×
×

متخصص قلب دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی:
تاخیرننداختن درمان‌های اورژانسی قلب

 • کد نوشته: 6104
 • ۱۳۹۹-۰۵-۰۸
 • ۰
 • متخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مشکلات اورژانسی قلب را به دلیل ترس از ابتلا به کرونا به هیچ عنوان به تاخیر نیندازید.
  تاخیرننداختن درمان‌های اورژانسی قلب
 • تبلیغ هدفمند

  متخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مشکلات اورژانسی قلب را به دلیل ترس از ابتلا به کرونا به هیچ عنوان به تاخیر نیندازید.

  دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر سعید علیپور پارسا با اشاره به شیوع گسترده اپیدمی کووید – ۱۹ در جهان اظهار داشت: به طور کلی بیماران و مراجعه کنندگان به مراکز درمانی به دو دسته بیماران اورژانسی و غیر اورژانسی تقسیم می شوند.

  وی با بیان این که بیماران اورژانسی غیر کرونایی نباید صرفا به دلیل ترس از ابتلا به کرونا از مراجعه به مراکز درمانی صرف نظر کنند، هشدار داد: یکی از مهمترین دلایل افزایش مرگ و میر، ترس بیماران از مراجعه به مراکز درمانی است.

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تاکید کرد: تمام افرادی که دچار علائم تنگی نفس، درد قفسه سینه حاد، عرق سرد یا هر علامتی که زنگ خطر مشکلات قلبی و عروقی است می شوند، باید سریعا خود را به مراکز درمانی دارای تجهیزات کمک درمانی بیماری قلبی برسانند.

  وی همچنین در باره بیماران غیراورژانسی نیز توضیح داد: بیمارانی پیش از شیوع اپیدمی کرونا کاندید جراحی قلب یا بازکردن عروق به شکل غیر اورژانس شده بودند. اوایل شیوع کرونا به بیماران توصیه می شد چنانچه این امکان با تشخیص پزشک وجود دارد این درمان ها را تا ۲ ماه به تعویق بیندازند، ولی با مزمن شدن کرونا و پیچیده تر شدن شرایط درمان برخی بیماری ها در حال حاضر توصیه می شود این بیماران در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کنند.

  تاخیرننداختن درمان‌های اورژانسی قلب
  تاخیرننداختن درمان‌های اورژانسی قلب

  این متخصص قلب و عروق با بیان این که زمان دقیقی برای پایان اپیدمی وجود ندارد، خاطر نشان کرد: بیمارانی که به هر دلیلی کاندید اعمال جراحی غیراورژانس شده اند و می توانند با نظر پزشک از درمان های دارویی استفاده کنند یا چنانچه درد و تنگی نفس این بیماران را آزار نمی دهد می توانند حتی بیش از ۲ ماه هم در فهرست انتظار عمل جراحی باشند؛ به طور مثال در بسیاری از موارد بیماری که با مشکلات قلبی مادرزادی روبروست می تواند تا پایان کرونا هم اعمال جراحی مداخله ای را به تعویق بیندازد.

  وی به بیمارانی که برای بررسی فشار خون یا تمدید داروها به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه می کنند، نیز توصیه کرد: این دسته از بیماران باید با مشورت پزشک داروهای خود را تمدید کنند و در صورت پایداری فشارخون و نوسان نداشتن،  الزامی برای مراجعه به پزشک یا مراکز درمانی نیست.

  علیپور پارسا یادآور شد: مشکلات اورژانسی قلب را به دلیل ترس از ابتلا به کرونا به هیچ عنوان نباید به تعویق انداخت.

  وی گفت: در بیمارستان مدرس به عنوان مرکز اصلی درمان بیماریهای قلبی و عروقی دانشگاه، تمام بیماران دچار سکته قلبی به صورت ۲۴ ساعته پذیرش می شوند و خدمات آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی اورژانس نیز همانند گذشته ارائه خواهد شد.

  پیشگیری از افزایش مرگ و میر بیماری قلبی و عروقی باشیوع اپیدمی کووید – ۱۹ یکی از مهمترین اولویت های حوزه درمان بود که علیپور پارسا به آن اشاره و تاکید کرد: با وجود این که بسیاری از بیمارستان های دولتی به درمان مبتلایان به کرونا اختصاص یافته ولی همچنان بخش قلب و جراحی قلب بیمارستان مدرس با رعایت پروتکل های بهداشتی به بیماران غیرکرونایی خدمات ارائه می دهد.

  عضو هیات علمی دانشگاه درباره بیماران مبتلا به کرونایی که احیانا با عوارض سکته قلبی روبرو می شوند نیز گفت: خدمت رسانی به این بیماران در بالاترین سطح در بیمارستان مدرس ادامه دارد.

  وی هشدار داد: بیمارانی که دچار عوارض بیماری قلبی می شوند چنانچه به مراکز مراجعه درمانی نکنند، ممکن است با عوارض دائمی این بیماری و یا حتی مرگ و میر روبرو شوند.

  علیپور پارسا یکی از علل ارائه خدمات و درمان  ۲۴ ساعته به بیماران سکته حاد قلبی را توضیح داد: به ازای هر دقیقه تاخیر در درمان افرادی که دچار سکته حاد قلبی شده اند، رسیدگی به مشکل بیمار و رفع انسداد عروق قلب موجبات آسیب بیشتر به عضلات قلبی را فراهم می کند و بیمار به سمت نارسایی قلبی دائمی و یا غیر قابل برگشت خواهد رفت.

  وی با اشاره به اجرای طرح ۲۴۷ با هدف درمان ۲۴ ساعته در هفت روز هفته بیماران مبتلا به سکته حاد قلبی خاطرنشان کرد: این طرح حدود ۲۰ سال است در این مرکز اجرا می شود. اگر فردی دچار سکته حاد قلبی شود حتما باید در اسرع وقت در مراکز درمانی مجهز آنژیوگرافی انجام شود.

  عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه یکی از عوارض مبتلایان به کرونا را افزایش انعقادپذیری خون ذکر کرد و گفت: در برخی از بیماران عوارضی نظیر لخته در عروق مغز و قلب بدون داشتن هیچ بیماری زمینه قلبی عروقی ایجاد می شود.

  وی لخته شدن خون در اندام هایی نظیر آئورت را یکی دیگر از عوارض احتمالی کرونا دانست و گفت: یک توصیه درمان در کنار سایر درمان ها در بیماران مبتلا به کووید – ۱۹ که در بخش های آی سی یو بستری می شوند، تجویز داروهای ضد انعقاد برای این بیماران است.

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *