×
×

خراسان شمالی
بیش از۴۰ درصد گندم تولیدی مازاد نیاز استان است

 • کد نوشته: 3918
 • ۱۳۹۹-۰۳-۲۴
 • ۰
 • مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه مصرف گندم در استان سالانه ۱۲۰ هزار تن است گفت: پیش‌بینی شده که امسال ۲۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شود.
  بیش از۴۰ درصد گندم تولیدی مازاد نیاز استان است
 • تبلیغ هدفمند

  مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه مصرف گندم در استان سالانه ۱۲۰ هزار تن است گفت: پیش‌بینی شده که امسال ۲۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شود.

  مهندس محمدنقی کاظمیان روز شنبه گفت: در سال زراعی جاری ۱۴۷ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم این استان گندم کشت شده است که پیش بینی می شود ۲۷۰ هزار تن گندم از این سطح تولید شود.

  وی با بیان اینکه امسال قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان در مقایسه با سال زراعی گذشته ۴۷ درصد رشد داشته است افزود: هم اکنون هر کیلوگرم گندم از کشاورزان استان ۲۵ هزار ریال خریداری می شود.

   کاظمیان اظهار داشت: پارسال ۱۶۱ هزار و ۳۴۷ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان به صورت تضمینی از  گندمکاران خریداری شده بود.

  وی افزود: با توجه به افزایش قیمت دو برابری خرید تضمینی گندم، افزایش خرید از کشاورزان در سال جاری نیز پیش بینی شده است.

  وی با بیان اینکه کیفیت گندم کشتزارهای خراسان شمالی بسیار مناسب و مطلوب است گفت: سال زراعی جاری حدود ۱۰۰ هزار هکتار اراضی استان زیر کشت گندم آبی و ۴۷ هزار هکتار آن نیز دیم رفته است.

  وی میانگین عملکرد برداشت گندم در هر هکتار از اراضی دیم این استان را هزار و ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم و در اراضی آبی سه هزار و ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم عنوان کرد.   

  کاظمیان با بیان اینکه گندم مهم‌ترین محصول قابل کشت در کشور است و غالب کشت اراضی کشاورزی به کشت گندم اختصاص دارد گفت: انتقال دانش فنی به مزارع،   مدیریت چرخه تولید گندم از کاشت تا مصرف بویژه خرید و تحویل آسان محصول تولیدی زارعان و پرداخت به موقع بهای آن از برنامه های استان برای افزایش تولید گندم است.

  بیش از۴۰ درصد گندم تولیدی مازاد نیاز استان است
  بیش از۴۰ درصد گندم تولیدی مازاد نیاز استان است

  وی همچنین توجه به توسعه مکانیزاسیون و تامین ماشین آلات تخصصی مورد نیاز، تامین نهاده ها، نظارت فنی مزارع، سرمایه گذاری در زمینه تولید ارقام جدید متحمل به تنش های محیطی از جمله خشکی، سرما و گرمازدگی، توسعه کشاورزی حفاظتی و مدیریت و کنترل عوامل خسارت زا  را از دیگر  برنامه ها و سیاست های این استان در راستای افزایش تولید گندم دانست.

  سال زراعی گذشته ۱۶۸ هزار هکتار از کشتزارهای خراسان شمالی زیر کشت گندم و جو رفته بود.

  استان خراسان شمالی در تولید گندم دیم در کشور رتبه ۱۶ و گندم آبی رتبه ۱۸ را دارد.

  براساس آمارهای موجود، سرانه مصرف آرد در این استان ۹.۴ و کشور ۷.۵ کیلوگرم است.

  خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *