×
×

در مقایسه با بلند مدت؛
کاهش ۵۸ درصدی ذخیره سدهای اصفهان

 • کد نوشته: 33161
 • ۱۴۰۰-۰۵-۰۴
 • ۰
 • مدیر بهره برداری و نگهداری سدها و نیروگاه‌های شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: ذخیره آب فعلی سدهای این استان در مقایسه با متوسط بلند مدت(دوره ۵۲ ساله) ۵۸ درصد کاهش داشته است.
  کاهش ۵۸ درصدی ذخیره سدهای اصفهان
 • تبلیغ هدفمند
  ذخیره سدهای استان اصفهان ۵۸ درصد کاهش یافت
  کاهش ۵۸ درصدی ذخیره سدهای اصفهان

  مدیر بهره برداری و نگهداری سدها و نیروگاه‌های شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: ذخیره آب فعلی سدهای این استان در مقایسه با متوسط بلند مدت(دوره ۵۲ ساله) ۵۸ درصد کاهش داشته است.

  مجتبی موسوی افزود: به دلیل کاهش بارندگی‌ها در یک سال اخیر، ورودی به سدها کمتر شده و اکنون در مجموع حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در پشت این سدها ذخیره شده است.

  وی اضافه کرد: این میزان همچنین در مقایسه با سال قبل ۳۶ درصد کمتر شده است.

  مدیر بهره برداری و نگهداری سدهای شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ادامه داد: تنها ۲۷ درصد از حجم کلی سدهای زاینده رود، گلپایگان، قره آقاچ، حنا، خمیران، باغکل، کمانه و آغچه آب دارد و این نشانگر این است که در وضعیت بسیار نامطلوبی قرار داریم.

  موسوی تصریح کرد: در دوره زمانی دراز مدت بیشترین کسری در سدهای زاینده رود و گلپایگان است و پس از آنها سد باغکل بیشترین کاهش را دارد.

  سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور و تامین کننده آب شرب، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران، در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.

  منبع: ایرنا

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *