مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری اردبیل گفت: برای استفاده بهینه از انرژی و صرفه‌جویی در مصرف برق، با عقد تفاهم‌نامه بین ۵۰ واحد تولیدی و اقتصادی استان، طی یک هفته ۱۲ مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی شد.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری اردبیل گفت: برای استفاده بهینه از انرژی و صرفه‌جویی در مصرف برق، با عقد تفاهم‌نامه بین ۵۰ واحد تولیدی و اقتصادی استان، طی یک هفته ۱۲ مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی شد.

بهروز خلیلی در جلسه مدیریت مصرف انرژی (برق و گاز) در واحدهای تولیدی و اقتصادی استان افزود: استفاده بهینه از انرژی در واحدهای تولیدی مدیریت و پایش می‌شود.

صرفه‌جویی ۱۲ مگاواتی در مصرف برق واحدهای تولیدی اردبیل
صرفه‌جویی ۱۲ مگاواتی درمصرف برق واحدهای تولیدی اردبیل

وی بیان کرد: همچنین با شناسایی و توقیف ۳۵ مرکز تولید ارز دیجیتال ۱/۳۴۲ کیلووات صرفه‌جویی در مصرف برق در استان حاصل شده است.

خلیلی تشریح کرد: برای کوتاه مدت ، صرفه‌جویی و کاهش مصارف غیرضروری دنبال می‌شود و در میان مدت و بلندمدت نیز، مباحث مهمی نظیر فرهنگ‌سازی الگوی مصرف بهینه، جذب سرمایه‌گذاری در تولید انرژی‌های نو مانند خورشیدی و بادی، بهسازی و نوسازی صنایع و ارتقایتجهیزات و تکنولوژی، بهینه‌سازی مصارف سوخت در واحدهای صنعتی، مرغداری، گاوداری و خدماتی و گردشگری، رعایت استانداردهای مصارف انرژی در هنگام صدور مجوزها، استفاده از ظرفیت‌های علمی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت جدی پیگیری خواهد شد.

خلیلی گفت: مدیریت مصرف انرژی اعم از گاز و برق در واحدهای تولیدی و اقتصادی هم از نظر مدیریت بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید و هم از نظر استفاده بهینه از منابع انرژی در راستای اهداف توسعه‌ای بسیار حائز اهمیت هست.

وی با بیان اینکه در کشور ما مصرف این منابع بیش از پنج برابر از استانداردهای جهانی هست، افزود: این روند نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و بهینه‌سازی مصارف این منابع می‌باشد.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری اردبیل بیان کرد: قوانین بالادستی مطلوبی در این زمینه نظیر سیاست‌های ۱۰‌ گانه الگوی مصرف ارائه شده از سوی مقام معظم رهبری، سند بهره‌وری انرژی وزارت نیرو و قانون هدفمند کردن یارانه و بهینه‌سازی مصرف انرژی وجود دارد که بایستی به صورت دقیق اجرا شده تا به صورت ملموس اثرات آن را در سطح جامعه شاهد باشیم.

وی افزود: برای هر کیلووات ساعت انرژی حدود ۸۰۰ دلار هزینه نیاز هست و با ۱۰ درصد صرفه‌جویی و استفاده بهینه می‌توانیم شاهد کاهش مصرف سالانه ۲۰ میلیون بشکه نفت و صرفه‌جویی بیش از یک هزار میلیارد تومان هزینه‌ها باشیم.

  • منبع خبر : ایرنا