×
×

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی:
بهره برداری۱۳هزارهکتاری اراضی پایاب سدهادرغرب کرمانشاه

 • کد نوشته: 6113
 • ۱۳۹۹-۰۵-۰۸
 • ۰
 • نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۳ هزار هکتار از اراضی پایاب سدها در شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب ظرف ۲ ماه آینده به بهره‌بردای می‌رسد.
  بهره برداری۱۳هزارهکتاری اراضی پایاب سدهادرغرب کرمانشاه
 • تبلیغ هدفمند

  نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۳ هزار هکتار از اراضی پایاب سدها در شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب ظرف ۲ ماه آینده به بهره‌بردای می‌رسد.

  شهریار حیدری روز چهارشنبه در این ارتباط افزود: بهره برداری از این اراضی و همچنین زمین های کشاورزی از محل سامانه بزرگ آبیاری گرمسیری می تواند باعث پیشرفت و تحول در زندگی مردم و همچنین توسعه منطقه و ایجاد صنایع تبدیلی شود.

  وی اظهارداشت: برنامه های عام المنفعه همانند توسعه زیرساخت های جاده ای، کشاورزی و بهره برداری از آب های جاری و سامانه گرمسیری می تواند منجر به بهبود زندگی مردم شود.

  نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: در گذشته امتیازاتی برای مردم شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب ایجاد شده که متاسفانه معطل مانده و تحت تاثیر بخشنامه ها و آیینها نامه ها اجرایی نشده که پیگیر این موارد هستم که مهم ترین موارد آن ساماندهی مبادلات مرزی برای مرزنشینان و سوخت مرزنشینان است.

  حیدری ادامه داد: در جلساتی که با وزیر نیرو داشتم قرار شد یک بررسی مجدد از ابتدا تا انتهای سامانه گرمسیری انجام شود که در این رابطه هیاتی فردا (پنجشنبه) از منطقه بازدید می کند که نمایندگان وزارت نیرو یک تیم تصمیم گیر هستند که در منطقه بازدید میدانی از کانال های فرعی و اصلی و مسیر سامانه را انجام می دهند و با تخصیص اعتبار و توزیع آب و همچنین اختصاص اعتبار برای پروژه های ناتمام، این طرح ها ظرف یکسال به بهره برداری می رسد.

  وی اظهار داشت: در مسیر سامانه گرمسیری هفت هزار و ۵۷۷ هکتار از زمین های درجه یک و ۲ کشاورزی جا مانده و سامانه در یک چارچوب برای ایجاد سدهای مختلف در مسیر و آبگیری سدها و توزیع در قالب کانال های اصلی و فرعی قابل بهره برداری است و بدون ایجاد سد بهره برداری ممکن نیست، از این رو درخواست کردیم که سد هواسان زودتر عملیات احداث آن شروع شود تا ظرف ۲ سال آینده به آبگیری برسد که از محل این سد چهار هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی سرقلعه و دشت ذهاب از نعمت آب بهره مند شود.

  نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین سد امام حسن (ع) نیز مطالعه شده و عملیات احداث آن شروع می شود که زمین های منطقه خان لیلی که ۱۱ هزار هکتار به منظور سرمایه گذاری است، بهره برداری شود.

  حیدری گفت: از محل سد زاگرس باید ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب به قصرشیرین و گیلانغرب اختصاص پیدا می کرد که محقق نشده و قرار شد اصلاح شود و همچنین سد شهدای گمنام سال هاست آبگیری شده که به دلیل عدم اجرای کانال های اصلی و فرعی مورد استفاده قرار نگرفته است.

  وی ادامه داد: قرار است این موارد فردا به صورت میدانی مورد بازدید قرار گیرد که ان شاالله ظرف امسال و سال آینده شاهد یک تحول عظیم در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی در منطقه باشیم.

  نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث جاده ای نیز قرار شد بازدید از راه های منطقه توسط وزارت راه و شهرسازی صورت گیرد و راه های منطقه شامل جاده های اصلی، فرعی و بین روستایی سامان دهی شود.

   حیدری اضافه کرد: همچنین با وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل راه آهن کشور صحبت شده که با اختصاص اعتبار و همکاری نهاد ریاست جمهوری و دکتر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور بحث راه آهن تعیین تکلیف شود چون سال ۹۲ قرار شده به خسروی برسد که متاسفانه در کرمانشاه متوقف مانده است.

  وی در رابطه با منطقه آزاد قصرشیرین هم گفت: این طرح به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع شده که با اعضای مجمع رایزنی کردیم که قرار است با نظر مساعد در مجمع تعیین تکلیف شود که در این خصوص نیز هفته آینده مجمع نمایندگان با رییس مجمع جلسه ای داشته باشیم و پیشنهاد دادیم مناطق هشت گانه را منفک کرده و بررسی کنند چون اگر جدا مطرح شود قابل توجیه و امکان پذیر است.   

  نماینده مردم قصرشیرین در خانه ملت اضافه کرد: در بحث منطقه ویژه قصرشیرین انتقاد شدیدی به سازمان همیاری داشتیم چون باید زمین آماده برای واگذاری به سرمایه گذار داشته باشد و مساحت این منطقه ویژه یک هزار و ۴۵ هکتار مساحت است که هنوز در مرحله تملک اراضی باقی مانده و باید تسطیح شود.

  بهره برداری۱۳هزارهکتاری اراضی پایاب سدهادرغرب کرمانشاه
  بهره برداری۱۳هزارهکتاری اراضی پایاب سدهادرغرب کرمانشاه

  قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت و ۳۱ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۱۸۶ میلومتر مرز با عراق دارد که در امتداد این مرزها ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان فعال است.

  طرح بزرگ سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی کشور با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را از طریق تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می کند.

   با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان های کرمانشاه و ایلام قرار می گیرد که در این طرح ۵۰ هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می شود ضمن اینکه از این میزان، ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *