نرخ بالای سرطان پستان در خراسان شمالی/ تجهیز استان به دستگاه‌های غربالگری
نرخ بالای سرطان پستان در خراسان شمالی/ تجهیز استان به دستگاه‌های غربالگری

ایسنا/خراسان شمالی کارشناس بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در حال حاضر پستان اولین سرطان شایع در میان بیماری‌های سرطان در استان است. نسیم سراج در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: میزان شیوع سرطان پستان در خراسان شمالی در مقایسه با میانگین کشوری در میانه‌های جدول قرار دارد، بطوریکه میزان شیوع […]

ایسنا/خراسان شمالی کارشناس بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در حال حاضر پستان اولین سرطان شایع در میان بیماری‌های سرطان در استان است.

نسیم سراج در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: میزان شیوع سرطان پستان در خراسان شمالی در مقایسه با میانگین کشوری در میانه‌های جدول قرار دارد، بطوریکه میزان شیوع سرطان پستان در کشور  ۴۴ در ۱۰۰ هزار نفر است این در حالی است که در خراسان شمالی ۲۱ در ۱۰۰ هزار نفر است.

وی افزود: میزان شیوع سرطان پستان در بانوان این استان بیشتر از آقایان است.

سراج با تاکید بر اینکه انجام آزمایشات غربالگری مهمترین راه برای پیشگیری از بروز سرطان پستان است، ادامه داد: بانوانی که در خانه‌های بهداشت پرونده دارند با انجام معاینات، غربالگری لازم را می‌شوند که در صورت نیاز و یا مشاهده موارد مشکوک به پزشک مربوطه ارجاع داده می‌شوند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر یک دستگاه ماموگرافی در کلینیک جوادالائمه(ع) بجنورد برای غربالگری سرطان پستان مشغول به فعالیت است و یک دستگاه نیز در بیمارستان امام علی(ع) بجنورد در حال نصب است.

به گفته این مسئول علاوه بر آن قرار بر این است تا یک دستگاه پیشرفته نیز در جهاد دانشگاهی نصب شود.

کارشناس بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تصریح کرد: شای‌ ترین سرطان‌ها در خراسان شمالی به ترتیب سرطان پستان، معده، پوست، مری و روده است.

وی توضیح داد: میزان بروز سرطان معده در کشور ۱۳ در ۱۰۰ هزار نفر و در خراسان شمالی ۲۳ در ۱۰۰ هزار نفر است.

به گفته سراج میزان بروز سرطان مری در کشور ۴.۵ در ۱۰۰ هزار نفر و در خراسان شمالی ۱۴ در ۱۰۰ هزار نفر است.

انتهای پیام