×
×

ابلاغ یک میلیارد ریال برای
برای تهیه طرح معماری داخلی مفخم

 • کد نوشته: 4402
 • ۱۳۹۹-۰۴-۰۷
 • ۰
 • مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی با اشاره به لزوم تهیه طرح معماری داخلی و موزه‌آرایی مجموعه فرهنگی‌تاریخی مفخم بجنورد گفت: بر اساس طرح مصوب اداره کل موزه‌های کشور یک میلیارد ریال اعتبار در این زمینه ابلاغ شد.
  برای تهیه طرح معماری داخلی مفخم
 • تبلیغ هدفمند

  مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی با اشاره به لزوم تهیه طرح معماری داخلی و موزه‌آرایی مجموعه فرهنگی‌تاریخی مفخم بجنورد گفت: بر اساس طرح مصوب اداره کل موزه‌های کشور یک میلیارد ریال اعتبار در این زمینه ابلاغ شد.

  حبیب یزدان‌پناه روز شنبه اظهار داشت: با انجام مطالعات طرح محتوایی موزه، مرحله دوم که تهیه طرح معماری داخلی و موزه‌آرایی است بزودی آغاز می شود.

  مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی تصریح کرد: این طرح برای سه موزه اسناد و نسخ خطی، باستان‌شناسی و موزه مردم‌شناسی مجموعه فرهنگی‌تاریخی مفخم بجنورد، تهیه و اجرایی می شود.

  برای تهیه طرح معماری داخلی مفخم
  برای تهیه طرح معماری داخلی مفخم

  وی افزود: پلان ها و نماهای اجرایی، اجرای نورپردازی، اجرای تاسیسات خاص با توجه به موضوعات نمایش‌داده‌شده و حفاظت‌شده، اجرای تجهیزات و ویترین‌ها و سایر نقشه‌های اجرایی لازم برای موزه‌آرایی و صحنه‌آرایی از جمله طرح‌های قابل ارائه برای این مهم است.

  آیینه‌خانه مفخم یکی از یادمان‌های برجسته دوره قاجار است، حدود سال ۱۳۰۰ هجری به دستور یار محمدخان شادلو، معروف به سردار مفخم ساخته شده و با شماره ۱۱۶۷ به ثبت ملی رسیده است.

  عمارت مفخم نیز که هم‌زمان با آیینه‌خانه ساخته شد، بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین اثر تاریخی دوره قاجار در خراسان شمالی است و با شماره ۹۵۲ در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

  این بنای مجلل ۳۴ اتاق با دو تالار بزرگ دارد. نمای اصلی ساختمان در سمت جنوب است که سراسر آن به زیباترین وجهی با انواع فنون کاشی‌کاری معرق، هفت‌رنگ و با طرح‌ها و نقوش انسانی، حیوانی، اسلیمی، ختایی و هندسی زینت یافته است.

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *