×
×

جراح گوش، حلق و بینی:
از دست دادن حس بویایی وچشایی برخی بیماران کرونایی

 • کد نوشته: 5500
 • ۱۳۹۹-۰۴-۲۸
 • ۰
 • جراح گوش، حلق و بینی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: باتوجه به بررسی مجموع علایم مبتلایان در کشور حدود ۳۰ درصد مبتلایان بخصوص افراد فاقد علایم شدید بالینی و مبتلایان جوان به ویروس کووید ۱۹، به نوعی اختلال بویایی مبتلا هستند و از طرفی از بین رفتن کامل حس بویایی یا آنوسمی(کربویی) می‌تواند تنها علامت یا اولین علامت، حتی پیش از سرفه باشد.
  از دست دادن حس بویایی وچشایی برخی بیماران کرونایی
 • تبلیغ هدفمند

  جراح گوش، حلق و بینی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: باتوجه به بررسی مجموع علایم مبتلایان در کشور حدود ۳۰ درصد مبتلایان بخصوص افراد فاقد علایم شدید بالینی و مبتلایان جوان به ویروس کووید ۱۹، به نوعی اختلال بویایی مبتلا هستند و از طرفی از بین رفتن کامل حس بویایی یا آنوسمی(کربویی) می‌تواند تنها علامت یا اولین علامت، حتی پیش از سرفه باشد.

  دکتر «نیکزاد فرشچیان» افزود: علاوه بر علایم اصلی ابتلا یعنی تب، سرفه، تنگی نفس، اختلالات بویایی و چشایی، پوستی، گوارش و حتی سکته مغزی به مجموع علایم بیماری اضافه شده است.

  او گفت: البته حتی به دنبال یک عفونت ساده ویروسی نیز فرد ممکن است دچار اختلال حس بویایی شود و ممکن است تا چندین هفته و گاهی تا ۲ سال نیز، حس بویایی به صورت کامل برگشت پیدا نکند.

  وی اظهار داشت: براساس تحقیقات انجام شده توسط انجمن گوش و حلق و بینی آمریکا، ۲۷ درصد مبتلایان، در طی هفت روز  و اغلب آنان پس از ۱۰ روز حس بویایی خود را به دست آورده اند.

  او در ادامه به بیان اینکه میزان بهبود حس بویایی در افراد متفاوت است اما موجب مشکلات عاطفی، افسردگی، اضطراب و انزوا می شود، گفت: برای درمان این اختلال می توان بیمار را تحت درمان دارویی با کپسول های زینک پلاس یا ویتامین A قرار داد اما استفاده از دارو حتما با تجویز پزشک صورت گیرد و از مصرف خودسرانه دارو باید خودداری شود.

  جراح گوش و حلق و بینی در ادامه گفت: برای تسریع در فرآیند بهبودی استفاده از توانبخشی بویایی مفید است، به گونه ای که با کمک بوییدن چهار بو شامل میخک، اکالیپتوس، لیمو و گل رز، به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه ۲ بار در روز به مدت سه ماه به برگشت حس بویایی کمک می کند.

  از دست دادن حس بویایی وچشایی برخی بیماران کرونایی
  از دست دادن حس بویایی وچشایی برخی بیماران کرونایی

  فرشچیان افزود: خوشبختانه بیماران مبتلا به نوع شدید بیماری ‌کرونا که منجر به بستری در بخش مراقبت های ویژه و استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی شده اند، کمتر با مشکل از بین رفتن حس بویایی و آنوسمی مواجه می شوند. 

  وی تصریح کرد: برای برگشت حس بویایی باید تغییراتی در سبک زندگی داده شود. در این رابطه ترک سیگار، عدم استفاده از شوینده های حاوی کلر، افزایش فعالیت بدنی، شستن مکرر و تمیز نگه داشتن بینی با سرم نمکی مفید است.

  او اضافه کرد: آنوسمی ممکن است در بیماران هایپو تیروییدی، آنفلوانزا معتادان به الکل، مبتلایان به MS، پولیپ های بینی، سوء تغذیه، پارکینسون، دیابت، سکته مغزی و جراحی های سینوسی و سابقه رادیو تراپی جهت تومورهای سر و گردن، مبتلایان به آلزایمر، در معرض برخی سموم شیمیایی قرار گرفتن و مصرف برخی داروها و همچنین به صورت مادر زادی نیز دیده شود.

  او یادآور شد: نکته مهم در خصوص ابتلا به آنوسمی در زمان اپیدمی کرونا این است که آلرژی به مواد ضدعفونی کننده حاوی کلر نیز می تواند علایم مشابه ابتلا به کووید ۱۹ را ایجاد کند و فردی که این علائم را دارد باید به سابقه اخیر استفاده از این گونه ضدعفونی کننده ها نیز دقت نماید.

  وی گفت: متاسفانه افرادی که در اثر ابتلا به کووید ۱۹ مبتلا به آنوسمی و فقدان کامل حس بویایی می شوند، حس چشایی آنان نیز دچار اختلال می شود.

  وی توضیح داد: با وجود ناشناخته بودن ماهیت بیماری کرونا و افزایش آمار ابتلا به آنوسمی، بهترین راه مبارزه با ویروس کرونا حفظ فاصله اجتماعی و رعایت دستورات بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلا به این بیماری توصیه می شود.

  او گفت: با توجه به اینکه فرد مبتلا به کاهش حس بویایی می تواند ناقل بیماری باشد، توصیه می شود که با بروز این مشکل حدود ۲ هفته زمان قرنطینه را رعایت نماید.

  منبع: ایرنا

  اخبار مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *