×
×

مراقب باشیم
چهارشنبه‌سوری سنتی، نه به چهارشنبه‌سوزی….

 • کد نوشته: 52333
 • ۱۴۰۲-۱۲-۲۱
 • ۰
 • سنت اصلی در تاریخچه و آداب و رسوم جشن چهارشنبه سوری برپایی آتش و خواندن شعر زردی من از تو سرخی تو از من هنگام پریدن از روی آن بوده است
  چهارشنبه‌سوری سنتی، نه به چهارشنبه‌سوزی….
 • تبلیغ هدفمند

  چهارشنبه سوری یکی از آیین های پاک و جشن های ایرانی است که از غروب آخرین سه‌شنبه تا پس از نیمه شب آخرین چهارشنبه سال در اسفند ماه برگزار می‌گردد که برافروختن و پریدن از روی آتش مشخصه اصلی آن است.

  سنت اصلی در تاریخچه و آداب و رسوم جشن چهارشنبه سوری برپایی آتش و خواندن شعر زردی من از تو سرخی تو از من هنگام پریدن از روی آن بوده است

  شعر دعایی بوده است که ایرانیان از قدیم برای آتش می‌خوانند و از آن می‌خواستند تا بیماری ها نگرانی‌های سال گذشته را از آنها بگیرد تا سال جدید را با شادکامی و سرزندگی شروع کنند.

  چهارشنبه سوری اولین پایکوبی برای پیشواز بهار شمرده می‌شود.

  در سالیان اخیر بی توجهی به نکات ایمنی و استفاده از مواد محترقه و منفجره و عدم توجه به برپایی مراسم چهارشنبه سوری سنتی زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی در پی داشته است.

  لذا مواردی جهت پیشگیری از حوادث ناشی از چهارشنبه سوری بیان می‌گردد:

  باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد تا که از حوادث درک خوبی داشته باشند باید به آنها آموزش داد که در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتش بازی آسیب پذیر هستند.

  والدین با معرفی چهارشنبه سوری سنتی و آداب و رسوم آیینی این مراسم تهیه سرگرمی‌های کودکان را تشویق به ماندن در خانه کنند و در این مراسم به درستی و سنتی شرکت نمایند.

  از نگهداری مواد محترقه و منفجره و تهیه و ساخت وسایل آتش‌بازی به خصوص در منزل، زیرزمین، محل کار و غیره جدا جلوگیری کنید.

  همیشه در مواقع آتش بازی جهت اطفاء حریق نکات ایمنی را رعایت کنید و کپسول اطفای حریق و آب حدالامکان جعبه کمک‌های اولیه در دسترس باشد.

  هیچگاه مواد آتش‌ بازی را در ظروف شیشه‌ای یا فلزی قرار ندهید و یا به طرف افراد دیگر پرت نکنید.

  از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتون‌های خالی و امثال آن در واحدهای مسکونی معابر کوچه و خیابان خودداری نمایید.

  خانواده‌ها در پیشگیری از حوادث نقش مهمی را ایفا می‌کنند ممکن است موضوع ایمنی و پیشگیری مربوط به چهارشنبه سوری در بدو امر برای گروه سنی نوجوانان زیاد جالب نباشد، چرا که آنها مجبورند مقداری محدودیت در ترقه بازی، فشفشه بازی و آتش بازی خود متحمل شوند ولی می‌توان با نشان دادن درست موضوع سنت چهارشنبه سوری و اینکه این امر با زندگی آنها مرتبط است و با آموزش این زمینه را می‌توان برای آنها جالب‌تر نمود.

  حادثه برای هر کس اتفاق می‌افتد در برخی حوادث افرادی کشته شده و جان خود را از دست دادند و یا به شدت آسیب دیده اند اما با آموزش و هوشیاری میتوان از اغلب حوادث چهارشنبه آخر سال پیشگیری کرد.

  قربانیان حوادث چهارشنبه آخر سال یا چهارشنبه سوری تنها افرادی نیستند که با مواد محترقه و خطرناک سر و کار دارند، بلکه بعضاً شهروندانی نیز هستند که ناظر حوادث خطرناک چهارشنبه سوری بودند و یا در مواردی خودروهای امدادی و انتظامی به ویژه خودروهای آتش نشانی که در شهر مستقر هستند با پرتاب مواد منفجره به سمت خودروهای امدادی، انتظامی خساراتی وارد می‌شود و سرنشینان خودروها را دچار مصدومیت‌های شدید کرده است.

  آخرین چهارشنبه سال با هدف شادی برگزار می‌شود بیایید شور و شادی چهارشنبه سوری را با یک غفلت به یک عمر غم و افسوس عوض نکنیم هیچ لذتی بالاتر از لذت سلامتی نیست.

  با چهارشنبه سوری سنتی و انجام آداب و رسوم کهن خود با شادی و سلامتی به استقبال بهار میرویم.

  حمید بهادرزاده

  نویسنده: حمید بهادرزاده
  منبع: بازار کسب کار آنلاین

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *