×
×

دویچه وله:
اروپا همچنان به برجام پایبند است

 • کد نوشته: 563
 • ۱۳۹۸-۰۲-۱۹
 • ۰
 • تهران - شبکه خبری دویچه وله آلمان روز پنجشنبه به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا اعلام کرد که اقدام دیروز ایران برای به توقف بخشی از تعهدات خود در توافق هسته ای ایران (برجام) به منزله خروج از آن نیست و اروپا هم همچنان بدان پایبند است.
  اروپا همچنان به برجام پایبند است
 • تبلیغ هدفمند

  براساس این گزارش، یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت: اگرچه میانجیگری اتحادیه اروپا میان آمریکا که اروپا را بر سر برجام تهدید می کند و ایران که دیروز یک ضرب العجل ۶۰ روزه برای از سرگیری عنی سازی اورانیوم تعیین کرد، کار آسانی نیست اما اتحادیه اروپا معتقد است که اقدام دیروز ایران نه تنها نقض برجام نیست بلکه خروج از آن نیز به حساب نمی آید.
  وی که خواست نامش فاش نشود در گفت وگو با این شبکه افزود: اگرچه آمریکا انتظارات خودش را از اتحادیه اروپا مطرح می کند و تهدید می کند که شرکت های اروپایی را در صورت تعامل با ایران تحت پیگرد قرار می دهد و از طرف دیگر ایران نیز از این اتحادیه انتظار حمایت دارد، اما اگرچه باید گفت که نباید از اتحادیه اروپا توقع زیادی داشت اما با این وجود اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران به برجام پایبند است، همچنان به این توافق مهم بین المللی پایبند می ماند و برای حفظ آن از هیچ تلاشی دریغ نمی ورزد. 
  این مقام تصریح کرد: اما آنچه در اینجا مهم و تعیین کننده است، نه تهدیدات آمریکا، بلکه گزارشات نظارتی همیشگی آژانس بین المللی انرژی اتمی است که مشخص می کند ایران از برجام خارج شده است یا خیر.
  وی افزود: پس باید صبر کرد و دید که در گزارشی که چند هفته آینده آژانس از فعالیت های هسته ای ایران منتشر می کند موردی از نقض تعهدات ایران از برجام گزارش می شود یا خیر، این در حالی است که ۱۴ گزارش گذشته این آژانس هیچ موردی، حتی در حد بسیار کوچک از نقض برجام از سوی ایران را گزارش نکرده است.
  با این وجود هنوز مشخص نیست که اتحادیه اروپا و دیگر شرکا از جمله روسیه و چین چقدر می توانند در برابر تهدیدات پی در پی آمریکا برای قطع ارتباط با ایران همراهی کنند و از طرف دیگر رضایت دولت ایران را نیز برای پایبندی خود به برجام جلب کنند؟
  انتهای پیام /* 

  منبع: ایرنا

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *