تنور داغ سودجویان نان در خراسان شمالی
تنور داغ سودجویان نان در خراسان شمالی

ایسنا/خراسان شمالی صف‌های طولانی نانوایی و نشت آرد از نانوایی های خراسان شمالی موضوعی است که طی چند سال اخیر در این استان مطرح بوده است. اما با راه اندازی سامانه مدیریت هوشمند نان تا حدودی از نشت آرد در نانوایی های این استان جلوگیری شده است ولی هم اکنون با مشکل جدیدی در این […]

ایسنا/خراسان شمالی صف‌های طولانی نانوایی و نشت آرد از نانوایی های خراسان شمالی موضوعی است که طی چند سال اخیر در این استان مطرح بوده است.

اما با راه اندازی سامانه مدیریت هوشمند نان تا حدودی از نشت آرد در نانوایی های این استان جلوگیری شده است ولی هم اکنون با مشکل جدیدی در این حوزه مواجه هستیم که برخی از سودجویان مقادیر زیادی نان را خریداری و سپس خشک کرده و بعد از آن نان‌های خشک شده را به فروش می رسانند.

در حال حاضر یکی از علل اصلی طولانی بودن صف های نانوایی در این استان خرید نان خیلی زیاد برخی از افراد سودجو است و این امر باعث گلایه شهروندان شده است.

سرانه مصرف آرد در خراسان شمالی دو کیلوگرم بیش از سرانه کشوری

تنور داغ سودجویان نان در خراسان شمالی

نامور مدیر کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: سرانه کشوری مصرف آرد در کشور ۷.۵ کیلوگرم است و این سرانه برای هر فرد در این استان ۹.۵ کیلوگرم می باشد.

وی با اشاره به اینکه نیاز نانوایی های استان طی هر ماه به آرد هشت هزار و ۳۰۰ تن است، گفت: علاوه بر این مقدار از تیرماه سال جاری تاکنون هر ماه ۵۰۰ تن آرد مازاد میان نانوایی های استان به منظور کاهش صفوف توزیع شده است.

تفاوت قیمت میان آرد یارانه ای و آزاد، انگیزه ای برای ایجاد تخلف

ک

محمدباقر باقرپور فرماندار بجنورد نیز در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه سرانه مصرف آرد در بجنورد ۸.۷ کیلوگرم در ماه است، تصریح کرد: قوت اصلی مردم خراسان شمالی نان است به همین دلیل میزان مصرف نان در این استان بالا است.

وی بیان کرد: در گذشته میزان انحراف نان در نانوایی های این شهرستان زیاد بود اما با توجه به اینکه مردم و نانوایی ها ملزم شدند تا خرید نان فقط از طریق کارت های عابر بانک صورت گیرد، این انحراف کمتر شده است.

باقرپور خاطرنشان کرد: اما از آنجایی که تفاوت آرد یارانه ای با آرد آزاد خیلی زیاد است، انگیزه انجام تخلف را در برخی از واحدهای نانوایی ایجاد کرده است بطوریکه در حال حاضر قیمت هر کیسه آرد یارانه ای ۳۵ هزار تومان است اما قیمت یک کیسه آرد آزاد ۷۰۰ هزار تومان است.

وی تصریح کرد: آردهایی که از نانوایی ها نشت می کند یا به مصرف دام می رسد، یا به خشکه پزی ها که از آرد آزاد استفاده می کنند، فروخته می شود و یا حتی ممکن است آرد یارانه ای در برخی از فروشگاه های آرد فروشی نیز مشاهده شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر سودجویان بیشتر نان را می خرند و آن ها را بعد از خشک کردن به فروش می رسانند، تصریح کرد: اخیرا که در شهر بجنورد که در یک منزل مسکونی نان خیلی زیادی کشف شد، این نان ها از چهار تا پنج نانوایی خریداری شده بود و در آن منزل آرد یارانه ای نیز کشف شد.

وی توضیح داد: با یک کیلوگرم آرد چهار قرص نان پخت می شود که قیمت چهار قرص نان چهار هزار و  ۴۰۰ تومان می شود این در حالی است که بعد از خشک کردن، این نان ها را با قیمت هشت هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می رساند، یعنی ۱۰۰ درصد افزایش قیمت و به راحتی دامداران نیز نان های خشک شده را خریداری می کنند.

فرماندار بجنورد تصریح کرد: البته نان های کشف شده در حاشیه شهر بجنورد طی چند روز گذشته خشک و کوبیده می شد و به کبابی و رستوان ها برای طبخ کباب استفاده می شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر هر فرد در خانواده با داشتن عابر بانک های مختلف در طول روز می توانند تا حدود ۱۰ قرص نان خریداری کنند بنابراین باید راهکاری اجرایی شود که خانواده ها بتوانند تا مقدار مشخصی در طول روز نان خریداری کنند.

باقرپور افزود: البته با مشاهده این تخلفات، بازرسی و نظارت ها بر روی نانوایی ها بیشتر شده است.

تشکیل ۹۵۷پرونده تخلف درحوزه آرد و نان در خراسان‌شمالی

چ

احد مرادی مدیر بازرسی و نظارت محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، از تشکیل ۹۵۷ پرونده تخلف در حوزه آرد و نان در این استان طی شش ماه نخست امسال خبر داد.

وی اظهار کرد: طی شش ماه نخست امسال حدود شش هزار بازرسی از نانوایی این استان صورت گرفته که منجر به تشکیل ۷۴۲ پرونده تعزیراتی در حوزه نان و ۲۱۵ پرونده نیز در حوزه آرد شده است.

مرادی گفت: تعداد بازرسی های صورت گرفته در بجنورد ۳۸۶ فقره بوده که منجر به تشکیل ۵۰ پرونده تعزیراتی شده است.

وی افزود: متاسفانه در برخی از نانوایی ها برخی از تخلفات همچون استفاده از کارت های نامتعارف، فروش نامتعارف نان و … صورت می گیرد.

این مقام مسئول ادامه داد: نان های خریداری شده خشک می شوند و سپس برای فروش به ضایعاتی ها مورد استفاده قرار می گیرد و یا اینکه به مصرف دام و احشام می رسد.

وی تصریح کرد: طی چند روز گذشته در شهر بجنورد یکی از شهروندان شناسایی شد که با حدود ۱۰ کارت و با هر کارت ۱۰ تا ۱۲ قرص نان خریداری می کرد که نان های خریداری شده به اندازه دو کیسه رسیده بود.

مدیر بازرسی و نظارت محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تاکید کرد: تقریبا بیشتر افرادی که به این صورت نان خریداری می کنند، با نانوایی ها هماهنگ هستند و گاهی اوقات خود شاگرد نانوایی و یا شاطر مقدار زیادی نان را میان سوپر مارکتی ها توزیع می کنند.

وی گفت: طی چند روز گذشته فردی در شیروان شناسایی شد که با استفاده از ۲۰ کارت، ماهانه حدود ۱۰ هزار قرص نان خریداری می کرد که در این زمینه پرونده تخلف تشکیل شد.

این مقام مسئول ادامه داد: در این استان یک هزار و ۳۲۰ نانوایی فعال است که ظرفیت ماهانه مصرف آرد هشت هزار تن است.

انتهای پیام