×
×

معاون اجتماعی سازمان وظیفه عمومی فراجا
معافیت‌سربازی و حمایت‌از قانون‌جوانی‌جمعیت

 • کد نوشته: 53347
 • ۱۴۰۳-۰۳-۱۷
 • ۰
 • گروه جامعه بازار کسب و کار آنلاین- معافیت عفو رهبری، نوع خاصی از معافیت است که معمولاً به اقتضای شرایط اجتماعی توسط رهبر معظم انقلاب اعلام و ابلاغ می‌شود که تا پیش از این بر مبنای مدرک تحصیلی و سن افراد مشمول در مناسبت های خاص همچون دهه مبارکه فجر، عید سعید قربان، فطر، عید غدیر، ماه مبارک رمضان در نظر گرفته می‌شد. موضوع معافیت مشمولان دارای فرزند در راستای جوان سازی جمعیت از سال گذشته که همراه با تاکیدهای رهبر فرزانه انقلاب  به عنوان مشوق در کنار دیگر مشوق‌های قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، مطرح و مورد موافقت معظم له قرار گرفت...
  معافیت‌سربازی و حمایت‌از قانون‌جوانی‌جمعیت
 • تبلیغ هدفمند

  عنایت رهبر معظم انقلاب در معافیت خدمت نظام وظیفه برای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت یکی از مشوق‌هایی است که برای ترغیب به فرزندآوری در نظر گرفته شده است، است که برای مشمولان دارای سه فرزند یا بیشتر درنظر گرفته شده است.

  گروه جامعه بازار کسب و کار آنلاین- معافیت عفو رهبری، نوع خاصی از معافیت است که معمولاً به اقتضای شرایط اجتماعی توسط رهبر معظم انقلاب اعلام و ابلاغ می‌شود که تا پیش از این بر مبنای مدرک تحصیلی و سن افراد مشمول در مناسبت های خاص همچون دهه مبارکه فجر، عید سعید قربان، فطر، عید غدیر، ماه مبارک رمضان در نظر گرفته می‌شد. موضوع معافیت مشمولان دارای فرزند در راستای جوان سازی جمعیت از سال گذشته که همراه با تاکیدهای رهبر فرزانه انقلاب  به عنوان مشوق در کنار دیگر مشوق‌های قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، مطرح و مورد موافقت معظم له قرار گرفت.

  همه مشمولان و حتی سربازان وظیفه حین خدمت که دارای چهار فرزند و بیشتر طبق معافیت جدید عفو رهبری که در سال ۱۴۰۲ برای مشمولان اعلام و اعمال شد، هستند، بدون شرط سنی و مشمولان و سربازان وظیفه حین خدمت که دارای سه فرزند به شرط داشتن حداقل ۴۰ سال تمام از انجام خدمت دوره ضرورت سربازی معاف می‌شوند.

  تفاوت عمده این معافیت جدید با دیگر معافیت‌های سربازی این است که همه مشمولان حتی در صورت غیبت نیز می‌توانند از این معافیت استفاده کنند؛ در حالی که تا پیش از این معافیت تحصیلی و سنی در صورتی که مشمولی بخواهد از معافیت‌های خدمت سربازی استفاده کند نباید دارای غیبت از خدمت سربازی باشد.

  در همین ارتباط، سازمان نظام وظیفه فراجا  با صدور اطلاعیه‌ای برای سربازان وظیفه دارای سه فرزند و بالاتر فرایند معافیت سربازی و کسرخدمت را در سال گذشته اعلام کرد. بنا بر این اطلاعیه، تمامی سربازان وظیفه حین خدمت که دارای چهار فرزند و بیشتر باشند، بدون شرط سنی و سربازان وظیفه دارای سه فرزند به شرط داشتن حداقل ۴۰ سال تمام از انجام خدمت دوره ضرورت سربازی معاف می‌شوند.

  معاون اجتماعی سازمان وظیفه عمومی فراجا درباره چگونگی برخورداری پدران دارای سه فرزند و بیشتر از معافیت عفو رهبری گفت: شیوه کار بسیار آسان می باشد و مشمولان با مراجعه به مراکز و دفاتر پلیس +۱۰ و دریافت فرم معافیت و ارائه دیگر مدارک درخواست خود را می‌توانند به سازمان نظام وظیفه ارسال کنند.

  به گزارش بازار کسب و کار حسین زاهدی اظهار کرد: پدرانی که حین خدمت با تولد فرزند جدیدشان مشمول این قانون می‌شوند نیز می‌توانند با مراجعه به بخش وظیفه عمومی رسته خدمتی یا دفاتر پلیس +۱۰ مراحل درخواست معافیت را انجام دهند.

  بنا به گفته وی، هیچگونه محدودیت سنی برای پدران دارای چهار فرزند وجود ندارد و مشمولان فرصت دارند با تحویل مدارک و مستندات فرزندان خود از معافیت برخودار خدمت سربازی شوند.

  به تازگی نیز سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا در گفت‌وگویی اظهار کرده که از یکم خرداد ۱۴۰۲  معافیت مشمولان دارای ۳ فرزند و بیشتر، اجرای شده و کلیه سربازان وظیفه حین خدمت که دارای ۴ فرزند و بیشتر هستند، بدون شرط سنی و سربازان وظیفه دارای ۳ فرزند به شرط داشتن حداقل ۴۰ سال تمام از انجام خدمت دوره ضرورت سربازی معاف می‌شوند.

  وی در ادامه افزود: سند رسمی ازدواج و شناسنامه پدر و تأییدیه ثبت احوال ملاک عمل برای رسیدگی به درخواست سربازان وظیفه اعم از سربازان عادی، امریه، طلاب و… است و یگان‌های خدمتی پس از بررسی و تأیید مدارک و مستندات مربوطه و ثبت ترخیص آنان در سامانه، سربازان واجد شرایط را برای ثبت درخواست معافیت به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) معرفی می‌کنند که سازمان وظیفه عمومی پس از بررسی و تأیید شرایط سربازان ترخیص شده، کارت معافیت را صادر و در صورت عدم احراز شرایط، برای ادامه خدمت، فرد را به یگان خدمت معرفی می‌کنند.

  رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا گفت: در کنار این کارکنان وظیفه متأهل حین خدمت که واجد شرایط معافیت نیز نمی باشند، قادرند علاوه بر ۲ ماه کسر خدمت تأهل، برای فرزند اول ۳ ماه کسر خدمت و برای فرزند دوم ۴ ماه و فرزند سوم ۵ ماه از کسر خدمت بهره‌مند شوند.

  سردار مهری در ادامه یادآور شد: بیش از ۹۰ درصد درخواست‌های ثبت شده، رسیدگی و صدور کارت شده‌اند و سایر پرونده‌های در دست اقدام نیز پس از رفع نقص مدارک توسط مشمولان و انجام استعلامات لازم به سرعت صدور کارت می‌شوند.

  هشدار به سوء‌استفاده‌کنندگان از قانون معافیت سربازی

  البته رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا نیز به سوء‌استفاده از قانون معافیت سربازی هشدار داده و اعلام کرده است: برابر ماده ۶۰ قانون جرایم و مجازات خدمت وظیفه عمومی کسانی که با ارتکاب اعمالی چون جعل شناسنامه، مهر، امضا، کارت پایان خدمت، کارت معافیت، استفاده از شناسنامه دیگران، اعمال نفوذ، شهادت کذب، گواهی خلاف واقع، مکتوم داشتن حقیقت، اخذ رشوه یا فریب دادن مشمول موجبات معافیت خود یا دیگران را از خدمت وظیفه عمومی فراهم سازند، به اتهام آنان در دادگاه صالحه رسیدگی شده و با رعایت شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و مراتب تادیب از وعظ و توبیخ و تهدید به حبس تعزیزی از یکسال تا پنج سال محکوم می‌شوند.

  وی ادامه داد: چنانچه تقلب یا جعل و یا اخذ رشوه تاثیری در وضعیت مشمول نداشته باشد، مرتکبین با رعایت شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و مراتب تادیب از وعظ و توبیخ و تهدید به انفصال از یک تا ۱۰ سال از خدمات دولتی و ضبط رشوه به عنوان جریمه و ۶ ماه تا سه سال حبس محکوم خواهند شد.

  مشمولان و خانواده های آنان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی vazifeh.police.ir یا کانال سازمان در پیام‌رسان‌های داخلی (سروش، ایتا و روبیکا) به نشانی khabaresarbazi@ از آخرین اخبار این حوزه مطلع شوند.

  نویسنده: مهندس حمیدرضا محمدیاری
  منبع: بازار کسب کار آنلاین

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *