×
×

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت
تعطیلی۴ هزار واحد صنفی متخلف از پروتکل کرونا

 • کد نوشته: 5492
 • ۱۳۹۹-۰۴-۲۸
 • ۰
 • معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: چهار هزار واحد صنفی متخلف از پروتکل های بهداشتی کرونا هفته گذشته در سراسر کشور تعطیل شدند.
  تعطیلی۴ هزار واحد صنفی متخلف از پروتکل کرونا
 • تبلیغ هدفمند

  معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: چهار هزار واحد صنفی متخلف از پروتکل های بهداشتی کرونا هفته گذشته در سراسر کشور تعطیل شدند.

  محسن فرهادی روز شنبه در ارتباط با این موضوع افزود: میانگین کشوری رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور در آخرین نزول به ۲۲.۶۶ رسید که تا هفته گذشته به ۴۵ درصد ارتقا پیدا کرده است. برخی اصناف و ادارات از جمله بانک ها به میزان قابل توجهی بیشتر از گذشته پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده اند و میزان رعایت این ضوابط در آنها بالاتر از میانگین کشوری است، وضعیت استفاده از ماسک هم در کشور در همین حدود است اما در مجموع هنوز با شرایط ایده آل فاصله دارم و انتظار داریم میانگین کشوری رعایت پروتکل ها در اصناف، ادارات و مردم به ۸۰ تا ۸۵ درصد برسد.

  وی ادامه داد: پروتکل های بهداشتی کرونا جنبه ترویجی ندارد، جنبه اجباری دارد و رعایت نکردن آنها موجب تعطیلی و پلمب واحد صنفی می شود. در هفته گذشته نیز تعدادی از تالارهای پذیرایی، برخی قهوه خانه ها و حتی دفاتر تعطیل شدند. تعداد واحدهای صنفی تعطیل شده در هفته گذشته بیش از چهار هزار واحد است و گزارش مفصل آن نیز امروز(شنبه) در ستاد ملی کرونا در حضور رئیس جمهوری ارائه می شود.

  تعطیلی۴ هزار واحد صنفی متخلف از پروتکل کرونا
  تعطیلی۴ هزار واحد صنفی متخلف از پروتکل کرونا

  معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: در هر صورت مهمترین ابزار برای کنترل و مهار کرونا رعایت و اجرای پروتکل بهداشتی ابلاغ شده است که جنبه آموزشی هم دارند اما لازم الاجرا هستند و حتی بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا اگر در ادارات دولتی این پروتکل ها رعایت نشود مسببان آن به دادگاههای تخلفات اداری معرفی می شوند.

  وی گفت: اکنون به جز رعایت پروتکل های بهداشتی که اساس آن حفظ فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و رعایت بهداشت فردی مانند شست و شوی دست است از نظر علمی هیچ راهکار علمی دیگری برای کنترل کرونا نداریم و این ویروس واکسن و درمان مشخصی ندارد.

  فرهادی افزود: ستاد ملی کرونا به وزارت بهداشت، دانشگاههای علوم پزشکی و همه دستگاههای دولتی ابلاغ کرده است که نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی را تشدید کنند و حتما با متخلفان برخورد می شود.

  وی درباره اینکه هنوز در موج اول کرونا هستیم یا موج دوم شروع شده، گفت: در این مورد اختلاف نظر وجود دارد و برخی کارشناسان می گویند چون در اغلب شهرها از زمان موج اول شاهد خاموشی کرونا نبودیم اکنون نیز در همان موج اول هستیم و با اوج گیری مجدد آن مواجه شده ایم.

  معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تاکید کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، ایجاد محدویت، تعطیلی و ممنوعیت فعالیت مراکز شغلی و اماکن عمومی و واحدهای صنفی به مسئولان استانی و استانداری ها واگذار شده و هر استان می تواند با توجه به وضعیت خود محدودیت هایی را اعمال کند، خوبی این مصوبه این است که کسب و کارهای کمتری در سطح کشور تعطیل می شود و افراد کمتری با مشکلات اقتصادی و کاهش درآمد مواجه می شوند.

  فرهادی پیش از این نیز اعمال محدودیت و تعطیلی برخی تالارها، مراکز تفریحی و ورزشی در تهران و اعمال دورکاری برای یک سوم کارکنان ادارات ه مدت یک هفته در تهران خبر داد. 

  اعمال این محدودیت ها از یک هفته پیش در برخی استانهای قرمز و زرد قبل از تهران آغاز شده بود.

  بر اساس اعلام وزارت بهداشت، استانهای آذربایجان شرقی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، گلستان، مازندران (به خصوص آمل)، کرمان و فارس در وضعیت قرمز قرار دارند و استانهای اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

  به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، در استانهای کرمانشاه، آذربایجان غربی، هرمزگان و کردستان با رعایت پروتکل های بهداشتی توسط شاهد روند نسبتا کاهشی در موارد ابتلا، بستری و مرگ و میر هستیم.

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *