×
×

شهادت شهدای منا دراوج عبادت و مظلومیت بود

 • کد نوشته: 6092
 • ۱۳۹۹-۰۵-۰۸
 • ۰
 • به گزارش ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، پنجمین هفته از طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم»، عصر سه شنبه 7 مرداد ماه با حضور دکتر «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «علیرضا رشیدیان» رئیس سازمان حج و زیارت، حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، «محمدرضا سوقندی» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران در قالب ارتباط زنده تصویری با خانواده شهیده «اغول بی‌بی قورچانی» از شهدای منا استان گلستان در منزل این شهیده برگزار شد.
  شهادت شهدای منا دراوج عبادت و مظلومیت بود
 • تبلیغ هدفمند

  به گزارش ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)،  پنجمین هفته از طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم»، عصر سه شنبه ۷ مرداد ماه با حضور  دکتر «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «علیرضا رشیدیان» رئیس سازمان حج و زیارت، حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، «محمدرضا سوقندی» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران در قالب ارتباط زنده تصویری با خانواده شهیده «اغول بی‌بی قورچانی» از شهدای منا استان گلستان در منزل این شهیده برگزار شد.  ​دکتر سید عباس صالحی در این ارتباط زنده تصویری با اشاره به اینکه شهدای منا جایگاه خاصی دارند، اظهار داشت: این شهدا از یک سو مهاجر الی الله بودند؛ از خانه خود حرکت کردند و به سمت بیت‌الله و خانه رسول خدا رفتند که خداوند خود اجر زیادی برای این امر قائل است، از سوی دیگر این شهدا در اوج عبادت شهید شدند.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اگر حج را قله‌ عبادات بدانیم در این ایام حالت احرام اوج عبادت است، به دنبال آن در زمان احرام اوج عبادات در منا است، شهدای منا شهدایی هستند که در این نقطه اوج عبادت به معبود الهی پیوستند، همچنین شهدای منا در اوج مظلومیت در غربت به شهادت رسیدند و اتفاقات پس از شهادت آنها بسیار مظلومانه بود، اگر شهدا قله‌ای دارند که بسیار بلند و غیرقابل تصور است شهدای منا ترکیبی از این ویژگی‌ها را دارند که به آنها جایگاه خاصی می‌‌دهد.

  ​وی افزود: در فاجعه منا بیش از ۴۶۰شهید داریم که ۸۰ تن از آنها را شهدای اهل تسنن تشکیل می دهند و از آن میان ۴۹شهید اختصاص به استان گلستان است، یاد همه‌ شهدای منا به ویژه شهدای استان گلستان و به خصوص این شهیده والامقام را گرامی می‌داریم و امیدواریم بتوانیم راه شهدا که راه اخلاص و معنویت است را ادامه دهیم.  ​در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «حبیب‌رضا ارزانی» طی سخنانی ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار منا اظهار کرد: شرایط سختی به خانواده این شهیدان گذشته است، ما به رسم‌ ادب باید حضورا خدمت شما می‌‌رسیدیم اما متاسفانه شرایط امروز کشور این امکان را فراهم نکرد.

  ​رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در ادامه گفت: حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهتمامی که نسبت به تکریم خانواده‌های شهدا دارد، ستودنی است، در این طرح با خانواده‌هایی که در تهران زندگی می کنند دیدار حضوری برگزار می شود اما خانواده سایر شهدا که در استان‌ها هستند در قالب ارتباط زنده تصویری مراسم تکریم را خواهیم داشت.

  شهادت شهدای منا دراوج عبادت و مظلومیت بود
  شهادت شهدای منا دراوج عبادت و مظلومیت بود

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ارزانی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه ایام سالگرد فاجعه منا را پیش رو داریم، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار ارتباط با یک خانواده شهید از میان شهدای منا بودند و از این رو امروز در خدمت این خانواده بزرگوار هستیم.

  ​در ادامه این نشست و ارتباط زنده تصویری، «علیرضا رشیدیان» رئیس سازمان حج و زیارت ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های شهدای منا، گفت: تحمل این مصیبت برای خانواده‌هایی که عزیزان خود را برای یک حج با شکوه راهی سفر کردند بسیار سخت است، ما به عنوان کارگزاران حج و زیارت وظیفه خود می‌دانیم که حقوق خانواده شهدای منا را پیگیری کنیم، در این میان از توجه همه‌ی مسئولین به خانواده شهدا به ویژه شهدای منا تشکر می‌کنم.

  همچنین در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری، «عادله کشمیری» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان طی سخنانی اظهار کرد: این داغ جانسوز از سال ۱۳۹۴ همچنان بر دل مردم ایران سنگینی می کند و عربستان سعودی به جای رسم مهمان‌نوازی متاسفانه مهمان‌کشی را به راه انداخت و عزیزانی که برای وصال خانه یار رفته بودند به خود یار رسیدند. از این رو امیدوارم خداوند این شهدا را از ما قبول و در نهایت تقرب الهی قرار دهد.

  بخش دیگری از این نشست اختصاص به مباحث «خوجم لی» امام جمعه اهل سنت نگین‌شهر داشت.

  خوجم‌لی طی سخنانی کوتاه اظهار کرد: از تمام مسئولین به ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی به موجب اینکه توجه به شهدای منا دارند تشکر می‌کنیم، برادران اهل سنت ‌پای به پای دیگر اقوام برادران اهل تشییع با یک وحدت ستودنی در حفظ آرمان‌های نظام و انقلاب تلاش کرده و تا به امروز در این ‌مسیر ۶۵۰شهید را خدمت کشور کرده و از این پس نیز در جهت حفظ آرمان‌های کشور و اهداف رهبر معظم انقلاب از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود.

  همچنین در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری، «ایل محمد قوچانی» همسر شهیده قوچانی اظهار کرد: از همت مسئولین که در این شرایط سخت کرونایی برای این ارتباط زحمت کشیدند قدردانی می کنم، خداوند به رهبر معظم انقلاب و همه‌ی مسئولین عمر با عزت بدهد، در واقعه منا بیش از ده روز در عربستان بودم اما از همسرم خبری نبود، پس از آن مجبور شدم به کشور بازگردم و بعد از چندین ماه به ما اعلام کردند که جنازه همسرم در منا شناسایی شده است و این تسلی بر دل خانواده ما بود و این اتفاق به موجب سخنان رهبری و پیگیری مسئولین صورت گرفت.

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *