عنوان دارایی های دولت و مستغلات ملی یا دولتی شناسایی و  ثبت کرده، متعلق به سه دستگاه سازمان مراتع و آبخیزداری، سازمان منابع طبیعی و سازمان ملی زمین و مسکن است و کمتر از ۲درصد باقیمانده کل دستگاه دولتی و اجرایی متعلق به وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی است. یعنی بیش از ۳۸ درصد متعلق به شرکت های دولتی، حدود ۱۷ درصد متعلق به نهادهای عمومی غیردولتی و حدود ۱۵ درصد موسسات دولتی و سازمان ها هستند.

  وزارت آموزش و پرورش بیشترین املاک را دارد

  خاندوزی با عنوان اینکه در بین دستگاه های دولتی، وزارت آموزش و پرورش با حدود ۱۲۵ هزار فقره املاک با فاصله در صدر است، گفت: در مرحله بعد تلاش می شود تا این شناسایی ها به قطعیت و ثبت حقوقی و سندهای تک برگ که سه برابر شده است، برسد. در زمانی که وارد وزارتخانه شدیم حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰هزار فقره سند تک برگ وجود داشت که در سال جاری به ۴۵۰ هزار فقره را پشت سر گذاشته ایم که امیدواریم این عدد را به سرعت به ۱۰۰ درصد وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی برسانیم.

  وی در پایان بیان کرد: اکنون با این سامانه، دولت برای مسأله مولدسازی توانمند می شود چراکه زمان ابلاغیه رهبری برای مولدسازی به سه قوه، از خزانه داری خواستیم اموال مازاد و غیره را معرفی کنند؛ اما آن ها اعلام کردند ما هنوز در سطحی نیستیم که بتوانیم به شکل سامانه ای، سیستمی و دقیق بگوییم چه بخشی از دارایی ها مازاد یا راکد است اما با تکمیل سادا نوین، مقدمات اعمال حکمرانی دولت در حوزه دارایی ها فراهم شده و امیدوارم در آینده دوستان جدید نیز از این ابزار و ظرفیت جدید برای افزایش بهره وری دستگاه های اجرایی دولت و مدیریت بهینه اموال دولتی استفاده کنند.

  نویسنده: مهندس حمیدرضا محمدیاری
  منبع: شادا

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *