×
×

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان
حذف۳۰ درصد از موارد مناسب اهدای عضو بدلیل کرونا در اصفهان

 • کد نوشته: 6575
 • ۱۳۹۹-۰۵-۱۷
 • ۰
 • مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان گفت: حدود ۳۰ درصد از موارد مرگ مغزی مناسب اهدای عضو در این استان در سال‌جاری بدلیل رعایت شیوه‌نامه‌های مربوط به کرونا حذف شدند.
  حذف۳۰ درصد از موارد مناسب اهدای عضو بدلیل کرونا در اصفهان
 • تبلیغ هدفمند

  مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان گفت: حدود ۳۰ درصد از موارد مرگ مغزی مناسب اهدای عضو در این استان در سال‌جاری بدلیل رعایت شیوه‌نامه‌های مربوط به کرونا حذف شدند.

  مریم خلیفه‌سلطانی افزود: اهدای عضو از افراد مرگ مغزی از نیمه بهمن پارسال بدلیل خطر بیماری کرونا در اصفهان متوقف شد اما از اواخر خرداد و با ابلاغ شیوه‌نامه‌های جدید مربوط به کرونا، این کار از سر گرفته شد.

  وی با بیان اینکه از اواخر خرداد تا کنون پنج مورد اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در استان اصفهان انجام شد، اظهار داشت: اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در زمان حاضر با رعایت شیوه‌نامه‌های مربوط به کرونا انجام می‌شود و همین امر باعث کاهش پیوند عضو از موارد مناسب اهدا شده است.

  حذف۳۰ درصد از موارد مناسب اهدای عضو بدلیل کرونا در اصفهان
  حذف۳۰ درصد از موارد مناسب اهدای عضو بدلیل کرونا در اصفهان

  خلیفه‌سلطانی توضیح داد: بر اساس شیوه‌نامه‌های جدید افرادی که دچار مرگ مغزی می‌شوند و مناسب اهدای عضو هستند باید از نظر ابتلای آنها یا اطرافیانشان به بیماری کرونا مورد بررسی قرار گیرند و حتی اگر موارد مشکوک باشند از فهرست اهدای عضو، حذف خواهند شد.

  وی با اشاره به اینکه همین امر باعث حذف شدن موارد مناسبی از اهدای عضو افراد مرگ مغزی در اصفهان شد، تصریح کرد: آمار اهدا و پیوند عضو بدلیل شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا کاهش یافته است.

  به گفته وی، برخی از بیماران نیازمند پیوند عضو بویژه کلیه نیز بدلیل شرایط حاصل از شیوع بیماری کرونا و بدلیل ایمنی پایینی که در برابر این ویروس دارند برای پیوند عضو مراجعه نمی‌کنند.

  خلیفه‌سلطانی با بیان اینکه در زمان حاضر عمل جراحی برداشت عضو از افراد مرگ مغزی فقط در بیمارستان الزهرا(س) اصفهان انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: حدود ۴۰۰ نفر در استان اصفهان دارای پرونده فعال در فهرست انتظار دریافت کلیه از موارد مرگ مغزی هستند.

  شیوع بیماری کرونا از اسفند سال گذشته، آمار اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در استان اصفهان را کاهش داد؛ تعداد بیماران مرگ مغزی که سال گذشته از آنها اهدای عضو صورت گرفت ۴۲ نفر بود درحالیکه این تعداد در سال ۹۷ معادل ۴۹ مورد گزارش شد.

  شاخص اهدای عضو (در یک میلیون نفر جمعیت) در استان اصفهان ۱۲ است؛ شاخص اهدای عضو(PMP) شامل تعداد اهدای عضو در یک میلیون نفر جمعیت است که این نرخ در کشورمان تا پایان سال گذشته ۱۱.۵ بود؛ ین رقم در کشور اسپانیا به عنوان پیشتاز اهدای عضو در جهان ۴۶ است.

  اعضای قابل اهدای از فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، روده‌ها، لوزالمعده(پانکراس) و کلیه‌هاست؛ علاوه براین، برخی از بافت‌های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.

  منبع: ایرنا

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *